S cieľom znížiť emisie prijala Európska únia minulý rok zákon, podľa ktorého budú všetky nové osobné automobily a dodávky predávané v Európe od roku 2035 bezemisné.
Už v roku 2023 boli batériové elektrické vozidlá (BEV) najobľúbenejšou alternatívou k benzínovým a naftovým vozidlám a predstavovali viac ako 14,6 % všetkých nových automobilov predaných v EÚ. Plug-in hybridné elektrické vozidlá predstavovali ďalších 7,7 %. Viac ako 1 z 5 nových automobilov predaných v Európe teda možno elektricky nabíjať.
Tu je 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o elektromobiloch:
1. Elektrické vozidlá na batérie majú nižšiu environmentálnu stopu ako bežné automobily
- Nemajú výfuk a pri prevádzke nevypúšťajú plyny, čo je lepšie z hľadiska klímy aj kvality ovzdušia.
- Sú energeticky účinnejšie, pretože potrebujú menej ako tretinu energie spotrebovanej na kilometer ekvivalentnými konvenčnými automobilmi. Spaľovacím motorom totiž pohltia značnú časť energie tepelné straty. Elektrické motory v BEV majú účinnosť na úrovni 90 %, zatiaľ čo spaľovacie motory v podobne veľkých vozidlách zriedka prekračujú 40 %.
- Elektrická energia používaná na pohon BEV sa vyrába čoraz viac z čistých, obnoviteľných zdrojov energie, ako je slnečná alebo veterná energia, čo znamená, že takéto vozidlá vypúšťajú menej emisií skleníkových plynov. V skutočnosti sa vďaka čoraz väčšiemu využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov množstvo skleníkových plynov emitovaných na jednotku elektrickej energie vyrobenej v EÚ už v rokoch 1990 až 2023 znížilo o polovicu a môžeme očakávať, že emisie sa v budúcnosti znížia ešte výraznejšie.
- Emisie skleníkových plynov počas celej životnosti elektrických automobilov (od ťažby surovín cez výrobu vozidla a batérie po fázu recyklácie na konci životnosti vozidla) sú výrazne nižšie ako v prípade ekvivalentných konvenčných automobilov poháňaných fosílnymi palivami. V roku 2020 sa v štúdii Komisie potvrdilo, že priemerný vplyv životného cyklu vozidiel BEV s nižším stredným dojazdom na klímu v EÚ predstavoval približne 45 % vplyvu benzínového vozidla a 53 % vplyvu naftového vozidla. Ich vplyv bude naďalej klesať, keďže postupne rýchlo dekarbonizujeme energetický mix.
- Batériové elektrické vozidlá sú výrazne tichšie, čo zásadne znižuje hlukové znečistenie, ktoré má vplyv na ľudí aj voľne žijúce živočíchy. Vedeli ste, že v EÚ je vystavených škodlivým úrovniam hluku z cestnej premávky približne 95 miliónov ľudí?
2. Batérie sú čoraz efektívnejšie, získavané udržateľným spôsobom a recyklovateľné
- Výkonnosť batérií sa vďaka výskumu a technologickému pokroku zlepšuje. Už teraz sú schopné absolvovať niekoľko tisícov cyklov nabíjania, vďaka čomu dlhšie vydržia.
- Zároveň sa rýchlo vyvíjajú nové generácie batérií , ktoré si vyžadujú menej surovín. Aj EÚ investuje do ich výskumu a výroby. Súčasné batérie zvyčajne obsahujú lítium a grafit a môžu obsahovať aj nikel, kobalt a/alebo mangán.
- EÚ prijíma opatrenia na zvýšenie udržateľnosti batérií a vozidiel a vyžaduje nové pravidlá získavania surovín, ktoré idú ruka v ruke s úsilím zmierniť akýkoľvek nepriaznivý vplyvov na pracovné práva, ľudské práva a ochranu životného prostredia v EÚ aj v tretích krajinách. EÚ má pravidlá aj na recykláciu batérií a surovín potrebných na ich výrobu. Komisia okrem toho navrhla aj pravidlá týkajúce sa vozidiel po skončení životnosti a ich súčiastok s cieľom obmedzovať odpad a predchádzať jeho vzniku.
3. Dojazd elektrických vozidiel na batérie sa naďalej zvyšuje a sieť nabíjacích staníc v celej EÚ rastie
- Dojazd batériových elektrických vozidiel je viac než dostatočný na každodenné dochádzanie. V roku 2022 malo 57 % BEV na trhu dojazd viac ako 385 km len s jedným nabitím a ďalších 34 % malo dojazd od 235 do 384 km. Viac ako 90 % elektrických vozidiel prejde viac ako 235 km na jedno nabitie. Táto hodnota sa časom neustále zvyšovala: teraz už môžete ísť z Bruselu do Amsterdamu, z Janova do Cannes, z Rigy do Tartu alebo z Budapešti do Bratislavy na jedno nabitie!
- Sieť nabíjacích staníc sa rýchlo rozrastá, a to aj vďaka novým právnym predpisom EÚ. Počet verejne prístupných nabíjacích staníc v EÚ sa v rokoch 2021 až 2023 viac ako zdvojnásobil na približne 630 000, takže vodiči elektrických vozidiel o ne nemajú núdzu. Členské štáty sa dohodli, že zabezpečia, aby nabíjacia infraštruktúra v budúcnosti naďalej rástla spolu s vozovým parkom elektrických vozidiel. Jazda na elektrických vozidlách v celej EÚ bude od roku 2025 ešte plynulejšia, pretože odvtedy sa nabíjacie stanice budú musieť inštalovať každých 60 km pozdĺž hlavných dopravných trás.
- Nabíjanie je čoraz jednoduchšie a rýchlejšie. Priemerná rýchlosť nabíjania sa od roku 2011 viac ako strojnásobila. Pri „rýchlych nabíjačkách“ je priemerná rýchlosť nabíjania viac ako 100 km za 10 minút. Takmer 13 % verejne prístupných nabíjacích bodov v EÚ sú rýchle nabíjačky. Okrem toho budú všetky verejné nabíjačky k dispozícii predplatiteľom aj ad hoc používateľom s možnosťou platiť kreditnými kartami alebo smartfónmi.
4. Elektrické autá na batérie sú lacnejšie na prevádzku ako ekvivalentné konvenčné autá
- Pri porovnávaní nákladov je dôležité mať na pamäti, že elektrické automobily spotrebúvajú menej energie a majú nižšie náklady na údržbu ako bežné automobily. V dôsledku toho sú celkové náklady na elektrické vozidlo počas celej jeho životnosti nižšie ako náklady na ekvivalentné konvenčné vozidlo.
- Podľa agentúry BloombergNEF sa očakáva, že elektrické vozidlá na batérie v rokoch 2025 až 2028 zlacnejú pod úroveň porovnateľných konvenčných automobilov v Európe v závislosti od typu vozidla. Predpokladá sa, že pokles cien batérií, nové cenovo dostupné modely automobilov a rastúci trh s vozidlami strednej triedy a ojazdenými vozidlami budú mať vplyv na znižovanie cien.
- Niekoľko členských štátov EÚ zaviedlo nákupné stimuly s cieľom podporiť kupujúcich. Plán obnovy a odolnosti EÚ pomáha financovať niektoré z nich.
- Elektrické vozidlá na batérie sú menej náročné na údržbu, majú menej pohyblivých častí, žiadne olejové okruhy, žiadnu spojku, brzdy sa oveľa menej opotrebúvajú v dôsledku rekuperačných bŕzd atď. Už žiadne špinavé výmeny oleja!
5. Jazda na batériových elektrických vozidlách a ich nabíjanie sú bezpečné
- Podliehajú rovnakým bezpečnostným požiadavkám ako bežné automobily, najmä pokiaľ ide o pasívnu bezpečnosť (ochrana cestujúcich vo vozidle; bezpečnostné pásy, airbagy a konštrukcia vozidla) a aktívnu bezpečnosť (systémy zabraňujúce nehode; ABS, systém kontroly trakcie, elektronický stabilizačný systém).
- Elektrické vozidlá na batérie musia spĺňať aj dodatočné požiadavky, ktoré sú špecifické pre ich elektrické systémy. Napríklad ich batérie sú dôkladne testované a musia spĺňať normy, aby sa zabránilo potenciálnym rizikám (ako je požiar alebo únik elektrolytu). Bezpečná jazda je však samozrejmosťou, ako pri každom inom aute!
Nech sa páči, práve ste si prečítali: 5 pádnych argumentov, ktoré vyvracajú niektoré obavy súvisiace s politikou EÚ v oblasti automobilov s nulovými emisiami. Odstránením fosílnych palív a využitím čistej, zelenej energie môžu vozidlá s nulovými emisiami chrániť vaše zdravie, zachrániť planétu... a potešiť vaše vrecko. Európa je pripravená prejsť na spoľahlivú, cenovo dostupnú a bezpečnú budúcnosť šetrnú ku klíme.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 9. januára 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku