Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. apríla 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Ani pandémia nezabránila ďalšiemu vydarenému ročníku súťaže Junior Internet

ji_2020.jpg
© EU
Tento rok súťaž Junior Internet nielenže oslávila svoje 15. výročie, ale po prvýkrát sa aj uskutočnila online prostredníctvom videokonferencie. 

Súťaž Junior Internet je určená žiakom základných a stredných škôl a zameriava sa na zlepšovanie ich elektronických zručností, tzv. e-Skills. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 152 prác a do finále sa prebojovalo 39 projektov, ktoré prezentovalo 48 súťažiach. Vo finále, ktoré sa uskutočnilo 24. a 25. apríla 2020, sa tentokrát súťažiaci, porota i diváci kvôli aktuálnym opatreniam na obmedzenie šírenia nového ochorenia COVID-19 stretli spoločne nie fyzicky, ale v online priestore. Finále sa teda konalo formou videokonferencie. Organizátori s potešením skonštatovali, že všetko prebehlo hladko a šikovní súťažiaci nemali žiaden problém s pripojením či prezentovaním svojho projektu online. 
V národnom finále si súťažiaci- mladí ambiciózni tvorcovia webu, grafiky, programátori aplikácii, blogeri i textári z rôznych kútov Slovenska zmerali svoje sily hneď v 6 kategóriách: JuniorWEB, JuniorAPP, JuniorBLOG, JuniorTEXT, JuniorLEARN a JuniorDESIGN.  

„Junior Internet je skvelá súťaž, na ktorej sa v národnom finále stretli mladí ambiciózni tvorcovia webu, grafiky, programátori aplikácii, bloger a textári. Tento rok, na 15. ročníku súťaže JUNIOR INTERNET, mali žiaci základných a stredných škôl výhodu, že mohli prezentovať svoje projekty z pohodlia svojich domácností a teda nemuseli mať trému z publika, či z rozprávania do mikrofónu. V mene hodnotiacej komisie môžem konštatovať, že prezentované projekty boli na vysokej úrovni, boli plynulé a zaujímavé. Väčšina súťažiacich dodržala tri a pol minútový čas prezentácie a promptne reagovala na otázky členov hodnotiacej komisie prostredníctvom aplikácie Zoom. Opäť ma teší stále väčší záujem dievčat o informačné technológie. V kategórii JuniorDESIGN mali 50 percentné obsadenie. Absolútny JUNIOR INTERNET, tzv. víťaz víťazov, sa stal Jakub Adamec s projektom www.zdrap.com,“ povedal predseda hodnotiacej komisie a CEO Zones.sk Ing. Ľuboš Demovič.

Súťažný projekt www.zdrap.com okrem absolútneho víťazstva v súťaži Junior Internet 2020 získal aj prvenstvo v kategórii JuniorWEB a odniesol si aj Cenu dekana FIIT STU v Bratislave. O čom projekt je? „Cieľom projektu www.zdrap.com je zjednodušiť komunikáciu medzi brigádnikmi a ich zamestnávateľom. Webová aplikácia nahrádza neprehľadný rozpis prác, zastupovanie v prípade PN a zjednodušuje hľadanie náhrady. Členovia tímu dostanú automatické upozornenie o voľnej službe. Brigádnik, ako aj majiteľ spoločnosti, vidia rôzne štatistiky a graf produktivity,“ uviedol ocenený súťažiaci Jakub Adamec

Víťazkou súťažnej kategórie JuniorTEXT sa stala stredoškoláčka Eugénia Ficková. V tejto kategórií súťažia mladí autori s ich literárnymi dielami v rozsahu minimálne 1000 znakov na vopred určenú tému. Tento rok boli témy hneď dve a autori si tak mohli vybrať medzi témou „Ako môžem rozpoznať dezinformáciu?“ alebo „Dá sa bojovať s dezinformáciami a nestratiť slobodu médií?“. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku poskytlo do súťažnej kategórie JuniorTEXT špeciálnu cenu. Autorka najlepšieho textu sa bude môcť zúčastniť informačno-poznávacej cesty do Bruselu, počas ktorej spolu s dospelým sprievodom navštívi inštitúcie EÚ a zoznámi sa s ich fungovaním.

V kategórii JuniorBLOG zahviezdil najmä projekt http://tripytipy.sk/. Tím jeho autorov získal ako odmenu marketingovú konzultáciu s novým hodnotiteľom súťaže, známym slovenským cestovateľským blogerom Milanom Bez Mapy, ktorý rozhovor s autormi blogu tripytipy.sk uverejní aj na svojom úspešnom cestovateľskom blogu https://bezmapy.com/

Dvojdňové finále Junior Internet 2020 bolo možné sledovať aj v priamom prenose a v prvý deň spojilo 347 žiakov a učiteľov z celého Slovenska, v druhý deň ich bolo 272. Finále súťaže je možné pozrieť si aj zo záznamu (1. deň, 2. deň) a zoznam všetkých víťazov aj s odkazmi na ich online projekty si môžete pozrieť na stránke súťaže.  
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. apríla 2020