Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. januára 2018

Európske hlavné mestá kultúry v roku 2018: Valletta a Leeuwarden

ehmk2018_web.jpg
© EU
V roku 2018 budú maltské hlavné mesto Valletta a holandské mesto Leeuwarden-Fryslân dejiskom jedného z najpopulárnejších projektov EÚ.

Od 1. januára 2018 sú mestá Valletta a Leeuwarden-Fryslân držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry. Obidve mestá pripravili program, ktorý je prehliadkou kultúrnych tradícií a inovatívnych kultúrnych podujatí, predstavení a projektov.

Titul Európske hlavné mesto kultúry je jedinečnou príležitosťou spájať spoločenstvá prostredníctvom kultúry a podporovať pevné lokálne, európske a medzinárodné partnerstvá pre budúcnosť.

Želáme mestám Valletta a Leeuwarden-Fryslân v nadchádzajúcom roku veľa úspechov!

Súvislosti

Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry iniciovala v roku 1985 vtedajšia grécka ministerka kultúry Melina Mercouriová. Odvtedy sa stal jednou najvýznamnejších kultúrnych iniciatív v Európe. Mestá sa vyberajú na základe kultúrneho programu, ktorý musí mať silný európsky rozmer, musí podporovať účasť a aktívne zapojenie obyvateľov mesta a prispievať k jeho dlhodobému rozvoju.

Pre mestá je to aj vynikajúca príležitosť na zmenu ich pôsobenia navonok, zviditeľnenie sa na mape sveta, prilákanie väčšieho množstva turistov a prehodnotenie svojho vlastného rozvoja prostredníctvom kultúry.

Titul má dlhodobý vplyv na mestá i okolité regióny, a to nielen z kultúrneho, ale aj zo sociálno-ekonomického hľadiska. Napríklad na základe jednej štúdie sa ukázalo, že počet turistov, ktorí navštívili Európske hlavné mesto kultúry a prespali v ňom aspoň jednu noc, sa v porovnaní s rokom pred udelením titulu zvýšil v priemere o 12 %.

V roku 2017 boli Európskymi hlavnými mestami kultúry dánsky Aarhus a cyperský Pafos. V roku 2019 budú ďalšími Európskymi hlavnými mestami kultúry Plovdiv (Bulharsko) a Matera (Taliansko), Rijeka (Chorvátsko) a Galway (Írsko) v roku 2020.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. januára 2018