Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok31. marca 2016Odhadovaný čas čítania: 3 min

Dajte o sebe vedieť investorom

marossefcovic_16022016_0.jpg
© EU
Vývoj vedy priniesol v novom tisícročí technológie, ktoré dramaticky zmenili spôsob, akým komunikujeme, či dochádzame do práce, čo a ako kupujeme, vyrábame -  inými slovami ovplyvnil každú stránku života.  Komentár Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za energetickú úniu

Táto radikálna zmena, o ktorej už niektorí hovoria ako o štvrtej priemyselnej revolúcii, prináša podnikateľom na celom svete, a zvlášť u nás v Európe, nekonečný rad príležitostí. Zároveň si vyžaduje veľké investície, ktoré odborníci porovnávajú s povojnovým obdobím v Európe.

Každému podnikateľovi je však jasné, že nestačí mať len brilantný nápad, treba ho aj predať. Medzi vedeckým objavom a stabilným prílevom peňazí totiž leží hrozivé Údolie smrti, čiže obdobie obmedzených zdrojov, niekedy až takých obmedzených, že nevydržia do konca.

Európa je na tom rovnako. Investície ešte stále nedosiahli predkrízovú úroveň. V porovnaní s najvyššími hodnotami v roku 2007 investície v EÚ klesli asi o 15 %. Prostriedky na trhu sú, ale chuť investorov znižuje rizikové prostredie. A to často aj v prípade rozumných a realizovateľných nápadov, ktoré by mohli podporiť rast ekonomiky, vytvoriť nové pracovné miesta, a tým umožniť radostnejší, udržateľnejší a efektívnejší spôsob života.

Európska únia sa nesnaží nahradiť súkromných investorov. Skôr jej ide o pritiahnutie súkromných investícií a vytvorenie priaznivejšej investičnej klímy. Ako to chce spraviť? Tým, že absorbuje časť investičného rizika. S týmto zámerom vytvorila Junckerova Komisia takmer ihneď po svojom nástupe v roku 2014 Európsky fond pre strategické investície (EFSI). Odvtedy sa vďaka fondu podarilo pritiahnuť 76 miliárd z cieľových 315 miliárd eur, ktoré v nasledujúcich troch rokoch mienime získať z verejných aj súkromných zdrojov.

Z fondu EFSI zameraného na energetickú a dopravnú infraštruktúru a energetickú efektívnosť sa po odobrení Európskou investičnou bankou (EIB) podarilo podporiť zatiaľ 45 projektov, z toho 21 projektov v energetike a ďalších 9 v doprave.

V rámci nich sa podporili rôzne investície: napríklad vo Francúzsku išli do energetickej efektívnosti bytoviek, v Spojenom kráľovstve do veternej energie na mori, v Španielsku napomohli rozšíriť sieť čistých plynov a zmodernizovať oceliareň.

Ale nejde len o peniaze. Ak si Európsky investičný plán predstavíme ako trojuholník, jeho  druhý uhol tvorí Európske centrum investičného poradenstva (EIAH). Centrum poskytuje odborné poradenstvo a technickú podporu záujemcom, predkladateľom projektov, investorom a verejným orgánom. Lebo niekedy práve prístup k informáciám, znalosti a odbornosť rozhodujú, či investícia zlyhá alebo prinesie fantastický úspech.

Treťou novinkou investičného plánu je Európsky portál investičných projektov, ktorý bol nedávno zriadený ako jednotné kontaktné miesto pre investičné projekty.

Portál je sprístupnený v 24 jazykoch a v najbližšom čase sa obohatí o nové funkcie. Ak si svoj projekt zaregistrujete na portáli hneď, upozorníte na seba a zvýšite si šancu nájsť vhodného investora.

Naše nové hospodárstvo Európa 4.0 budujeme na základe inteligentných, udržateľných a konkurencieschopných riešení. Ak máte nápad, ktorý viete prispôsobiť budúcim zmenám, ak má vaša firma ambície a schopnosti, ale chýbajú jej financie, alebo ak ste pripravení urobiť veľký skok a pustiť sa do výroby – Európsky fond pre strategické investície vám môže pomôcť, aby sa vám to podarilo!

Pozrite sa, či spĺňate kritériá, a podajte prihlášku už teraz: ec.europa.eu/eipp

Maroš Šefčovič , podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
31. marca 2016