Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. novembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Bratislava získala ďalších 73 miliónov eur z Kohézneho fondu

Využije ich na dobudovanie električkovej trate.

Bratislavská električka

Komisia dnes schválila podporu v rámci politiky súdržnosti vo výške viac ako 73 miliónov eur z programového obdobia 2014 – 2020 na postavenie druhej časti električkovej trate Šafárikovo námestie-Janíkov dvor. Investícia je súčasťou celkového cieľa zlepšiť verejnú dopravu v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Linka spojí južnú časť Petržalky s bratislavským Starým Mestom. Bude viesť z Bosákovej ulice na Janíkov dvor v rozsahu 3,8 km. Nová električková trať nadväzuje na už vybudovaný prvý úsek medzi Šafárikovým námestím a Bosákovou ulicou.

Očakáva sa, že cez pracovné dni linka obojsmerne prepraví takmer 50 000 cestujúcich denne. Nová časť električkovej trate vďaka finančnej podpore EÚ prispeje k udržateľnejšej doprave a zároveň občanom uľahčí život skrátením ich každodenného dochádzania do centra mesta. Kohézne fondy priamo pozitívne ovplyvňujú životy občanov v celej Európe,“ vyhlásila komisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreirová.

Nová časť trate bude súčasťou integrovaného systému ekologickej verejnej dopravy, čo zníži jej negatívne vplyvy na životné prostredie, akými sú hluk a znečistenie ovzdušia. Povzbudenie ľudí k uprednostneniu električky pred autami a autobusmi pomôže ešte väčšmi znižovať opotrebovanie ciest a dopravnú preťaženosť.

Ďalšie informácie o projektoch financovaných EÚ na Slovensku nájdete na webovej stránke Kohesio a na Platforme otvorených údajov pre oblasť súdržnosti.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. novembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku