Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. júla 2016Odhadovaný čas čítania: 4 min

10 vecí, na ktoré by ste nemali pred dovolenkou zabudnúť

cesta.jpg
© EU
Chcete si na dovolenke prenajať auto? Cestujete s domácim miláčikom? Potrebujete si v zahraničí v lekárni vyzdvihnúť lieky, ktoré vám predpísal doma lekár? Prečítajte si 10 základných rád, na ktoré by ste nemali zabúdať, ak sa chystáte na dovolenku v rámci EÚ.

1. Doklady, doklady, doklady

Skontrolujte si všetky cestovné doklady pred tým, než idete vycestovať do iného štátu EÚ. V rámci Schengenu môžete cestovať bez nutnosti ukazovať na hraniciach pas alebo občiansky preukaz. V niektorých krajinách (pozrite si ich zoznam) však obnovili dočasné hraničné kontroly, noste preto preukaz totožnosti so sebou aj v prípade náhodnej policajnej kontroly.

Prečítajte si viac o tejto téme.

2. Kedy vám vrátia peniaze za letenky

Oboznámte sa s právami cestujúcich. Zmeškali ste vlak? Zrušili vám let? Stratili ste alebo vám zničili batožinu? Záleží od situácie, či vám škodu preplatia. Nárok na preplatenie máte napríklad vtedy, ak dôjde k meškaniu alebo zrušeniu letu a v prípade, keď spoločnosť zarezervovala viac miest ako je k dispozícii, a vy nemôžete nastúpiť do lietadla. Ak stratíte batožinu, prípadne ju dostanete s omeškaním alebo poškodenú, máte nárok na náhradu škody do výšky 1 220 eur.

Prečítajte si viac o tejto téme.

3. Na dovolenku s domácim miláčikom

Čo potrebujete na cestovanie s domácim zvieratkom? Chcete si na dovolenku zobrať so sebou svoju mačku alebo psa? Nezabudnite požiadať svojho veterinára o európsky pas pre spoločenské zvieratá. Pas pre domáce zviera sa však vydáva len pre psov, mačky a fretky. Ak máte iného domáceho miláčika (napr. zajaca alebo kanárika), mali by ste sa pred svojou cestou informovať o príslušných vnútroštátnych predpisoch. Pozor si tiež musíte dávať, ak so svojím zvieracím spoločníkom cestujete do Fínska, Írska, na Maltu, alebo do Spojeného kráľovstva. Vtedy ho musíte dať špeciálne zaočkovať.

Prečítajte si viac o tejto téme.

4. Lacnejší roaming

Skontrolujte si poplatky za používanie mobilu v zahraničí. EÚ výrazne znížila poplatky za používanie mobilu v inej členskej krajine. Napriek tomu, ak používate telefón veľmi veľa, veľkému účtu sa nemusíte vyhnúť. Zistite si, koľko vás bude stáť telefonovanie alebo posielanie e-mailov v zahraničí. Pre roamingové poplatky sú schválené cenové limity, čiže maximálne ceny, ktoré môžete zaplatiť, pokiaľ roaming využívate. Na odchádzajúce hovory je tento strop rovnaký ako je vnútroštátna sadzba + 0,05 eur za minútu, za prichádzajúce hovory zaplatíte maximálne 0,0114 eur za minútu. Jedna SMS vás môže maximálne vyjsť do výšky vnútroštátnej sadzby + 0,02 eur a pripojenie na internet tiež toľko, koľko je vnútroštátna sadzba + 0,05 eur za MB.

Prečítajte si viac o tejto téme.

5. Nakupovanie a sťažnosti

Pri nakupovaní v zahraničí máte práva ako doma. Dovolenka a nakupovanie idú ruka v ruke. Nezáleží na tom, čo kupujete a kde v EÚ, obchodník vám musí zabezpečiť zníženie ceny alebo náhradu tovaru, ak je chybný, alebo nevyzerá či nefunguje tak, ako bolo uvedené.

Prečítajte si viac o tejto téme.

6. Prenájom auta a podmienky

Pozrite si podmienky na prenájom auta v zahraničí. Ak si v zahraničí požičiate auto, máte isté práva, ale buďte opatrní: nemáte automatické právo na zrušenie rezervácie a vrátenie peňazí, ak ste rezerváciu robili online.

Prečítajte si viac o tejto téme.

7. Platný vodičský preukaz

Skontrolujte si platnosť svojho vodičského preukazu a poistenia. Vodičský preukaz, ktorý je vydaný v členskej krajine EÚ, je platný po celej únii. Pred odchodom sa však uistite, že mu ešte nevypršala platnosť. Ak máte nehodu, poistka vášho auta vo vašej krajine platí v celej EÚ.

Prečítajte si viac o tejto téme.

8. Rôzne pravidlá cestnej premávky

Skontrolujte si dopravné pravidlá v krajine, do ktorej cestujete. Niektoré pravidlá platia rovnako vo všetkých členských krajinách EÚ (ako napríklad to, že musíte byť pripútaní počas jazdy). Niekoľko pravidiel majú však niektoré krajiny rôzne.

Prečítajte si viac o tejto téme.

9. Európsky preukaz zdravotného poistenia

Nezabudnite si európsky preukaz zdravotného poistenia pred tým, než vycestujete. Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) by ste mali dostať zadarmo zo svojej zdravotnej poisťovne. Je to fyzický dôkaz o tom, že ste poistený v Európskej únii. EPZP vám uľahčí platby aj ich vyplatenie, ak potrebujete zdravotnú starostlivosť počas dovolenky v inej členskej krajine EÚ.

Prečítajte si viac o tejto téme.

10. Čo s lekárskymi predpismi

Lekársky predpis vystavený lekárom vo vašej krajine je platný vo všetkých krajinách EÚ. Lieky predpísané v jednej krajine však nemusia byť dostupné v inej alebo môžu mať iný názov. Svojho lekára môžete požiadať o predpis, ktorý budete môcť použiť v inej krajine EÚ.

Prečítajte si viac o tejto téme.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. júla 2016