Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Doplňujúce informácie10. júna 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Aký je váš názor na pravidlá EÚ o stanovovaní minimálnych sadzieb spotrebnej dane z alkoholu?

Vyjadrite sa vo verejnej konzultácii do 4. júla 2022. 

Verejná konzultácia spotrebná daň alkohol

Práve prebieha verejná konzultácia, ktorá sa týka minimálnej sadzby spotrebnej dane z alkoholu a alkoholických nápojov. Nastavenie týchto pravidiel umožní lepšie fungovanie vnútorného trhu tým, že pomôže predchádzaniu narušeniam hospodárskej súťaže a zároveň prispeje k boju proti daňovým únikom a ochrane verejného zdravia. Pravidlá o minimálnych sadzbách spotrebnej dane na alkoholické nápoje sa však od roku 1992 neaktualizovali, čiže nezohľadňujú infláciu, vývoj trhu, spotrebu ani rastúce obavy o verejné zdravie. Komisia je povinná pravidelne hodnotiť vykonávanie týchto pravidiel a podávať správy Rade (členským štátom).

Verejná konzultácia prispeje k širšiemu posúdeniu súčasného rámca s cieľom identifikovať problémy, ktoré je potrebné riešiť. Počas konzultačného obdobia sa vyžaduje spätná väzba najmä od zainteresovaných strán s každodennými skúsenosťami s pravidlami upravujúcimi minimálne sadzby, ako sú orgány zodpovedné za spotrebné dane a verejné zdravie, odvetvové profesijné organizácie, ktoré sa zaoberajú výrobou, dovozom, distribúciou a maloobchodným predajom alkoholických nápojov alebo odborníci v oblasti verejného zdravia.

Všeobecná výzva na predkladanie návrhov na túto tému a cielená verejná konzultácia sú dostupné online a spätnú väzbu možno poskytnúť do 4. júla 2022.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. júna 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku