Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok26. októbra 2017Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 5 min

Diskusia Café Európa: Keď vládnu extrémisti...

Rôzne „protisystémové“ strany obviňujú demokratické zriadenie z neefektívnosti a skorumpovanosti. Sú však takéto sily alternatívou?

CE Keď vládnu extrémisti...

Ako by to vyzeralo, ak by vládli oni? Banskobystrický kraj tento experiment podstúpil a môžeme na ňom vidieť, ako to vyzerá, keď vládnu extrémisti.

Je to strana, ktorá vznikla po tom, čo jej predsedovi predošlú zakázali. Mala totiž priamo v stanovách  antidemokratické a protiústavné princípy. Taktiež je to strana, za ktorú v posledných parlamentných voľbách kandidovali rôzni kriminálnici a neonacisti.

Je to strana, ktorej vodca rád ľuďom praje „krásny biely deň“ a provokuje číslovkou 1488, čo je známy neonacistický kód (amerických „14 slov“ a číslovka 88 odkazujúca na písmeno H, ôsme v abecede, teda HH = Heil Hitler).

Zároveň je to strana, ktorá vyhrala ostatné krajské voľby v povstaleckom kraji a Marián Kotleba sa stal jeho županom. Ako to teda prakticky vyzerá, keď vládne?

Diletantizmus a korupcia

Ľudia, ktorí volia Kotlebu, sú vraj znechutení tým, ako funguje demokracia. Že je neefektívna a skorumpovaná.

Podľa primátora Hriňovej a poslanca banskobystrického krajského zastupiteľstva Stanislava Horníka je práve sklamanie ľudí z ponovembrového vývoja, z vlády strany SMER v krajine i v Banskobystrickom kraji.

Vláda župana Kotlebu však podľa neho nepriniesla žiadnu pozitívnu zmenu. „To, čo sme zažívali od zloženia sľubu súčasného predsedu až po dnešok bola prezentácia arogancie moci, priznanie diletantizmu a neschopnosti riadiť veci verejné.“

V predvolebnej kampani sa výkony župy prezentujú ako obrovský úspech, no podľa Horníka je pravdou presný opak.

Vláda Kotlebu kraju ekonomicky podľa Horníka uškodila. Hneď po prevzatí úradu kraj prišiel o množstvo peňazí, najmä z eurofondov, z ktorých sa napríklad mali budovať cesty okolo Čeboviec.

Vo Veľkokrtíšskom okrese kraj prišiel o 4 milióny eur určených na cesty a revitalizáciu, v okrese Revúca zas o možnosti investovať do protipovodňových opatrení.

Keď župan nastupoval, kraj mal uzavreté dohody na 17,5 milióna eur z fondov EÚ. O všetky prišiel. A skomplikoval aj možnosti získať financie v budúcnosti.

V roku 2015 načierno zamestnal ochranku na svoje rokovania a kraj sa tak dostal do centrálneho registra Národného inšpektorátu práce, v ktorom zostane 5 rokov. To mu znemožňuje uchádzať sa o štátnu a európsku finančnú pomoc.

Podľa Horníka nebolo ekonomické riadenie iba diletantské, ale i korupčné. „Začali sa zneužívať prostriedky kraja na vydávanie pamfletov, z ktorých sa stali stranícke noviny.“

Pochybné bolo obstarávanie na opravu ciest tento rok. „Mali sme obrovský problém vysúťažiť dodávateľov, ktorí majú s takýmito prácami reálne skúsenosti.“

Vrcholom podľa neho bolo zneužívanie poslaneckých dotácií, ktoré sa každoročne prideľujú občianskym združeniam či školám, aby skvalitnili život komunity.

„Z pozície moci dokázali tento nástroj kompromitovať a dovolím si tvrdiť, že korumpovať starostov.“ Dotácie poslancov za jednotlivé obvody, konkrétne Zvolen, Detva a Krupina rozdelili inak, než rozhodla komisia poslancov z týchto obvodov.

Takto sa napríklad pokúšali svojvoľne dotáciu prideliť streleckému klubu v Detve, ktorý prevádzkuje kandidát Kotlebovej strany.

Útoky na kultúru

Neschopnosť efektívne riadiť kraj posledné štyri roky išla ruka v ruke s útokmi na kultúrne inštitúcie. Keďže divadlá sú v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja, župan na ne má páky.

Prvé prišlo na rad Štúdio divadlo tanca, ktoré jeho priaznivci označujú za amorálne, dekadentné. Umelci však hovoria o obyčajnom nepochopení a manipulácii. Kotleba mu zablokoval dotácie a divadlo muselo zrušiť prestížny festival. Teraz v predvolebnom programe sľubuje úplne ho zrušiť.

Nasledoval útok  na Bábkové divadlo na rázcestí, ktorému zablokoval projekt „Stop extrémizmu“ s podporou  od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

V rámci tohto projektu chceli divadelníci hrávať na stredných školách  hru „List čiernemu synovi“ a diskutovať o xenofóbii a rasizme.

Riaditeľka divadla Iveta Škripková hovorí, že projekt nakoniec realizovali, „avšak v inom kraji. Pretože banskobystrické školy dostali ‘odporúčanie‘, aby na predstavenia nášho divadla nehodili.“

Ak Kotlebova strana nie je extrémistická a rasistická, prečo mu takýto projekt vadil? Po obštrukciách sa pridalo i zastrašovanie.

Po jednej diskusii, ktorú divadlo v Banskej Bystrici zorganizovalo, prišla zo župy kontrola, či vôbec môžu takéto podujatie organizovať.

„Prišlo osem pracovníkov, ktorí samozrejme neboli z úradu kontroly a istým spôsobom zastrašovali naše pracovníčky.“

Na tento postup sa divadlo sťažovalo, pretože takéto kontroly sú v rozpore so zákonom o kontrole v štátnej správe aj s ústavou. „Doteraz sme nedostali odpoveď. A takýchto vecí, týkajúcich sa bežného života, je viacero.“

Odsúvanie slabších a hrubosť

Podobné skúsenosti majú aj v oblasti sociálnych služieb. Domov sociálnych služieb Slatinka mal schválený projekt zo štrukturálnych fondov na 2,4 milióna eur, no župan ho nepodpísal a odmietal komunikovať o tom.

Pointou projektu bolo podľa riaditeľky Slatinky Denisy Nincovej zabezpečiť ľudské práva a dôstojný život aj ľuďom, ktorí sú zraniteľnejší, so zdravotným postihnutím.

To znamená umožniť im žiť integrovane, aby nemuseli žiť „izolovaní v inštitúciách niekde za mestom.“ Chceli ich presťahovať z kaštieľa do malých rodinných domčekov.

V argumentácii proti projektu, sa prejavilo nepochopenie  i hrubosť. „Napríklad, že tým ľuďom bolo lepšie v parčíku za mestom, že tam mali lepší ‘výbeh‘.“

Vláda extrémistov teda podľa čerstvej skúsenosti nie je o čistote, transparentnosti a riešení korupcie. Naopak, je o ešte väčšej korupcii, diletantstve a útokoch na kultúru a slabších, a na všetkých kritikov.

Voľby 4. novembra ukážu aj, či sa ľudia  dokážu poučiť, alebo sa extrémistická nákaza rozšíri ešte ďalej.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. októbra 2017
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku