Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. marca 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Európska únia stojí pevne za Slovenskom a podporuje ho v úsilí pomáhať Ukrajine

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prišla v stredu 3. marca 2022 na mimoriadnu návštevu Slovenska. V Bratislave sa stretla s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a s premiérom Eduardom Hegerom. 

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Slovakia

Venovali sa najmä súčasnej situácii na Ukrajine a pomoci krajinám, do ktorých prichádzajú utečenci zo zasiahnutých oblastí.

Ursula von der Leyenová poďakovala Slovenkám a Slovákom za solidaritu, ktorú počas uplynulých dní prejavili ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Na svojich hraniciach privítali už viac ako 80 000 utečencov. „Svet nikdy nezabudne na to, ako sa Ukrajina, na čele s prezidentom Zelenskym, postavila za správne hodnoty a slobodu a nezabudneme ani na solidaritu, ktorú prejavili slovenskí občania. Ďakujeme,“ uviedla von der Leyenová.

Nový balík v hodnote najmenej 500 miliónov eur z rozpočtu EÚ bude využitý na humanitárnu pomoc pre utečencov z Ukrajiny a doplní už doposiaľ poskytnutú pomoc. EÚ taktiež podniká legislatívne kroky na nadnárodnej úrovni, ktoré zjednodušia pobyt Ukrajincov na území EÚ. Jedným z nich je  aktivovanie smernice dočasnej ochrany, ktorej podstatou je udelenie okamžitého práva na pobyt v EÚ na jeden rok s možným predĺžením na dvojročné obdobie. Únia sa sústredí aj na zníženie schopnosti Kremľa viesť vojnu proti svojmu susedovi a okrem už prijatých sankcií je pripravená prijať ďalšie a prísnejšie, ak sa situácia zhorší. Zároveň sa pripravuje aj na možné odvetné sankcie zo strany Ruska a pracuje na znižovaní závislosti Európy od ruského plynu.

Premiér Heger informoval predsedníčku Komisie o situácii na hraniciach, o bezprecedentnej mobilizácií Slovákov s cieľom pomôcť ukrajinským utečencom prichádzajúcim na Slovensko, ako aj samotnej Ukrajine. Vyzdvihol rýchle konanie štátnych orgánov, vďaka ktorému môžu utečenci získať dočasné útočisko na území Slovenska. Tento status pomáha rýchlejšiemu a efektívnejšiemu aklimatizovaniu sa Ukrajincov v krajine. Slovensko bude, podľa premiéra Hegera, podporovať svojho suseda v týchto ťažkých časoch, pokým nebude ukončená ruská agresia. “Všetky aktivity, ktoré jednotne konáme s mnohými ďalšími krajinami, svedčia o tom, že stojíme na tej správnej strane dejín. Ľudia a krajiny sveta v 21. storočí chcú mier, nechcú vojnu. 21. storočie má byť storočím mieru,” dodal.

Pri otázke možného rozšírenia EÚ o nového východného člena objasnila predsedníčka Komisie, že prístupový proces spadá pod stanovené pravidlá a má isté náležitosti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento proces odštartoval podpísaním žiadosti o členstvo v Únii, na rade sú teraz predstavitelia jednotlivých členských štátov, ktorí túto otázku prediskutujú na úrovni Rady. Ursula von der Leyenová vo svojom prejave uviedla, že Ukrajina patrí do európskej rodiny. Už pred vojnou s ňou Únia udržiavala výnimočne vzťahy a začala s integráciou trhov. Premiér Heger uviedol, že Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré podporili členstvo Ukrajiny v EÚ a poukázal aj na potrebu vyslať Ukrajine signál, že Slovensko za ňou stojí, aj pokiaľ ide o jej vstup do Európskej únie.  

 

Prečítajte si celý prejav predsedníčky Európskej komisie Ursula von der Leyenová tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. marca 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku