Skip to main content
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. decembra 2018

Euro oslávi čoskoro 20-tku

euroat20_web_0.png
© EU
Pred skoro dvadsiatimi rokmi, 1. januára 1999, 11 krajín EÚ stanovilo pevné menové kurzy, prijalo spoločnú menovú politiku pod vedením Európskej centrálnej banky a uviedlo na svetové finančné trhy novú spoločnú menu: EURO.  O tri roky neskôr boli uvedené do obehu eurobankovky a euromince.

Dnes je euro menou 19 krajín EÚ, viac ako 340 miliónov občanov EÚ a druhou najdôležitejšou menou na svete. Eurobankovky a euromince sú hmatateľnou, každodennou pripomienkou slobody, pohodlia a príležitostí, ktoré umožňuje Európska únia.

Euro nám zjednodušilo:

  • sporenie a investovanie s dôverou – euro je stabilná mena, ktorá umožňuje uskutočňovať platby bezpečne a požičiavať si a investovať s dôverou.

  • cestovanie – zavedením eura sa odstránili náklady a poplatky spojené s výmenou mien, vďaka čomu je cestovanie v 19 krajinách eurozóny jednoduchšie a lacnejšie;

  • podnikanie – vďaka euru sa podnikom jednoduchšie, lacnejšie a bezpečnejšie nakupuje a predáva v rámci eurozóny a obchoduje so zvyškom sveta. Euro sa využíva pri takmer 40 % celosvetových cezhraničných platieb a pri takmer polovici vývozu z EÚ;       

  • nakupovanie – vďaka euru je jednoduchšie a lacnejšie porovnávanie cien a nakupovanie v zahraničí. Spoločná mena podporuje transparentnejší a konkurencieschopnejší jednotný trh;

  • prácu, štúdium alebo dôchodok v zahraničí – vďaka euru sa znižujú náklady na cestovanie a prevod peňazí, takže práca, štúdium alebo odchod do dôchodku v inej krajine neboli nikdy jednoduchšie.

V súčasnosti je za európsku hospodársku a menovú úniu s jednotnou menou, eurom, 74 % Európanov. To je doteraz najvyšší podiel. Euro používa 340 miliónov Európanov. Šesťdesiat krajín a území so 175 miliónmi obyvateľov svoje meny priamo alebo nepriamo naviazalo na euro. Euro je druhou najobľúbenejšou menou na svete, pokiaľ ide o prijímanie a poskytovanie pôžičiek a rezervy centrálnych bánk.

Viac info o #EUROat20 nájdete na tejto webovej stránke: http://europa.eu/euroat20/sk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. decembra 2018