Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok15. októbra 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Ako sa žije v Bratislave a Košiciach oproti ostatným európskym metropolám?

sprava_o_kvalite_v_europskych_mestach_1.jpg
© EU
Sú obyvatelia európskych miest spokojní s ich mestami? Čo sa im na nich najviac páči a kde sú hlavné nedostatky? A čo Bratislava a Košice? Ako ich zhodnotili ich vlastní obyvatelia? Odpovede prináša aj nová správa Európskej komisie o kvalite života v európskych mestách 2020. 

Počas 18. ročníka Európskeho týždňa regiónov a miest vydala Európska komisia správu o kvalite života v európskych mestách. Výsledky 58 100 rozhovorov uskutočnených v 83 mestách ukazujú, že 9 z 10 ľudí bolo v roku 2019 spokojných so životom v ich meste.

Mestá sú domovom pre približne 40 % populácie EÚ. Stoja v prvej línii čeliac niektorým z najnaliehavejších výziev Európy, akou je v súčasnoti i pandémia ochorenia COVID-19. No častokrát sú aj lídrami v najinovatívnejších riešeniach na ich prekonanie. Od roku 2004 Európska komisia pravidelne monitoruje výzvy a riešenia, ktoré ovplyvňujú kvalitu života v európskych mestách. Tento špecializovaný prieskum sa týka hlavných miest a ďalších veľkých miest v EÚ, v Európskom združení voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko), v Spojenom kráľovstve, na západnom Balkáne i v Turecku. Prieskum sa zameriava na kvalitu života a spokojnosť s rôznymi aspektmi bývania v meste, ako sú pracovné miesta, verejná doprava či znečistenie životného prostredia.

 

barcelona-1586254_1920_s.jpg
© EU

 

Správa odhaľuje, že u obyvateľov mesta je častokrát menšia pravdepodobnosť, že budú používať auto a že skôr využijú na cestovanie verejnú dopravu. V správe sa môžete dozvedieť aj to, že najväčším faktorom, ktorý prispieva k intenzívnemu využívaniu mestskej verejnej dopravy, nie je jej cena, ale jej frekvencia. Správa prináša aj informáciu o tom, že 9 z 10 obyvateľov európskych miest je spokojných so životom vo svojom mestes jeho verejnou správou, zelenými plochami i verejnou dopravou. Mnohí mestskí obyvatelia sa však obávajú o dostatok pracovných miest a bývania – iba 2 z 5 opýtaných si myslia, že je ľahké nájsť si prácu v ich meste. Ďalší  sa zase necítia bezpečne, keď sa v noci presúvajú po meste sami. 
Ponovom sa do správy zaradil aj prieskum o inklúzii alebo sociálnom začlenení. Mestá sa však, v porovnaní so zvyškom krajiny, považujú za inkluzívnejšie vo vzťahu k prisťahovalcom (o 7 % viac ako zvyšok krajiny) či k LGBTI komunitám (o 14 % viac ako zvyšok krajiny).

 

Ako zo správy vyšli dve najväčšie slovenské mestá?  

Podľa respondentov sa celkovo kvalita života vo východoeurópskych mestách za posledných päť rokov výrazne zlepšila. Kvalitu života v slovenských mestách – hodnotilo 1400 obyvateľov našich najväčších miest – Bratislavy a Košíc. Z ich odpovedí vyplýva, že 92,5 % respondentov je spokojných so životom v Bratislave a ešte viac respondentov - 94,5 % - je spokojných so životom v Košiciach.

 

nastya-dulhiier-mmqd0atcv80-unsplash_s.jpg
© EU

 

Medzi slabé stránky našich miest patrí najmä prístup k zdravotným službám (KE 60,8 % spokojných so zdravotnou starostlivosťou v ich meste, BA – spokojnosť len u 46,3 % opýtaných), ceny bývania (KE 31 % opýtaných súhlasí, že bývanie v Košiciach je cenovo dostupné, v Bratislave si to myslí len 15,1 % opýtaných) a ich čistota (až 63,3 % Košičanov považuje svoje mesto za čisté, zatiaľ čo len niečo viac ako 31,4 % opýtaných Bratislavčanov). Respondenti boli spokojní najmä s veľkosťou trhu práce (BA – 69,5 % spokojných, KE – 27,2 %), dostupnými cenami verejnej dopravy (BA - 84,7 % a KE - 83,6 %) i úrovňou kultúry (KE - 88,5 % a BA – 85,7 %).

Hlavné mesto Bratislavu hodnotí 93 % opýtaných, ako dobré miesto na život, no ešte väčšia spokojnosť je u Košičanov, kde až 95 % respondentov považuje Košice za dobré miesto na život
Ďalšie výsledky správy o tom ako hodnotili v jednotlivých kategóriách slovenské mestá ich obyvatelia a ako obstáli aj v konkurencii s ostatnými európskymi mestami, nájdete na tomto odkaze.

Kompletné znenie správy Európskej komisie o kvalite života v európskych mestách 2020 nájdete tu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
15. októbra 2020