Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. novembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

144. Dobré fondy EÚ: Pútnické miesto v Gaboltove je vynovené vďaka eurofondom

Pozrite si ďalší príklad dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku. 

Dobré fondy EÚ - Gaboltov

Kostol svätého Vojtecha v Gaboltove je pôvodne z 13. storočia. Pútnická turistika môže mať na severovýchodnom Slovensku veľký význam. Nájdeme tu niekoľko pútnických miest so svätomariánskou tradíciou. Jedným z nich je aj spomínané miesto v Gaboltove. Európska únia podporila vybavenie týchto pútnických miest.

Nie je to iba výstavba chodníkov, infraštruktúry, odpadkových košov a sociálnych zariadení, ale samozrejme, aj vybavenie pútnického miesta, ako je úprava a modernizácia veľkého prístrešku, ktorý využívajú pútnici najmä počas hromadných podujatí. Podľa tradície sa na tomto mieste zastavil na svojej misijnej ceste sv. Vojtech, keď putoval na sever dnešného Poľska, kde zomrel mučedníckou smrťou. Hovorí sa, že využil tunajší prameň a požehnal mu. Odvtedy sa toto miesto nazýva prameňom sv. Vojtecha a je súčasťou pútnického miesta v Gaboltove, ktoré kedysi ležalo na významenej soľnej trase medzi serverom a juhom Európy.

V rámci projektu sa rekonštruoval a obnovil tento prameň, vybudoval sa chodník a popri ceste je z neho rozvedená pitná voda pre pútnikov, ktorí navštívia toto miesto. Jeho súčasťou je aj kalvária.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. novembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku