- kultúra
- -
Praktické informácie
- Kedy
- -
- Jazyky
- slovenčina
- Webové sídlo
- https://www.jedensvet.sk/
Opis

Festival Jeden svet už tradične prináša aktuálne dokumenty z celého sveta, ktoré získali aj mnohé ocenenia na prestížnych filmových festivaloch. Filmy premietané na festivale Jeden svet spája autorská sloboda a z toho plynúca jedinečnosť. Tieto dokumentárne filmy sú obrazom doby i nástrojom kritického myslenia. Reflektujú aktuálne dianie v spoločnosti, a preto sú témami aj politické režimy, klimatická zmena, najnovšie technológie i medziľudské vzťahy.
Súčasťou bohatého programu festivalu sú i tento rok, okrem množstva kvalitných dokumentárnych filmov, aj zaujímavé diskusie a iné sprievodné podujatia pre verejnosť. Pre pedagógov festival pripravil výber dokumentárnych filmov spolu s metodicko-informačnými materiálmi, ktoré môžu učitelia a žiaci využiť nielen počas konania festivalu, ale aj po celý rok. Pre školy sa uskutočnia aj bezplatné školské projekcie a diskusie k filmom online.
Festival Jeden svet sa tento rok bude konať v dňoch 5. – 11. november 2021v kinách aj online.
Partnerom festivalu Jeden svet je už tradične aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré do programu festivalu prispeje aj prostredníctvom diskusií Café Európa na aktuálne témy so zaujímavými hosťami.
Program diskusií Café Európa na festivale Jeden svet 2021:
- Café Európa: Ako zabezpečiť, aby klimatická spravodlivosť nezostala len na papieri? - 14:00, 6. november 2021
Od klimatickej konferencie v Paríži ubehlo 6 rokov. Takmer všetky štáty sveta sa dohodli na znižovaní emisií uhlíka, aby sme sa vyhli najhorším prejavom klimatickej krízy. Od tej doby sme boli svedkami ďalších stoviek konferencií, plánov, stratégií, zákonov, ktoré mali nastaviť pravidlá k uhlíkovo neutrálnemu svetu. Realita je však úplne iná. Celosvetové emisie stúpajú, ďalšie fosílne projekty sa budujú z verejných financií a zdá sa, že vymáhať tieto opatrenia je náročnejšie ako ich prijatie. Lastovičky v podobe klimatických žalôb sú občas úspešné, ale zväčša zamrznú v čase, ktorý nemáme.
Môže byť vymáhanie práva cez klimatické žaloby kľúčovým nástrojom pre boj s klimatickou krízou? Akú rolu v tom bude zohrávať európsky klimatický zákon a jeho implementácia do slovenskej legislatívy? Aj o týchto témach sa budeme rozprávať v nadväznosti na film Arica, ktorý uvidíte na Jednom svete 2021: https://www.jedensvet.sk/filmy/arica/.
Zhovárať sa bude Lukáš Osvald (Človek v ohrození) s environmentálnou právničkou Danou Marekovou.
Vstupné: vstup voľný. Na diskusiu je nutná bezplatná registrácia cez GoOut: https://goout.net/.../cafe-europa-ako-zabezpecit.../sziyufs/. Diskusia prebehne naživo v A4-priestor súčasnej kultúry v Bratislave, ako aj online.
- Café Európa: Prikovaní k obrazovkám - 16:00, 9. november 2021
Žijeme v dobe, kedy naše životy ovládajú komunikačné technológie. Najsilnejší otlačok vtláčajú do detí a tínedžerov. Ako to mení ich psychiku, dozrievanie, denné návyky, schopnosť koncentrovať sa a nadväzovať plnohodnotné vzťahy, si rozoberieme v diskusii Prikovaní k obrazovkám. Nebudeme len nariekať, ponúkneme i praktické riešenia a oboznámime sa s Digtálnou stretégiou EÚ, na ktorej sa dohodla Európska komisia v spolupráci s vedcami.
Moderuje Kristína Tormová.
Diskutujú:
Radim Dvořák - 12 rokov pracoval v Bruseli pre Európsky výbor regiónov a Európsku komisiu na Generálnom riaditeľstve pre regionálnu politiku. Angažovaný otec troch detí, ktorý sa dennodenne potýka s nástrahami digitálneho sveta.
Martina Vagačová – rodičovská poradkyňa a lektorka kurzov Efektívneho rodičovstva, autorka knihy Ako prežiť rodičovstvo. Vyše dekádu poskytuje poradenstvo pedagógom, vychovávateľom i rodičom. Radí im, ako prekonávať nástrahy a výzvy, ktoré výchova detí prináša a uchovať si zdravý, harmonický vzťah medzi dospelým s dieťaťom.
Tomáš Kriššák– odborník na informačnú bezpečnosť, ktorý v tejto oblasti vzdeláva študentov, dospelých i seniorov. Vytvoril úspešnú vzdelávaciu platformu Projekt HOPE. Vo svojich projektoch zameraných na kritické myslenie a mediálnu gramotnosť šíri osvetu a odolnosť voči dezinformáciám.
Diskusia prebehne naživo v A4-priestor súčasnej kultúry v Bratislave, ako aj online. Vstupné: vstup voľný, nutná bezplatná registrácia cez GoOut https://goout.net/.../cafe-europa-prikovani-k.../szfyufs/.
- Café Európa: Cesta do utópie alebo nekonečný rast na planéte s obmedzenými zdrojmi? - 17:00, 10. november 2021
Klimatická kríza klope na dvere a európski lídri sa snažia Európu po pandémii obnoviť tak, aby bola odolná, prosperujúca, ale tiež udržateľná. Sľubujú modernú európsku ekonomiku, ktorá nebude produkovať emisie spôsobujúce klimatickú zmenu. Má priniesť pracovné miesta a byť sociálne spravodlivejšia. Môžeme ale rásť do nekonečna? A je to niečo, o čo by sme sa mali snažiť?
Diskutujú:
Ladislav Miko (Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku)
Richarda Filčák (Prognostický ústav SAV)
Nicolas Giroux (grass-root komunitná iniciatíva Bystro)
Moderuje Dorota Osvaldová.
Vstupné: vstup voľný, nutná bezplatná registrácia cez GoOut https://goout.net/.../cafe-europa-cesta-do.../szfemgs/. Diskusia prebehne naživo v A4-priestor súčasnej kultúry v Bratislave, ako aj online.