Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. júla 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

86. Dobré fondy EÚ: Vila Marína na Štrbskom plese

75_8.jpg
© EU
Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách predstavovať netreba, avšak aj tu nájdeme niečo, čo by sme možno nečakali - príklad dobrého využitia európskych fondov. 

Vila Marína má veľmi zaujímavú históriu. V roku 1892 ju postavili ako letovisko pre viedenský cisársky dvor. Bol to liečebný dom, ale už od začiatku republiky v roku 1918 bol známy pod názvom Vila Marína, ktorá mala pripomínať Marínu z básne Andreja Sládkoviča. 

V medzivojnovom období v tejto vile býval známy pľúcny lekár MUDr. Ján Pullman, ale predovšetkým jeho manželka, známa slovenská lyrická poetka Máša Haľamová. Zaujímavosťou je, že táto autorka jemnej ženskej lyriky, bola aj výbornou lyžiarkou a počas svojho pôsobenia vo Vile aj najmladšou rozhodkyňou na Majstrovstvách sveta v lyžovaní na Štrbskom plese v roku 1935.

V priebehu histórie Vila menila svoje meno, najskôr sa volala Vila Tivoli. Dom sa po vojne stal národnou kultúrnou pamiatkou, no dlho však nemal žiadne využitie. Jeho celoročné využitie sa poradilo nájsť až vďaka peniazom z európskych fondov. Apartmánový dom má v súčasnosti tri poschodia prepojené s výťahom a ponúka ubytovanie v piatich moderne zariadených apartmánoch. Všetky sú s výhľadom na krásne Štrbské pleso. Na apartmánový dom s celoročným využitím prispela Európska únia sumou takmer 620-tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. júla 2020