Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. novembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

145. Dobré fondy EÚ: Neďaleko Svidníka môžete nahliadnuť do tamojstiev vesmíru. Za eurofondy vybudovali park slnečnej sústavy

Prinášame ďalší tip na výlet, ktorý je zároveň ukážkou toho, ako európske prostriedky pomáhajú zveľaďovať Slovensko. 

Dobré fondy EÚ - Roztoky

Severovýchodná časť Slovenska je riedko osídlená. Vďaka tomu je v okolí menšie svetelné znečistenie oblohy, a to priam pozýva do tohto regiónu tých, ktorí radi sledujú vesmírne objekty. To je aj dôvod, prečo je hvezdáreň patriaca podduklianskemu osvetovému stredisku vo Svidníku, umiestnená na kopci nad obcou Roztoky. Európske fondy boli použité na podporu tejto hvezdárne, ale aj na vybudovanie veľmi zaujímavého a unikátneho parku slnečnej sústavy, ktorý súvisí s pozorovaním na hvezdárni. Každý sa tu môže poučiť o tom, ako vyzerá slnečný planetárny systém.

Na začiatku chodníka je umiestnený veľký oblúk zobrazujúci veľkosť slnka v pomere k modelom veľkosti planét, ktoré sú umiestnené na náučnej cestičke. Určený je pre všetky vekové kategórie, majú možnosť prečítať si a vidieť aj farbu jednotlivých planét. Astronomické pracovisko zvyknú navštevovať najmä žiaci v rámci jednodňových výletov. Hlavná budova pracoviska bola postavená v roku 1926 a ide o pamiatkovo chránenú drevenicu. Spoločne s parkom slnečnej sústavy tvoria ucelený areál s viacerými možnosťami pre žiakov. Park bol vybudovaný v rámci projektu Vesmír na dlani 2017. Financovaný bol z fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu Interreg.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. novembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku