Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. júla 2022Zastúpenie na Slovensku

Café Európa na festivale Pohoda: Keď rinčia zbrane, majú múzy mlčať?

Každý je už z aktuálnej situácie unavený, aj ľudia na Ukrajine. Ale nie je iná možnosť ako v boji pokračovať, pretože Kremeľ sa nezastaví a bude postupovať ďalej na Západ. Ukrajina bojuje proti ruskej agresii aj za naše hodnoty.

Café Európa Keď rinčia zbrane, majú múzy mlčať

Druhá diskusia Café Európa na festivale Pohoda 2022 privítala zahraničných hostí. Pozvanie prijali ukrajinskí umelci, ktorí prišli návštevníkom a návštevníčkam priblížiť informácie z vojnou postihnutej Ukrajiny z prvej ruky. Na pódiu debatovali umelci Vlad Jaremčuk a Igor Šapovalov spoločne so speváčkou Stasik. Diskusiu moderoval Oliver Rehák.

Počas festivalu Pohoda býval v ukrajinskom Kyjeve najväčší európsky hudobný festival Atlas Weekend. Oba festivaly zvykli zdieľať aj niekoľkých umelcov a pri spoločných stretnutiach ich organizačné tímy s ľahkosťou žartovali, že na svoje festivaly sa navzájom nepozrú. Tento rok sa však Atlas Weekend neuskutočnil. Dôvodom je vojna, ktorá zasiahla celú krajinu. “Akurát tento rok malo na náš festival prísť množstvo zahraničných hviezd, vrátane Twenty One Pilots alebo Yungblud. Dohodli sme sa s nimi už v 2019, no nevyšlo to kvôli koronavírusu. Tohtoročný festival nám ukradla vojna,” povedal usporiadateľ Atlas Weekend Vlad Jaremčuk.

Ukrajinský festival má mimoriadne veľký organizačný tím, väčší ako na Pohode. Po začiatku ruskej invázie sa im razom zmenili plány. “Veľa našich kolegov a dobrovoľníkov sa snažilo dostať do bezpečných miest. Viacerí ušli do zahraničia, no niektorí sa rozhodli zostať,” vravel Jaremčuk. Tí, ktorí zostali, sa rozhodli aktívne pomáhať. Hudba spája ľudí po celom svete a v tomto duchu sa organizátori vrátane Jaremčuka snažili zapojiť. “Na ukrajinskom televíznom kanáli 1+1 organizujeme marafóny. Ich cieľom je spájať ľudí. Organizovali sme aj benefičné koncerty. Ten prvý videlo 80 miliónov ľudí v 55 mestách, a to nie len na Ukrajine. Týmto sa snažíme šíriť odkaz “Save Ukraine” (Zachráňme Ukrajinu). Cielime aj na politikov, aby si uvedomili, že Ukrajina nutne potrebuje pomôc,” vyjadril sa.

Igor Šapovalov je členom Luhanskej filharmónie. Kvôli vojenskému konfliktu sa od roku 2014 museli už dvakrát presťahovať. “Najprv sme sa sťahovali z Luhanska do Severodonetska. Momentálne sa nachádzame sa západe krajiny v meste Ľvov,” povedal Šapovalov a dodal, že luhanská budova, ktorá si v roku 2008 prešla kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou, do dnešných dní stále stojí. Naopak, z tej v Severodonecku je dnes už len zrúcanina.

Anastasia Shevchenko je speváčka a dnes už aj vojenská dobrovoľníčka. “Už v roku 2014 som pomáhala Ukrajine ako zdravotníčka. Pobudla som tam však iba dva roky. Toho utrpenia bolo na mňa príliš,” vravela speváčka, ktorú ľudia poznajú najmä pod jej umeleckým menom “Stasik”. Po začiatku invázie sa však opäť vrátila pomáhať raneným. “Hudba je pre mňa spôsob, akým prehovoriť ľuďom do duše. Je to do veľkej miery spôsob vyjadrovania. Moje texty majú aj politický podtón. Politika totiž nie je iba o živote prezidenta alebo ministrov. Je to aj o existencii nás a našej krajiny,” povedala.

Ako zmenila vojna vzťahy s ruskou hudobnou scénou?

 “Už od 2014 sme na naše udalosti začali pozývať predovšetkým ukrajinských umelcov a umelkyne. Chceme dať priestor najmä šikovným a menej známym hudobníkom, ktorých hlasy nie je počuť. Ruská hudba na Atlas Weekende už viac hrať nebude,” povedal Vlad Jaremčuk a dodal, že niektorí ruskí umelci sa po spustení vojny z Ruska odsťahovali a dnes sa snažia pomôcť.

Aj pre Igora Šapovalova nastal zvrat pred ôsmimi rokmi. S ruskými umelcami má minimálny kontakt a po vypuknutí invázie bol v zahraničí dva razy. Prvýkrát na koncerte vo Viedni a druhýkrát teraz v Trenčíne. “Museli sme riešiť problém s vízami. Z Ukrajiny totiž spočiatku nechceli púšťať mužov. Naše výjazdy preto tvorili výlučne ženy. Potom sa to ale zmenilo a dnes je to už trocha jednoduchšie aj pre mužov,” vravel Šapovalov. Muzikanti si cez ministerstvo kultúry môžu vybaviť povolenie za účelom účasti na zahraničnom koncerte alebo festivale. “Myslím si, že vláda tomu rozumie, že aj hudobníci idú priniesť ľuďom informácie o tom, čo sa u nás doma deje,” vyjadril sa.

Čo môžu Slovensko alebo Európa spraviť pre Ukrajinu?

Ľudia okolo Vlada Jaremčuka vymysleli úspešnú kampaň benefičných koncertov s názvom “Music saves Ukraine”. “Chodíme na festivaly a koncerty a snažíme sa tam komunikovať s ľuďmi. Zároveň zbierame peniaze pre humanitárne organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom na Ukrajine. Podporujeme aj malé lokálne projekty, ktorých pomoc je cítiť,” prezradil Jaremčuk.

Speváčka Stasik zdôraznila, že Ukrajina má stále v porovnaní s Ruskom nedostatok zbraní. Zároveň vyslovila, že Európa musí byť ostražitá, lebo Rusko sa v Ukrajine, v prípade úspechu, nezastaví.

Všetci traja umelci upozorňujú, že Kremeľ dnes vedie vojnu s celým svetom, vrátane Európy. Ide o informačnú vojnu. “Musíme si dôkladne overovať všetky informácie a dávať pozor čomu veríme, lebo ruská propaganda je mimoriadne silná,” povedal Jaremčuk. Svojou účasťou na zahraničných festivaloch chcú poukázať na to, že sú tu, existujú a že sú takí istí ľudia ako všetci ostatní.

Článok vznikol z obsahu diskusie „Café Európa: Keď rinčia zbrane, majú múzy mlčať?“, ktorú 8. júla 2022 zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na festivale Pohoda 2022. Café Európa je séria diskusných podujatí, ktorých cieľom je podporiť spoločenskú diskusiu na otázky týkajúce sa nášho členstva v Európskej Únii.

Autor článku je Jakub Andacký.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. júla 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku