Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. októbra 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

EÚ súhlasí s ratifikáciou Parížskej dohody

cop21_podpisany.jpg
© EU
Európsky parlament 4. októbra 2016 schválil ratifikáciu Parížskej dohody zo strany Európskej únie. Tým Európska únia zavŕšila politický proces ratifikácie dohody.

Za prítomnosti predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera, generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a predsedkyne COP 21 Ségolène Royalovej Európsky parlament odstránil poslednú prekážku a schválil 4. októbra 2016 ratifikáciu Parížskej dohody. 

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker uviedol:„Európska únia dnes premenila klimatické ambície na realitu. Parížska dohoda je prvou svojho druhu a bez prispenia Európskej únie by nevznikla.  Dnes pokračujeme v nastúpenom smere a znovu sme dokázali, že Európska únia spoločne prináša reálne výsledky.“

Podpredseda Komisia pre energetickú úniu a slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič dodal: „Európsky parlament vypočul hlas ľudu. Európska únia si už dnes plní svoje záväzky, ktoré jej vyplývajú z Parížskej dohody, ale dnešná rýchla ratifikácia umožní začať s jej vykonávaním vo zvyšku sveta.“

Komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete uviedol: „Našou spoločnou úlohou je premeniť naše záväzky na konkrétne kroky v praxi. Európa má v tomto smere náskok. Disponujeme stratégiami a nástrojmi, aby sme dosiahli naše ciele, usmerňovali globálny prechod na čistú energiu a modernizovali našu ekonomiku. Svet je v pohybe a Európa stojí hrdo a sebavedomo na čele úsilia o riešenie zmeny klímy.“

Parížsku dohodu dosiaľ ratifikovalo 62 štátov, ktoré sú zodpovedné za takmer 52 % svetových emisií. Dohoda nadobudne platnosť 30 dní po tom, čo ju ratifikuje aspoň 55 štátov, ktorých podiel na svetových emisiách predstavuje spolu aspoň 55 %. V okamihu ratifikácie zo strany EÚ a uložením listín dôjde k prekročeniu tejto 55 % hranice, čím sa aktivuje nadobudnutie platnosti Parížskej dohody.

EÚ je svetovým lídrom opatrení v oblasti klímy a zohrala rozhodujúcu úlohu pri združovaní ambiciózneho úsilia, ktoré umožnilo prijatie Parížskej dohody v decembri minulého roka. Európska komisia už predložila legislatívne návrhy smerujúce k splneniu záväzku EÚ znížiť emisie v Európskej únii do roku 2030 aspoň o 40 %. 

Ďalšie kroky

Po súhlase Európskeho parlamentu môže Rada formálne prijať rozhodnutie. Zároveň jednotlivé členské štáty EÚ ratifikujú Parížsku dohodu v súlade s ich parlamentnými postupmi. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. októbra 2016