Múzeum holokaustu v Seredi pripomína strašnú historickú tragédiu. V dobách slovenského štátu bolo zavraždených viac ako 70-tisíc slovenských židov. Vďaka vybudovaniu múzea vznikla na Slovensku inštitúcia, ktorá napĺňa dôležitý a dodnes aktuálny cieľ - boj proti antisemitizmu, xenofóbii a rasizmu.
Pracovným a koncentračným táborom v Seredi prešlo viac ako 16-tisíc židov. Väčšina z nich sa po transportoch už nikdy nevrátila. Na Slovensku boli vybudované tri pracovné a koncentračné tábory - v Novákoch, Vyhniach a v Seredi. Z týchto miest vypravovali deportačné vlaky do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov zriadených na území dnešného Poľska. V Seredi zostal jediný zo spomínaných táborov zachovaný.
Práve preto je v ňom expozícia Múzea holokaustu, ktoré je súčasťou národného Múzea židovskej kultúry. V seredskom tábore boli koncentrovaní Židia zo širokého okolia - z Bratislavy, Trnavy a ďalších častí západného Slovenska. Nakoniec skončili v dvoch veľkých transportoch smerujúcich do dnešného Poľska.
Úlohou tohto múza je pripomínať príbehy obetí a preživších holokaustu. Zároveň slúži aj ako vzdelávacie stredisko, ktoré ponúka výchovno‑vzdelávacie podujatia, semináre a školenia zamerané na oboznamovanie verejnosti so židovskou kultúrou. Na obnovu areálu a zriadenie múzea prispela Európska únia čiastkou takmer dva milióny eur.
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 6. mája 2021