Skip to main content
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14 december 2018

Eurosonic 2019 prvýkrát s dôrazom na umelcov zo Slovenska a Česka

eurosonic2019.png
© EU
Významný európsky festival Eurosonic bude s podporou európskeho programu Kreatívna Európa v roku 2019 hostiť českých a slovenských umelcov. 

Ôsmi umelci zo Slovenska a ôsmi z Česka dostanú šancu ukázať sa na budúcom ročníku najprestížnejšieho európskeho showcaseového festivalu Eurosonic Noorderslag (ESNS). Zo Slovenska do Groningenu v januári 2019 vycestujú Isama Zing, Autumnist, Katarína Máliková, Tittingur, Nvmeri, B-Complex, Our Stories, The Ills, Thisnis a Möbius. Českú scénu budú reprezentovať Hellwana, Thom Artway, Bohemian Cristal Instrument, Zabelov Group, Lazer Viking, Lenny, Circus Brothers, Manon Meurt,Floex + Tom Hodge, Pipes And Pints a Mydy Rabycad. 

Eurosonic každý rok vyberá takzvané „focus countries“, teda krajiny, na ktorých hudobnú scénu sa bude klásť špeciálny dôraz počas najbližšieho ročníka. Týmto spôsobom sa snaží zviditeľniť hudobnú pestrosť a rozmanitosť naprieč starým kontinentom. O rozhodnutí zamerať sa na Česko a Slovensko už viac povedal hlavný booker Eurosonicu Robert Meijerink: „Chceme prezentovať jedinečnú a kvalitnú hudbu týchto dvoch susedov. Aj keď ide o jedny z najmladších krajín v Európe, obe majú rôznorodú a rastúcu hudobnú scénu, bohatú históriu a veľa úžasnej hudby, ktorú možno objaviť." Šéf Eurosonicu Ruud Berends prízvukuje, že ide o vyvrcholenie dlhodobého úsilia a participovania festivalov a organizácií z našich krajín v rámci ETEP-u a CEETEP-u.

O EUROSONIC-u

Eurosonic je platforma na objavovanie novej hudby, ako aj stretnutie hudobných profesionálov. Každoročne sa na ňom predstaví vyše 350 umelcov a zíde 4000 hudobných profesionálov a zástupcov 400 európskych festivalov. Aj vďaka Eurosonicu sa dostali do povedomia napríklad Alma, Ásgeir, Aurora, Dua Lipa, Hozier, HER, Mø, My Baby, Rejjie Snow, Lost Frequencies, Roosevelt, Royal Blood, Seinabo Sey and Vök a mnohí ďalší. Práve prostredníctvom Eurosonicu sa dostane mnoho interpretov aj na slovenskú Pohodu. V tomto roku sa u nás predstavia napríklad Jade Bird, Housewives, Schellertollermeier či Reykjavíkurdætur.

Slovenskú a českú hudbu na ESNS 2019 nebude len počuť. Zástupcovia našej scény budú o nej rozprávať počas panelov v rámci konferenčnej časti festivalu. Michal Kaščák bude hovoriť na paneli s názvom „Boycott Czechoslovakia (príbeh hudobnej scény od komunizmu po kapitalizmus)“. Debata sa bude venovať úlohe hudby v totalite a demokracii a priblíži najúžasnejšie príbehy československej scény, bude aj súčasťou panelu s názvom „The Festival Panel: Big, Bold and Beautiful“, na ktorom budú hovoriť zástupcovia najväčších festivalov zo štyroch európskych krajín o tom, čo všetko obnáša byť lídrom na trhu. Svoje festivaly predstavia Cindy Castillo – Mad Cool Festival (ES), Mikolaj Ziolkowski – Open'er Festival (PL) a Herman Schueremans – Rock Werchter (BE). V ďalšom paneli s názvom „Stopárov sprievodca po galaxii českej a slovenskej hudobnej scény“ sa predstavia Táňa Lehocká (Real Something), Alexander Čerevka (LALA Slovak Music Export), David Urban (booker, D Smack U) a Márton Náray (SoundCzech / Nouvelle Prague Conference). Panel poskytne prehľad o tuzemskom hudobnom priemysle, jeho veľkosti, príležitostiach, čo robiť i čomu sa vyhnúť z prvej ruky od promotérov, agentov, bookerov či zástupcov export office-ov. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14 december 2018