Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok30. septembra 2016Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Diskusia Café Európa: Potrebuje EÚ Turecko?

Témou prvej bratislavskej diskusie po letnej prestávke boli vzťahy Turecka s Európskou úniou.

CE Potrebuje EÚ Turecko?

Pozvanie do diskusie prijali Lucia Yar, blogerka zaoberajúca sa politikou Turecka, Róbert Ondrejcsák, štátny tajomník Ministerstva obrany a Jozef Lenč, odborník na islam z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Diskusiu viedol Vladimír Bilčík (SFPA).

Úloha Turecka

O úlohe Turecka sa momentálne rokuje, nakoľko aj jeho susedstvo je dosť „divoké,“ otvára diskusiu Ondrejcsák a menuje krajiny s ktorými Turecko susedí - Sýria, Irak, Irán. Dominantnú úlohu hrá aj Čierne more, ktoré sa stalo jedným z najdôležitejších strategických bodov v Európe. Turecko je v rámci svojho regiónu veľmi silným hráčom.

Ondrejcsák ďalej spomína, že medzi NATO a Tureckom funguje praktická spolupráca. NATO spúšťa operáciu v Egejskom mori, ktorá má zlepšiť situáciu migračnej krízy, a Turecko sa na nej bude výrazne podieľať.

Turecký pohľad na EÚ

Vstup do EÚ už nie je v Turecku témou ako kedysi, pridáva sa do diskusie Yar. Ekonomická vyspelosť v krajine sa prejavila aj bez toho, aby vstúpili do EÚ, taktiež sociálne istoty sú na lepšej úrovni ako v dobe, kedy bol vstup Turecka do EÚ rezonujúcou témou. To sú dôvody, pre ktoré klesol záujem o pripojenie sa k štruktúram EÚ.

Dnes sa EÚ Turkom spája v kontexte princípov demokracie. Väčšine obyvateľstva sa to však zdá až ako druhoradé.

Európsky pohľad na Turecko

Európsky trh má tendenciu rásť a vstup Turecka by znamenal zvýšenie kvality ekonomických  vzťahov. Avšak pohľad na Turecko je presiaknutý mýtmi. Turci sú vnímaní ako niekto, kto príde do Európy rabovať, vysvetľuje Lenč. Turecko potrebovalo EÚ na posilnenie ekonomického rastu, no vláda sa presvedčila, že ekonomika rástla aj bez EÚ.

Hlas Turecka vo svete i v jeho regióne je sám o sebe dostatočne silný. Preto je pre nich už dnes nevýhodné a pre tureckú hrdosť nedôstojné, aby sa „podlizovali“ EÚ kvôli vstupu, dodáva Lenč.

Potrebuje európska bezpečnosť Turecko?

Z hľadiska bezpečnosti vníma Ondrejcsák vzťah EÚ a Turecka oveľa hlbšie, než len cez migračnú krízu. Turecko vníma ako partnera, ktorý môže byť veľmi nápomocný, nie len v Sýrii ale aj v širšom regióne. Bez toho aby sme vyriešili situáciu v Sýrii, migračná kríza bude pokračovať a blízky východ ostáva ohrozený.

Ondrejcsák, ako sám hovorí, nie je fanúšikom autonómnej európskej bezpečnostnej politiky. Silnejšiu Európu podporuje, ale nie ako paralelnú štruktúru NATO. Vzťahy Turecka s EÚ a NATO sú pomerne dobré v porovnaní s minulosťou. „Môžeme hovoriť o historicky najlepšom bode.“

Úspech Erdogana

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stával známym postupne. Vyrastal na ulici, v chudobnom prostredí a sám si vybudoval celú kariéru, vysvetľuje Erdoganov úspech Yar. Pre Turkov je zaujímavý ako osobnosť, a tiež ich priťahuje spôsob jeho prejavu. Vyjadruje sa nacionalisticky, podporuje vlastných ľudí a turecké záujmy.

Turecko bolo veľmi dlho sekulárna krajina, kde bola utláčaná veriaca časť obyvateľstva. Až po 80. rokoch sa mohli náboženské strany dostať do parlamentu. Takto sa tam dostal aj Erdogan, dodáva Yar.

Keď sa dostal do vlády Erdogan, Turecku sa začalo ekonomicky veľmi dariť, dopĺňa Lenč. Pred jeho nástupom bola v Turecku diktatúra, ktorá parazitovala na celom štáte. Erdogan pripomenul Turkom, že práve obdobie osmanskej ríše je to, čo im dáva národnú hrdosť. Tým zaujal nacionalistov, nábožensky založených ľudí, ale aj mladých ľudí.

Vďaka ekonomickému rastu a navrátenej národnej hrdosti sa Turkom zvýšil životný štandard, preto nemajú dôvod voliť inú stranu.

Vzťah Turecka s Ruskom

Turecko profitovalo z toho, keď EÚ uvalila sankcie na Rusko. No zmena prišla po zostrelení ruskej stíhačky Turkami, hodnotí situáciu Yar. Vzťahy sa dostatočne pošramotili na to, aby to ekonomiku stálo veľký pokles. Momentálne sa začali vzťahy otepľovať. Ospravedlnenie Turkov však z jej pohľadu nebolo dostatočne úprimné.

Podľa Lenča je spolupráca EÚ s Tureckom potrebná. Ak by mali Turci blízko k Rusku, EÚ by to oslabilo, nie len v regióne Čierneho mora. Turecko využilo sankcie voči Rusku a prišlo im vhod, že nie sú súčasťou EÚ. Lenč dodáva, že EÚ má často tendenciu všetko kritizovať, zároveň neplní sľuby, ktoré sa dáva. Turecko preto stavia do situácie, že EÚ nepotrebuje.

Všetci hostia sa zhodli, že v najbližších rokoch nepríde k prijatiu Turecka do EÚ. Na druhú stranu, to nie je to, po čom Turci v súčasnosti túžia. Ide však o silnú krajinu, ktorú nemožno ignorovať, práve naopak, je dôležité mať s Tureckom dohody a plniť si svoje záväzky. Turecko je silný spojenec na globálnom poli, nehovoriac o regióne Čierneho mora.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
30. septembra 2016
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku