Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. septembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

90. Dobré fondy EÚ: Zichyho palác v Divíne

91_6.png
© EU
Pod ruinami stredovekého hradu v obci Divín nájdete krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednotného roľníckeho družstva.

Podľa toho vyzeralo aj jeho využitie. V minulosti sa tento priestor využíval na skladovanie pesticídov a hnojív, chovali sa tu kurčatá a uskladňovalo obilie. 

Pokusy o rekonštrukciu kaštieľa boli v rokoch 1969 a 1989, avšak zostalo iba pri projektoch. Nádherná rekonštrukcia sa podarila až vďaka prispeniu Európskej únie, ktorá 95 % nákladov vo výške viac ako 2 250 000 eur poskytla vo forme nenávratného finančného príspevku. 

Okrem muzeálnych aktivít sa v súčasnej dobe využíva nádvorie kaštieľa aj pre kultúrne podujatia, keďže súčasťou rekonštrukcie je aj novovybudované pódium. V jednej z častí paláca dnes môžete vidieť expozíciu hontianskych a podpolianskych krojov. V kaštieli prekvapujúco nájdete aj nádhernú expozíciu hmyzu. 

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. 

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. septembra 2020