Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. augusta 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Deň nezávislosti Ukrajiny

Šesť mesiacov od začiatku invázie ruských vojsk si Ukrajina pripomína svoju nezávislosť.

Ukraine Independence Day

Tohtoročný Deň nezávislosti má pre obyvateľov Ukrajiny osobitný význam. Vojnou zmietaná krajina si ešte intenzívnejšie uvedomuje dôležitosť slobody. Celý svet obdivuje vôľu, silu ducha a nezlomnosť Ukrajincov v boji s agresorom. „Slobodu si musíme ctiť, ale predovšetkým ju musíme chrániť a bojovať o ňu,“ pripomína Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v súvislosti s nedávnym výročím ruskej okupácie Československa v roku 1968.

V období krutej a bezprecedentnej vojenskej agresie nahradí tradičné oslavy Dňa nezávislosti prehliadka zničenej ruskej vojenskej techniky na hlavnom kyjevskom bulvári Chreščatyk. Zároveň sa v tento deň osvetlia viaceré významné miesta vo farbách ukrajinskej vlajky. Ostatné verejné podujatia sú v krajine z bezpečnostných dôvodov zakázané. Stredajším Dňom nezávislosti si Ukrajinci pripomenú 31. výročie vzniku samostatného štátu.

 

Cesta Ukrajincov k samostatnému štátu

Deň nezávislosti Ukrajiny je štátny sviatok, ktorý sa každoročne slávi 24. augusta. Krajina si ním pripomína deň vyhlásenia samostatného štátu v roku 1991. Ukrajina získala nezávislosť s rozpadom Sovietskeho zväzu, pričom tento proces odštartovali pobaltské krajiny ešte na jar v roku 1990. Ako prvá sa 11. marca 1990 osamostatnila Litva, nasledovalo Lotyšsko a o rok neskôr sa pridalo Estónsko.

Najvyšší soviet Ukrajinskej socialistickej republiky vyhlásil nezávislosť 24. augusta 1991 na svojom mimoriadnom zasadnutí. V decembri toho istého roku sa k otázke nezávislosti uskutočnilo referendum s viac ako 84 percentnou účasťou. Vyhlásenie nezávislosti Ukrajiny v referende podporilo 92 percent zúčastnených. Následne 8. decembra 1991 podpísali predstavitelia Ruska, Ukrajiny a Bieloruska Zmluvu o založení Spoločenstva nezávislých štátov, ktorá znamenala definitívny koniec Sovietskeho zväzu.

 

Európska únia stojí pri Ukrajine

Včera sa uskutočnil virtuálny samit takzvanej Krymskej platformy, ktorá je medzinárodnou diplomatickou iniciatívou Ukrajiny s cieľom hľadať spôsoby k obnove ukrajinskej vlády nad anektovaným územím Krymu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojom video príhovore zdôraznila, že Európska únia bude aj naďalej stáť pri Ukrajine tak dlho, ako je potrebné. Súčasne dodala, že agresorovi sa nepodarilo zlomiť vieru Ukrajincov v lepšiu budúcnosť. Nielenže Ukrajina oslavuje 31 rokov nezávislosti, ale zároveň sa stala kandidátom na vstup do Európskej únie.

Predsedníčka Európskej komisie tiež pripomenula, že od začiatku invázie vo februári Európska únia masívne zintenzívnila ekonomickú, humanitárnu a vojenskú podporu pre Ukrajinu. V členských štátoch našlo útočisko viac ako 7,5 milióna ukrajinských utečencov. Cez koridory solidarity EÚ sa vyviezlo cez desať miliónov ton ukrajinského obilia.

 

Ukrajina posilňuje regionálnu spoluprácu

Spomienke na Deň nezávislosti taktiež predchádzalo spustenie novej iniciatívy na posilnenie vzťahov so susednými a pobaltskými krajinami. Kyjevská iniciatíva predstavuje nový diplomatický a bezpečnostný formát spolupráce Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a pobaltských krajín Estónska, Litvy a Lotyšska. Hlavnou úlohou iniciatívy je posilnenie regionálnej spolupráce. Formát spolupráce je podľa slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zároveň otvorený pre ďalšie krajiny, ktoré prejavia svoj záujem.

--

Ako EÚ pomáha Ukrajine si môžete prečítať tu: Pomoc EÚ pre Ukrajinu | Európska komisia (europa.eu).

Prehľad aktivít Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku na podporu Ukrajiny nájdete aj našom webe: https://bit.ly/aktivitynapodporuUkrajiny_ZEK

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. augusta 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku