Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. novembra 2015Zastúpenie na Slovensku

Diskusia Café Európa: Je EÚ líder v boji s klimatickými zmenami?

9. novembra sa uskutočnila posledná tohtoročná diskusia Café Európa v bratislavskom KC Dunaj.

CE Je EÚ líder v boji s klimatickými zmenami?

Pozvanie na diskusiu o klimatických zmenách prijali Juraj Mesík, aktivista a Michal Hudec, CEO spoločnosti Energy analytics.

V súčasnosti v spoločnosti dochádza k dvom fázam popierania reality. Prvou fázou je, že klimatické zmeny sa nedejú a druhá fáza spočíva v tom, že nejaké zmeny sa dejú, ale ľudia za ne nemôžu. Až 99% klimatických vedcov sa zhodne, že klimatické zmeny sa dejú a 90% z nich si myslí, že je za ne zodpovedný človek. Koncentrácia oxidu uhličitého stúpla za veľmi krátku dobu do alarmujúcich hodnôt. Spaľovanie fosílnych palív je základným faktorom tohto rapídneho nárastu oxidu uhličitého. Má na tom podiel aj odlesňovanie, poľnohospodárstvo, pestovanie ryže, chov dobytka. Lokálna výroba môže zabezpečiť to, že štáty nemusia nič vyvážať. Z hľadiska medzinárodných vzťahov ide o zvýšenie energetickej bezpečnosti. Ak existuje energetický zdroj na území krajiny, vie byť viac v bezpečí z hľadiska medzinárodnej politiky.

Potenciál obnoviteľných zdrojov

Obnoviteľné zdroje energie majú potenciál k zníženiu rastu emisií, ale nie k zastaveniu klimatických zmien. Otázka znie, či je možné zlepšiť podmienky pre našich potomkov do budúcna. Obnoviteľné zdroje akými sú slnko, vietor - vedia vyrábať elektrinu len, keď sú na to vhodné podmienky. Napríklad, pri veternej energii je problémom, keď fúka málo aj veľa, alebo keď nastanú veľké výkyvy v zmene vetra. V súčasnosti prichádza veľa nových trendov v oblasti obnoviteľných zdrojov, akými sú elektromobily. Nemci alebo Španieli používajú solárne panely. Podľa Mesíka, teda problémy sú technicky riešiteľné, avšak na Slovensku je problém s jadrovou loby. Naopak, Hudec zastáva názor, že jadro je spoľahlivý zdroj.

Parížska konferencia: ambícia riešiť problém klimatických zmien?

V Európskej únii existuje ako-také povedomie a Mesík dodáva, že to považuje za "líderstvo jednookého medzi slepými". Konferencie o klimatických zmenách sa konajú každoročne a nevyzerá to, že by tá tohtoročná mohla priniesť nejakú zmenu. Francúzi vyvíjajú úsilie, aby konferencia v Paríži priniesla úspech. Politické dohody však neznamenajú, že sa niečo v tejto oblasti zlepší. Pozícia EÚ je výsledkom vnútropolitického kompromisu. Dôležité je to, kto je ako politicky silný, aká je loby a aj to, na akú ťažbu je krajina zameraná. Európa by mohla motivovať Číňanov aj Američanov. V oboch krajinách je problém s vnímaním klimatických zmien. V Spojených štátoch sa republikánska strana rozhodla, že klimatické zmeny neexistujú a v Číne spočíva problém v absencii demokracie.

Obmedzenie spotreby človeka?

Peniaze sú prísľubom budúcej spotreby energie: "máme peniaze, tak ideme letecky na dovolenku, máme autá, domy a všetko to spotrebúva energiu," dodáva Mesík. Podľa Mesíka by bolo možné niečo dosiahnuť obmedzením vlastnej spotreby a populačného rastu v rozvojových krajinách. Hudec si myslí naopak, že tam, kde rastie populácia, tam rastie aj úroveň. Ak človek koná, príroda sa s tým vysporiada. Z tohto hľadiska, človek neubližuje prírode, ale sebe samému. Ďalším dôležitým faktom je, že všetky bohaté krajiny sa nachádzajú v miernom klimatickom pásme. Ľudia žujúci v miernom pásme budú tie zmeny pociťovať neskôr ako ľudia žijúci v tropickom klimatickom pásme.

Politici a verejnosť

Problém pri tejto téme je v samotných politikoch, ktorí nepôjdu proti ekonomickému rastu, pretože chcú konkurencieschopnosť. Navyše, povedomie verejnosti je nízke. Verejnosť si myslí, že sa jej to netýka. A v konečnom dôsledku politik je odrazom svojich voličov. Mesík uvádza príklad s autami: "Autá môžu mať nízke emisie, treba na nich len nejazdiť." Riešením by bolo zaťaženie palivovej alebo uhlíkovej dane, avšak chýba politická vôľa.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. novembra 2015
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku