Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. júla 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 5 min

Café Európa na festivale Pohoda: Tri roky s prezidentkou

Prezidentka SR sa na pódiu počas diskusie Café Európa na Festivale Pohoda 2022 prihovorila aj dievčatám. Povedala, aby sa nevzdávali svojich snov. Zdôraznila, že to robia nielen pre seba, ale aj pre všetky ženy a dievčatá, ktoré prídu po nich.

Café Európa: Tri roky s prezidentkou

Sériu 4 diskusií Café Európa na Pohode 2022 uzavrela diskusia novinára Štefana Hríba s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kde  spolu hovorili o aktuálnej politickej situácii na Slovensku, vojne na Ukrajine, ale aj o tom, ako funkcia prezidentky zmenila život jej a jej blízkym. 

Prezidentka sa obzrela za tromi rokmi strávenými v úrade. „Sú to iba tri roky, ale mám pocit, že som si odžila desať. Vzhľadom na tie krízy je to výnimočné obdobie,“ povedala. Na otázku, ako reaguje na to, že je pri rozhodnutiach často „sama“ a spoločnosť sa jej málo zastáva, keď čelí útokom, odvetila: „Ak by som si kládla otázku, kde je to Slovensko, ktoré sa ma zastane, tak sa nepohnem z miesta. To Slovensko, ktoré do mňa kope, je hlučnejšie. Musím sa však rozhodovať na základe toho, čo považujem vo výsledku za správny krok.“

Štefan Hríb sa pýtal aj na mimoriadny tlak a vyjadrenia politických oponentov, ktoré často prekračujú hranicu legitímnej politickej súťaže. „Sily, ktoré šíria naratív, že som agentom cudzej moci - čo je mimochodom trestný čin - že som zmarila referendum, robia všetko pre to, aby ma onálepkovali niečím, čo znie nebezpečne. Problém je, že sa tomu časť ľudí rozhodla uveriť,“ odvetila prezidentka.

Prezidentka si na pódiu priznala aj chyby. Zdôraznila, že medzi jej hlavné právomoci patrí komunikácia s verejnosťou. Práve v nej vidí svoje nedostatky: „Nie vždy sa mi podarilo dobre a správne odkomunikovať ľuďom to, čo som jednotlivým rozhodnutím chcela urobiť. Napríklad rešpektovať ústavu alebo individuálne práva a slobody ľudí. Je to proces, ktorý prichádza s mojou funkciou a ja ho musím podstupovať,“ doplnila.

Ukrajina doplnila široký zoznam kríz, niektoré vyjadrenia rozdelili spoločnosť

Reč prirodzene padla aj na prebiehajúcu vojnu u našich susedov. Neprajníci prezidentke často vyčítajú, že sa namiesto Slovenska stará o Ukrajinu. „Je to jeden z mýtov, že sa venujem len Ukrajine. Hlásim sa k tomu, že sa starám o Slovákov. V mojom programe je prvoradou agendou, čo robím pre Slovákov,“ vyjadrila sa.

Vyostrený konflikt na Ukrajine má však čoraz väčší dopad aj na Slovensko. Dezinformácie, utečenecká kríza, inflácia. Zo žiadnych vyjadrení vrcholných predstaviteľov ruskej federácie navyše nevyplýva, že by sa vojna mala v blízkej dobe skončiť. Takisto neexistuje žiadna záruka, že by sa Putin na Ukrajine v prípade úspechu zastavil. „Venovať sa Ukrajine v nevyhnutnej miere, ktorú považujem za správnu, znamená  starať sa aj o Slovákov. Je to starosť aj o našu suverenitu, slobodu a o bezpečnosť nášho štátu,“ povedala Čaputová.

Súčasná situácia a veľké množstvo kríz so sebou často prinášajú apatiu a zúfalstvo. Nepociťujú ich iba bežní občania. "Okrem toho, že tu máme objektívne krízy z vonku, tak tu máme aj učiteľov, ktorí hrozia štrajkom, lekárov, ktorí hrozia výpoveďami, samosprávy, ktoré sú v štrajkovej pohotovosti, ľudí, ktorí sú pod hranicou chudoby a pracujúci ľudia, ktorí čelia chudobe,“ vymenovala prezidentka niekoľko problémov, ktorým momentálne Slovensko čelí. Dodala, že ich riešenia by mali byť hlavnou prioritou vlády.

Prezidentka nestráca nádej

Krízy a nespokojnosť s politickými predstaviteľmi sú podľa jej slov len dočasné. „Ja som asi narodená pod šťastnou hviezdou,“ vyjadrila sa na margo svojho optimizmu. „Stále vidím množstvo mladých ľudí, ktorí majú aj iné skúsenosti ako zo Slovenska. Že sa na krajinu a jej fungovanie mohli pozrieť z perspektívy inak fungujúcich krajín. Vedia, že veci by mohli fungovať lepšie. Nie vždy sme spokojní s politikmi, ktorí nás reprezentujú. Je to však dočasné. Raz pominú všetky krízy a aj tí politickí reprezentanti, ktorí sú práve pri moci, odídu.  To posledné, čo by sme preto mali urobiť, je stratiť nádej,“ vyjadrila sa. Energiu jej dodávajú osobné stretnutia s ľuďmi v regiónoch. „Máme skvelých ľudí a z toho čerpám nádej. Ľudia v komunitách, samosprávach, neziskovkách. To je to, prečo ma baví slúžiť tejto krajine.“ 

Prezidentka sa zamyslela aj nad zmyslom svojej politiky a vyjadrila presvedčenie, aby do politiky vstupovali šikovní ľudia, ktorí sa neboja veci meniť: „To, o čo sa usilujem, je, aby táto krajina mala skúsenosť s tým, že politika nemusí byť bahno. Že v politike môže byť človek, ktorý je slušný, riadi sa argumentmi a zákonom a má radšej vecný prístup než osobné útoky. Keď sa mi podarí ukázať, že toto je možná alternatíva výkonu politiky, tak to budem považovať za dobrý výkon mojich právomocí bez ohľadu na to, či sa mi podarí presadiť nejakú legislatívnu zmenu alebo nie,“ uzavrela Zuzana Čaputová.

Článok vznikol z obsahu diskusie „Café Európa: Tri roky s prezidentkou“, ktorú 9. júla 2022 zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na festivale Pohoda. Café Európa je séria diskusných podujatí, ktorých cieľom je podporiť spoločenskú diskusiu na otázky týkajúce sa nášho členstva v Európskej Únii.

Autor článku je Jakub Andacký.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. júla 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku