Pravidlá EÚ vám uľahčujú prácu v inej krajine EÚ a chránia vaše práva na sociálne zabezpečenie počas vášho pôsobenia v danej krajine. Nemusíte si vybavovať pracovné povolenie v žiadnej krajine EÚ bez ohľadu na to, či žijete v krajine, v ktorej pracujete alebo nie.
Či už pracujete vo vašej krajine alebo v inej krajine EÚ, máte právo na rovnaké zaobchádzanie ako štátni príslušníci danej krajiny, pokiaľ ide o prístup k pracovným miestam, pracovným podmienkam a všetkým ostatným sociálnym a daňovým výhodám. Právne predpisy EÚ vás chránia aj vo vašom zamestnaní tým, že zakazujú diskrimináciu na základe vášho pohlavia, etnického pôvodu, náboženského presvedčenia alebo zdravotného postihnutia.
Z praktického hľadiska vám EÚ môže pomôcť vstúpiť na trh práce tým, že vám pomôže vytvoriť dokonalý životopis. Na bezplatnej online platforme Europass si môžete vytvoriť na mieru šité životopisy a motivačné listy, ktoré vám umožnia prezentovať svoje kvalifikácie a zručnosti v jednom z 31 jazykov.
Svoj životopis môžete potom vložiť do európskej databázy uchádzačov o zamestnanie EURES, vďaka čomu získate prístup na trh práce vo vašej domovskej krajine, ako aj v celej EÚ. EURES pomáha prepájať uchádzačov o zamestnanie a zamestnávateľov v Európe a ponúka informácie o životných a pracovných podmienkach v krajine vášho výberu, ako aj jazykové vzdelávanie, integračné kurzy a inú podporu po nástupe do zamestnania.
V prípade niektorých povolaní (t. j. lekári, právnici, učitelia, zdravotné sestry, farmaceuti) si treba overiť, či je nutné nechať si uznať svoju odbornú kvalifikáciu v krajine EÚ, do ktorej sa plánujete presťahovať. Navštívte databázu odborných kvalifikácií EÚ, ktorá vám pomôže nájsť správny vnútroštátny orgán, ktorý vás usmerní pri administratívnych formalitách potrebných na uznanie vašej kvalifikácie. Okrem toho sa na obmedzený počet povolaní vzťahuje európsky profesijný preukaz, ktorý vám umožní nechať si uznať svoju kvalifikáciu v inej krajine EÚ online.
Po nástupe na nové pracovné miesto sa môžete spoľahnúť na to, že vaše dávky sociálneho zabezpečenia sú chránené právnymi predpismi EÚ. Hoci má každá krajina EÚ vlastný systém sociálneho zabezpečenia, vďaka zastrešujúcim pravidlám EÚ budete platiť príspevky len v jednej krajine. Zároveň máte rovnaké práva a povinnosti ako štátni príslušníci krajiny, v ktorej ste poistený/-á, a pri podávaní žiadosti o dávky sa zohľadňujú vaše predchádzajúce obdobia poistenia, práce alebo pobytu v iných krajinách. Je vhodné si vopred overiť, aké podmienky sa vzťahujú na uplatnenie si nároku na dávky v krajine, v ktorej pracujete. Napríklad obdobie, ktoré musí uplynúť pred tým, než budete môcť požiadať o dávky v nezamestnanosti, sa v jednotlivých krajinách líši.
Čo ak sa potrebujete rekvalifikovať? EÚ vyvíja prostredníctvom svojho Európskeho programu v oblasti zručností spoločné úsilie s cieľom zabezpečiť, aby čo najviac jednotlivcov a podnikov malo prístup k príležitostiam na rekvalifikáciu alebo zvyšovanie kvalifikácie. Jednou z takýchto iniciatív, ktoré EÚ spustila, je Pakt o zručnostiach. Pozostáva z 1 000 členov a zo 14 rozsiahlych partnerstiev v strategických odvetviach a jeho účelom je pomôcť zvýšiť úroveň kvalifikácie až šiestich miliónov ľudí. Európska platforma pre digitálne zručnosti a pracovné miesta ponúka informácie a zdroje o digitálnych zručnostiach, ako je nástroj na sebahodnotenie. EÚ nedávno zaviedla okruh talentov EÚ a partnerstvá zamerané na talenty s vybranými tretími partnermi s cieľom pomôcť zosúladiť zručnosti uchádzačov o prácu v Európe s potrebami trhu práce.
Ďalšie informácie
Koordinácia sociálneho zabezpečenia
Systémy sociálneho zabezpečenia v EÚ
Databáza regulovaných povolaní
Európsky program v oblasti zručností
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 6. septembra 2024
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku