Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. mája 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Deň Európy 2023

Už 9. mája 2023 spoločne oslávime európske narodeniny. V deň, kedy si pripomíname vznik Európskej únie, čaká na návštevníkov program plný príjemnej atmosféry, interaktívnych aktivít, súťaží, workshopov a hudby. Uvidíme sa v Bratislave aj v Košiciach.

Deň Európy

V utorok 9. mája oslavujú Slováci a Slovenky, ale aj obyvatelia ďalších členských štátov, symbolické narodeniny Európskej únie známe ako Deň Európy. V tento deň si pripomíname hodnoty, silu a prínosy zjednotenej Európy.

„Každoročne 9. mája oslavujeme úspechy a jednotu Európy, kedy si pripomíname podpísanie Schumanovej deklarácie, ktorá v roku 1950 položila základy spolupráce medzi európskymi krajinami a dnešnej Európskej únie. Slováci nechcú byť cudzincami v Európe, je to náš domov, a preto je aj Deň Európy skvelou príležitosťou pre oslavu našej spoločnej európskej identity naprieč všetkými členskými štátmi. Symbolika tohto dňa potvrdzuje jednotu Európanov a zároveň vyjadruje krásu množstva rozdielnych kultúr, jazykov a tradícií, ktoré sú prínosom pre celú Európsku úniu a všetkých Európanov,“  povedal Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.  

„Spolupráca krajín založená na mieri, slobode a vzájomnom rešpekte, akú vidíme v Európskej únii, nie je ani dnes samozrejmosťou. Vážme si preto, že Slovensko môže byť súčasťou EÚ, ktorá tieto hodnoty chráni. Keďže o rok nás čakajú európske voľby, oslavy Dňa Európy budú aj hodnotením toho, čo nám európska demokracia v praxi za ostatné štyri roky priniesla. Budeme hovoriť o konkrétnych výsledkoch práce Európskeho parlamentu v oblastiach ako energetická nezávislosť, bezpečnosť na internete, obrana demokracie, podpora Ukrajiny a férová transformácia hospodárstva v rámci boja proti zmene klímy,“ uviedol vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek.

Schuman

Ako vznikla spoločná Európa?

Deň Európy je výročím Schumanovej deklarácie z 9. mája 1950. Tento priekopnícky plán povojnovej spolupráce európskych krajín odštartoval proces vzniku dnešnej Európskej únie. Podieľali sa na ňom ľudia – vizionári, ktorí usilovali o zabezpečenie mieru a prosperity európskeho kontinentu v duchu základných hodnôt, na ktorých je postavená Európska únia. Sú nimi sloboda, demokracia, rovnosť, rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, ľudských práv a právneho štátu, ale aj solidarita a ochrana pre všetkých.

Vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predstavil svoju víziu, ako po tragických skúsenostiach dvoch ničivých svetových vojen konečne spojiť európske národy a priniesť do Európy mier, spoluprácu a rozvoj. Základom tohto plánu sa stala strategická spolupráca dvoch niekdajších rivalov, Francúzska a Nemecka, spojených v Európskom spoločenstve uhlia a ocele, ku ktorej sa pridali aj štáty Beneluxu a Taliansko. Začala sa písať spoločná história Európskej únie.

Európska únia je dnes spoločenstvom 27 demokratických štátov. Je tiež priestorom zdieľania spoločných hodnôt, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou európskeho spôsobu života. Členským štátom prináša členstvo v Únii prosperitu, vzájomnú solidaritu, bezpečie či rešpektovanie a ochranu práv a slobôd občanov. Zároveň v záujme blaha európskych občanov Únia neustále rieši aj nové výzvy a krízy. Európska únia pomáhala členským krajinám zmierňovať dopady celosvetovej pandémie koronavírusu a v období vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine je hlavným pilierom bezpečnosti Európanov. 

Deň Európy

Deň Európy na Slovensku

Aj tento rok sú pre verejnosť na Slovensku pripravené hneď dve oslavy plné súťaží, hudby, umenia, diskusií a množstva príjemných stretnutí a zaujímavých rozhovorov.

Začíname už 5. mája 2023 v košickom kine Úsmev. Lajtmotívom tohtoročných osláv je demokracia v praxi, ktorú Európsky parlament zosobňuje už vyše 70 rokov. Pripravili sme si pre vás nabitý program plný aktivít pre všetky vekové kategórie. Čakajú na vás diskusie, prezentácie, súťaže, talk show a dokonca i DJ. Podrobný program Dňa Európy v Košiciach je dostupný tu.

Pokračujeme 9. mája 2023 v bratislavskej Starej tržnici. Tu sa v infostánkoch dozviete všetko o členských krajinách a o príležitostiach, ktoré Európska únia svojím občanom ponúka. Novinkou je EdUtajner, bielo modrý kontajner so symbolmi aktuálneho Európskeho roka zručností. V ňom si môžete otestovať svoje vedomosti o EÚ. Na podujatí si môžete preveriť svoje digitálne zručnosti, zriadiť užívateľský účet v Europasse a hra Fakescape preskúša vaše kritické myslenie. Vrcholom tohtoročných osláv Dňa Európy bude večerný koncert Jany Kirschner. Podrobný program Dňa Európy v Bratislave je dostupný tu.

Oslavy spoločne pripravili Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Európsky orgán práce, Európska investičná banka, Európsky fond regionálneho rozvoja a Stará tržnica.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. mája 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku