Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. augusta 2021Odhadovaný čas čítania: 4 min

8 dôvodov, prečo je vďaka EÚ online nakupovanie jednoduchšie

p049409-36136_s.png
© EU
Čo majú spoločné spotrebiteľské práva EÚ a jednotný digitálny trh? Vďaka obom je nakupovanie v EÚ oveľa lepšie a jednoduchšie. 

Prišiel však COVID-19 a zmenil náš spoločenský život i návyky vrátane nakupovania. Nakupujeme omnoho viac online ako kedykoľvek predtým. Viete však, ako dobre sú vaše spotrebiteľské práva chránené na internete? A ako vám to digitálna EÚ uľahčuje? Takto: 

1. Nakupovať môžete v obchodoch 27 členských štátov 

Produkty a služby môžete nakupovať v obchodoch vo všetkých 27 európskych krajinách bez žiadnych ďalších poplatkov, zaplatíte len za prepravu a niekedy ani to nie. Tzv. „Geo-blocking“ alebo aj geografické blokovanie bolo odstránené. Inými slovami, internetové obchody vám nemôžu odmietnuť predať svoj tovar alebo služby kvôli tomu, že žijete v inej krajine.  

Takže ak si chcete kúpiť produkt dostupný na webovej stránke v inej krajine EÚ, môžete tak urobiť. Spoločnosti si však môžu vybrať, do ktorých členských štátov budú doručovať. Ak ale nedoručia do vašej domovskej krajiny, môžete si produkt vyzdvihnúť v členskom štáte predaja – napríklad, ak žijete v blízkosti jeho hraníc – alebo si sami zabezpečiť doručenie. Buď môžete pre vyzdvihnutie a odoslanie kontaktovať kuriérsku spoločnosť alebo vám môžu pomôcť aj vaši priatelia, či rodina v zahraničí tým, že produkt doručia im a potom vám ho pošlú. 

2. Žiadne poplatky za bankový prevod 

Na bankový prevod v eurách do inej krajiny EÚ sa nevzťahujú žiadne ďalšie poplatky. Vaša banka vám nemôže účtovať vyššie poplatky ako za prevod vo vašej krajine. 

Pri použití vašej debetnej alebo kreditnej karty v EÚ od vás nemožno požadovať zaplatenie príplatku. 

3. Máte právo na jasné informácie 

Online predajcovia v EÚ vám musia poskytnúť podrobné informácie vrátane svojich kontaktných údajov, hlavných charakteristík produktu alebo služby a celkových nákladov na produkt vrátane všetkých daní a poplatkov za doručenie. 

Všetky informácie, ktoré vám boli poskytnuté, musia byť jasné, zrozumiteľné a bez nespravodlivých podmienok alebo požiadaviek. 

4. Náhrada v prípade, že sú reklamy zavádzajúce 

Spoločnosti majú zakázané zavádzať pri prezentácii svojich výrobkov alebo služieb klamlivými reklamami. Ak dostanete niečo, čo nebolo podľa vašich predstáv, môžete využiť svoje práva - buď na získanie toho, čo bolo sľúbené, alebo na vrátenie peňazí. 

5. Pri nákupe tovaru online máte právo zmeniť názor 

Až na niekoľko výnimiek, máte pri nákupe online právo vrátiť tovar predávajúcemu do 14 dní, ak si jeho kúpu rozmyslíte. Zároveň máte nárok na vrátenie peňazí a nemusíte uvádzať žiadny dôvod. Majte však na pamäti, že náklady na vrátenie tovaru zväčša musíte uhradiť vy.  

6. Niečo poškodené? 

Na všetok tovar zakúpený v EÚ je poskytovaná záruka minimálne na dobu 2 rokov, takže ak vami zakúpený výrobok nefunguje tak, ako by mal, môžete ho dať bezplatne opraviť alebo vymeniť. 

7. Detaily, na ktorých záleží!  

Okrem konca „geo-blockingu“, ktorý bol dôležitou súčasťou „skladačky“ digitálneho jednotného trhu, EÚ zaviedla aj samostatné opatrenia pre: 

  • transparentnejšie a dostupnejšie ceny za cezhraničné doručovanie balíkov, 
  • jednoduchšie pravidlá DPH pre firmy, ktoré v júli 2021 vstúpili do platnosti, a 
  • harmonizáciu pravidiel ochrany spotrebiteľa (nadobúdajú účinnosť v roku 2022). 

Rovnaké pravidlá platiace v celej EÚ uľahčuje život nielen spotrebiteľom, ale i malým podnikom tým, že môžu predávať väčšiemu množstvu ľudí a mať lepší prístup na väčší trh a môžu aj udržiavať nižšie ceny. 

8. Európske spotrebiteľské centrum k vašim službám! 

Máte problémy s obchodom alebo nakupovaním v inej krajine EÚ? Bezplatné poradenstvo a podporu môžete získať prostredníctvom Európskych spotrebiteľských centier umiestnených v každej krajine EÚ vrátane Slovenska - https://esc-sr.sk/.  

Upozorňujeme, že tieto pravidlá platia iba vtedy, ak nakupujete v rámci EÚ. Pri nákupe z krajín mimo EÚ môže byť potrebné zaplatiť za clá. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. augusta 2021