Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok26. septembra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

DiscoverEU: Cestovný lístok po Európe k 18. narodeninám

Iniciatíva DiscoverEU otvára ďalšie kolo výzvy. Prihláste sa od 11. do 25. októbra 2022 a získajte bezplatné lístky na vlak po Európe.

DiscoverEU

DiscoverEU je príležitosťou cestovať po Európe a spoznávať jej obyvateľov, históriu a kultúru. V najnovšom kole výzvy je pre mladých dobrodruhov pripravených až 35 000 bezplatných železničných lístkov. Čerství 18-roční môžu vyhrať lístok na Európskom portáli pre mládež, kde ich čaká niekoľko kvízových otázok. Prihlasovanie bude otvorené od 11. do 25. októbra 2022, a to aj pre záujemcov zo Slovenska.

Žiadatelia, ktorí úspešne vyplnia výberový kvíz a narodili sa v období od 1. januára 2004 (vrátane) do 31. decembra 2004 (vrátane), budú môcť 30 dní zadarmo cestovať po Európe. Cestovatelia navyše dostanú zľavovú kartičku pre verejnú dopravu, kultúrne podujatia, ubytovanie či stravu. Takisto sa budú môcť zapojiť do stretnutí DiscoverEU. Ide o iniciatívu spustenú v lete 2022, ktorá pozostáva z jedno- až trojdňového kultúrneho programu vo všetkých krajinách programu Erasmus+.

Cieľom iniciatívy je poskytnúť čo najväčšiemu počtu mladých ľudí príležitosť cestovať, objavovať nové miesta a zbierať celoživotné zážitky. Komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová dodala: „Po druhýkrát v tomto roku ponúka iniciatíva DiscoverEU príležitosť pre 35 000 mladých ľudí cestovať po kontinente, objavovať nové kultúry a budovať nové priateľstvá.“ 

Vďaka zvýšenému rozpočtu v rámci Európskeho roka mládeže bude tak v roku 2022 k dispozícii celkovo 70 000 cestovných lístkov. Výzva je otvorená pre uchádzačov z krajín zapojených do programu Erasmus+ vrátane Islandu, Lichtenštajnska, Severného Macedónska, Nórska, Srbska a Turecka. Tí, ktorí v prvej polovici budúceho roka dosiahnu 18 rokov, sa budú môcť prihlásiť do ďalšieho kola výzvy v marci 2023.

Súvislosti

Komisia odštartovala iniciatívu DiscoverEU v júni 2018 v nadväznosti na prípravnú akciu Európskeho parlamentu. Formálne bola začlenená do nového programu Erasmus+ na roky 2021 – 2027. Cieľom je poskytnúť mladým ľuďom vo veku 18 rokov cestovateľskú skúsenosť, ktorá v nich podporí pocit príslušnosti k Európskej únii a umožní im objavovať rozmanitosť Európy, jej kultúrne dedičstvo a históriu, spojiť sa s ľuďmi z celého kontinentu, a tým zároveň objavovať seba. 

Účasť na iniciatíve DiscoverEU pomohla mladým ľuďom lepšie porozumieť iným kultúram a európskej histórii. Zlepšili si aj svoje jazykové zručnosti. Dve tretiny účastníkov zároveň uviedli, že bez iniciatívy DiscoverEU by si takéto cestovanie nemohli dovoliť.

Ďalšie informácie

Iniciatíva DiscoverEU

Európsky portál pre mládež

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. septembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku