Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. decembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

152. Dobré fondy EÚ: Slaniská na južnom Slovensku neďaleko Kamenína sa podarilo zachrániť vďaka EÚ

Viete, čo je to slanisko a kde ho na Slovensku môžete nájsť? A ako sa s ním spája Európska únia? Zistite v ďalšom dieli seriálu Dobré fondy EÚ.  

DF Slaniská

Pri obci Kamením vzniklo kamenínske slanisko. Je to veľmi vzácny druh biotopu, ktorý v našej krajine patrí medzi najohrozenejšie. Je to miesto, kde sa v povrchovej vrstve pôdy vďaka spôsobu hospodárenia hromadí väčšie množstvo minerálnych solí. Pre mnoho rastín a živočíchov je to prostredie, v ktorom nedokážu žiť. Vhodné sú však pre špecializované druhy rastlín a živočíchov, väčšinou zakrpatených, ktoré sú v našej prírode mimoriadne vzácne.

V momente, keď sa bežné hospodárenie na týchto plochách preruší alebo prestane, môže takáto lokalita úplne zaniknúť. Práve preto Európska únia na Slovensku podporila projekt z programu Life na záchranu vnútrozemských slanísk na južnom Slovensku a k nim pridružených pieskových dún, kde sa takisto nachádzajú vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Na prvý pohľad slaniská vyzerajú ako mokrá lúka, avšak sú veľmi špecifické a ich existencia závisí od nepravidelného extenzívneho spásania dobytkom a rozrušovania vrchnej vrstvy pôdy. Hlavným spôsobom manažmentu je preto zaistenie pastvy, či už sú to kravy, kozy alebo kone, a aby tieto zvieratá nerobili škody v poľnohospodárskych pozemkoch v okolí, bolo potrebné celé pozemky oplotiť. V rámci celého projektu na viacerých miestach Podunajskej nížiny bolo vykúpených takmer 80 hektárov pozemkov a na ďalších 20 hektároch bola dohodnutá dlhodobá spolupráca s vlastníkmi pôdy. Vďaka tomu je možné zabezpečiť dlhodobú ochranu slanísk. Projekt bol zaradený medzi najlepšie projekty podporené z programu Life. Celková výška podpory bola viac ako 1,7 milióna EUR.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite tu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. decembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku