Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. júla 2017Odhadovaný čas čítania: 4 min

Čaro európskej Pohody

ilustrak_pohoda.jpg
© EU
Slovenská Pohoda patrí k jedným z najlepšie strážených európskych tajomstiev. Aj takýmito slovami len pred pár dňami predstavoval čitateľom trenčiansky festival známy britský denník Metro. Ďalšie anglické či nemecké hudobné portály zas Pohodu zaradili na list najlepších európskych festivalov, ktoré by si fajnšmekri určite nemali nechať utiecť.    Komentár Dušana Chreneka

Áno, na Pohode naozaj každý rok vystupujú vynikajúci hudobníci a tanečníci, organizujú sa skvelé diskusie, literárne a iné workshopy či hrá výborné divadlo. To, čo ale z Pohody robí skutočne mimoriadny festival, sú jeho návštevníci. Zrejme každý, kto festival na trenčianskom letisku v posledných rokoch navštívil, mi dá za pravdu, že len málokde sa na jednom mieste zíde toľko dobre naladených, aktívnych a tolerantných ľudí.

Potvrdiť to môžem aj z osobnej skúsenosti. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na Pohode pravidelne organizuje diskusie, hostí koncerty a divadlá, či pripravuje interaktívne súťaže pre návštevníkov. V „Európa Stage“ sa tento rok živo debatovalo o tom ako čeliť nenávisti na internete, šíreniu strachu a predsudkov, o populizme, budúcnosti Európy, ale aj veľmi  konkrétne o širokom spektre možností pre mladých ľudí.

Budúcnosť podľa mladých

Naše debaty ukázali, že aj o zložitých témach sa dokážeme na Slovensku rozprávať kultivovane a bez urážok, či zbytočného vyvolávania nevraživosti. Hoci séria volieb vo viacerých európskych krajinách ukázala, že extrémisti v najvyšších štátnych funkciách nie sú vítaní, táto hrozba z Európy určite nevymizla. Na Pohode preto veľmi jasne zaznelo, že priestor vo verejnej debate by sme nemali dobrovoľne prenechávať populistom a politickým kaskadérom.

Som veľmi rád, že na Pohode sme mohli najmä mladým ľuďom predstaviť aj bohaté možnosti, ktoré im ponúka naše členstvo v Európskej únii. Zďaleka pritom nejde len o študentský program Erasmus, vďaka ktorému študovalo v zahraničí už vyše deväť miliónov ľudí. Zapojiť sa môžu aj do siete dobrovoľníckych činností, do novovznikajúceho Európskeho zboru solidarity alebo do odborných stáží, ktoré im ponúka čoraz viac európskych podnikov. Vďaka európskej záruke pre mladých je dnes pre absolventov jednoduchšie získať po skončení štúdia aj dobrú ponuku na zamestnanie či ďalšiu odbornú prípravu.

V čase, keď sa po celej Európe intenzívne diskutuje o budúcnosti EÚ, sme boli aj my zvedaví, ako sa na túto tému pozerajú mladí ľudia na Slovensku. Aj preto sme sa ich na Pohode pýtali, čo im na Únii vyhovuje, akým smerom by sa mala ďalej uberať a čo by sme podľa nich mali zlepšiť. Päť scenárov načrtávajúcich  možné smerovanie EÚ sme pretavili do podoby nálepiek, ktorých nalepením na symbolickú inštaláciu holubice mohli návštevníci vyjadriť svoj názor. Najväčšiu podporu u ľudí má užšia spolupráca a hlbšia integrácia – až 40%. Menej ale efektívnejšie chce spolupracovať 34,4% návštevníkov a s veľkým odstupom 16,6% nasledoval scenár "Tí, ktorí chcú, robia viac". Pokračovanie v súčasnom smerovaní si podľa prieskumu želá len 4,6% zúčastnených a zúženie spolupráce len na oblasť jednotného trhu dokonca len 4,4% respondentov.

Väčšina ľudí, ktorá sa do nášho prieskumu zapojila, označila ako prínosy najmä voľný pohyb osôb, prístup na jednotný trh, spoločnú menu, roaming bez poplatkov, podporu investícií z európskych fondov a tým spojený regionálny rozvoj a tiež silnejšiu pozíciu EÚ ako celku vo svete. Osobne ma veľmi potešilo, že čoraz viac ľudí dokáže odhaliť populistické bájky typu zakrivené uhorky.

Zjednotení v rozmanitosti

Medzi výhradami sa najčastejšie spomínali nedodržiavanie pravidiel všetkými členskými štátmi, silnejšiu pozíciu veľkých štátov, byrokraciu, pomalé rozhodovanie, zlé využívanie eurofondov, migračnú politiku či nedostatočnú komunikáciu voči občanom. Návštevníci našej infozóny mali najväčšie obavy z vojny, rozpadu EÚ, zatvárania hraníc, vytvorenia viacrýchlostnej EÚ, korupcie, terorizmu, extrémizmu či xenofóbie. Najviac zase oceňovali hodnoty EÚ ako demokracia, sloboda, solidarita, rovnosť, jednota, mier a právny štát.

To, akým smerom sa bude Európska únia ďalej uberať, bude ovplyvňovať aj naše životy. Je pritom jasné, že čím úspešnejšia EÚ bude, tým väčšmi z toho bude profitovať aj Slovensko. Dúfam preto, že aj naša iniciatíva na trenčianskom festivale pomohla svojou troškou túto diskusiu najmä medzi mladými ľuďmi podnietiť. Pohoda je napokon skvelým stelesnením motta Európskej únie - zjednotení v rozmanitosti. Stačí sa pozrieť na program festivalu alebo iba započúvať do množstva rečí, ktoré sa medzi návštevníkmi Pohody čoraz väčšmi miesia. Už sa teším na ďalší ročník.  

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku 

Komentár bol zverejnený 10. júla 2017 na spravodajskom portáli www.aktuality.sk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. júla 2017