Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Tlačové komuniké4. februára 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 5 min

Ambasádori Európskeho klimatického paktu diskutovali s Fransom Timmermansom o zelených témach

„Spoločne môžeme dosiahnuť viac, a preto by som rád všetkých povzbudil, aby sa k nám pridali a začali konať!" Výkonný podpredseda Komisie Frans Timmermans povzbudil členov neziskového sektora a občianskej spoločnosti k zelenej premene Slovenska a EÚ.

Slovenskí greenfluenceri s EVP Fransom Timmermansom

Výkonný podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans je v týchto dňoch na Slovensku, aby s tvorcami politík, firiem, neziskového sektora a občianskej spoločnosti diskutoval o prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo a o príležitostiach, ktoré tento prechod ponúka.

Včera podvečer sa v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zúčastnili diskusie za okrúhlym stolom s Fransom Timmermansom aj viacerí greenfluenceri, zástupcovia neziskových organizácií a ambasádori Európskeho klimatického paktu, medzi inými Daniela Piršelová z Únie miest Slovensko, Boglárka Kurka Ivanegová zo SUSTO – Sustainable Tools, Rastislav Amrich z Inštitútu klimatickej neutrality a Silvia Herianová z Galérie Jozefa Kollára, pracoviska Slovenského banského múzea.

Hlavnou témou diskusie boli možnosti, ako dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050, ale aj opatrenia z balíčka FIT for 55, ktoré môžu pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Fit for 55 hľadá spôsoby, ako zmierniť dôsledky klimatickej krízy, ako zabezpečiť ochranu lesov a dekarbonizáciu dopravy, znížiť emisie v budovách, alebo ako podporovať energie z obnoviteľných zdrojov.

Frans Timmermans, výkonný podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu, hovorí: „Stojíme pred transformáciou nevídanou našej ľudskej histórii. Klimatická kríza aj kríza biodiverzity sú už tu, ovplyvňujú život každého jedného z nás. Je veľmi povzbudivé sledovať, ako sa zástupcovia environmentálnych organizácií, ale aj rôzni angažovaní jednotlivci snažia posúvať veci vpred. Spoločne môžeme dosiahnuť viac, a preto by som rád všetkých povzbudil, aby sa k nám pridali a začali konať!“

Frans Timmermans povzbudil zástupcov environmentálneho sektora, aby nepoľavili vo svojich aktivitách a motivoval ich k aktívnej účasti na riešení problémov spojených s klimatickou krízou.

K záchrane planéty môže prispieť každý

Iniciatíva Európsky klimatický pakt zároveň vyzýva každého jedného z nás, aby sme sa zamysleli nad dopadmi klimatickej krízy a nad tým, ako ich vieme zmierniť. Nemusí ísť o veľké veci, stačí sa zamyslieť nad tým, aké zmeny sme schopní urobiť pri vykonávaní bežných, každodenných činností. Stačí napríklad zhasnúť svetlo pred odchodom z obývačky, zastaviť vodu pri umývaní zubov, prestať vyhadzavať neskonzumované potraviny alebo začať chodiť do práce na bicykli. Každý jeden z nás môže začať s tým, čo mu je najprirodzenejšie. Zároveň môže svoj prísľub zaregistrovať na platforme www.count-us-in.org a pridať sa tak k tisíckam ľudí, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty.

Ďalšou možnosťou, ako podporiť Európsky klimatický pakt, je pridať sa k jeho ambasádorom. Tí sa navzájom prepájajú a podporujú vo svojich aktivitách, šíria povedomie o dopadoch klimatickej krízy a snažia sa dosiahnuť pozitívnu zmenu v oblasti ochrany prírody.

Boglárka Kurka Ivanegová z konzultačnej spoločnosti SUSTO – Sustainability Tools vysvetľuje, prečo sa k Európskemu klimatickému paktu pridala: „K Európskemu klimatickému paktu sme sa pridali preto, lebo sa chceme zoznámiť aj s ďalšími jednotlivcami a aktérmi, ktorí sa danej téme venujú, chceme byť informovaní o aktuálnych novinkách a inšpirovať sa od ostatných.“

Rastislav Amrich z Inštitútu klimatickej neutrality zase hovorí o záväzkoch na rok 2022: „Pre rok 2022 považujeme za veľmi dôležité dva záväzky – zníženie odpadov z jedla a prijatie záväzku výberu takých finančných inštitúcií a fondov, ktoré investujú zodpovedne.“

Na Slovensku dnes máme registrovaných 11 ambasádorov a v rámci celého sveta je ich už viac ako 600.

Podeľte sa o svoje názory s Bruselom

Európsky klimatický pakt spúšťa pre ľudí ďalší zaujímavý projekt. Peer Parliament je forma diskusie, do ktorej sa môže zapojiť 5 až 10 ľudí, ktorí sa zaujímajú o tému klimatickej zmeny a udržateľnosti. Môžu to byť známi, rodina, kolegovia či susedia. Podmienka je, aby jeden z účastníkov stretnutie moderoval. K dispozícii sú aj materiály a presný návod, ako takúto diskusiu zorganizovať. Účastníci sa na diskusii delia o svoje názory na riešenie environmentálnych otázok z oblasti mobility, energií alebo spotreby. Výsledky takýchto diskusií budú podkladom pre rokovania na úrovni EÚ. Registrovať sa môžete na stránke : https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/PeerParliamentsHostRegistration

O Európskom klimatickom pakte a Európskej zelenej dohode

Európsky klimatický pakt je súčasťou Európskej zelenej dohody, projektu Európskej komisie, ktorý pomáha Európe dosiahnuť cieľ stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Európska zelená dohoda má za snahu prejsť na udržateľnú ekonómiu v rámci Európskej únie a to tak, že klimatické a environmentálne výzvy mení na príležitosti. Jeho cieľom je spraviť  klimatickú neutralitu spravodlivú a inkluzívnu. 

Vďaka kombinácii opatrení Európskej zelenej dohody na úrovni vládnych politík a opatrení Európskeho klimatického paktu na úrovni jednotlivcov môže celá spoločnosť spolupracovať na spoločnom cieli – zmierniť náš dopad na klímu a zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre našu planétu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. februára 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku