Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. novembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

10. november je tento rok Dňom rovnosti odmeňovania. Diskriminácia v odmeňovaní musí skončiť.

zeny.jpg
© EU
Napriek tomu, že rozdiel v odmeňovaní žien a mužov sa v Európskej únii od minulého roku mierne zlepšil, ženy v členských štátoch Únie stále zarábajú menej ako muži. Podľa najnovších zistení Eurostatu ženy zarábajú o 14,1 % menej ako muži (v roku 2019 to bolo 14,5 %). Na Slovensku je tento rozdiel ešte väčší, Slovenky zarábajú podľa najnovších údajov o 19,8 % menej ako ich mužskí kolegovia.

Európsky deň rovnosti odmeňovania je dňom, keď ženy symbolicky prestanú dostávať odmenu v porovnaní so svojimi mužskými kolegami za rovnakú prácu. Tento rok Európsky deň rovnosti odmeňovania pripadá na 10. novembra.

V tento symbolický deň Věra Jourová podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť, Nicolas Schmit, komisárka pre pracovné miesta a sociálne práva, a Helena Dalliová, komisárka pre rovnosť, zdôraznili potrebu podpory rovnosti medzi mužmi a ženami. Zároveň odsúdili akúkoľvek diskrimináciu v odmeňovaní a rodové predsudky v mzdových štruktúrach. Napriek tomu, že uplynulo viac ako 60 rokov, odkedy bolo právo na rovnakú odmenu zakotvené v zmluvách EÚ, ženy nie sú za svoju prácu rovnako odmenené. V priemere zarábajú ženy 86 centov za každé euro, ktoré v Európe zarobia muži. Ženy tak pracujú o 51 dní viac, aby zarábali rovnako ako ich mužskí kolegovia. Pri súčasnom tempe by dosiahnutie rovnosti trvalo desaťročia či dokonca storočia. Európska komisia je preto odhodlaná konať a znížiť rozdiel v odmeňovaní na nulu. Preto začiatkom roka predstavila stratégiu rodovej rovnosti a v nadchádzajúcich týždňoch navrhne zavedenie záväzných opatrení týkajúcich sa transparentnosti odmeňovania.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. novembra 2020