Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. mája 2020Odhadovaný čas čítania: 5 min

Globálna reakcia: spoluprácou k ozdraveniu sveta

uvdl_0.png
© EU
„Šťastie praje pripraveným“. Tento výrok bol mantrou Louisa Pasteura, jedného z najväčších vedcov a vedúcich osobností v oblasti vakcín a prelomových objavov, ktoré v priebehu troch storočí zachránili milióny životov. Komentár Ursuly von der Leyenovej 

Tak ako vtedy, aj dnes svet stojí zoči voči vírusu, ktorý sa šíri naprieč krajinami a kontinentmi do našich príbytkov a sŕdc. Tento vírus narobil spúšť a spôsobil bolesť v každom kúte sveta. Zapríčinil, že sa nemôžeme dotýkať tých, ktorých máme radi, užívať si veci, ktoré obvykle robíme či miesta, kde by sme chceli byť.

Táto obeta a hrdinské úsilie zdravotníkov a opatrovateľov na celom svete nám v mnohých krajinách pomohli zvrátiť trend nákazy. A hoci niektoré krajiny už opatrne uvoľňujú reštriktívne opatrenia, iné ostávajú v izolácii a ich každodenný spoločenský a hospodársky život je výrazne obmedzený. Následky by mohli byť obzvlášť dramatické v Afrike a na celom globálnom Juhu. 

Všetci však máme spoločné jedno – nikto z nás nemôže s určitosťou predpovedať alebo plánovať, aká bude budúcnosť tejto pandémie. 

 

Znamená to, že na tom všetci máme svoj podiel. Nikto z nás nie je imúnny voči pandémii a nikto z nás nedokáže poraziť vírus vlastnými silami. V bezpečí budeme naozaj len vtedy, ak budú v bezpečí všetci – v každej dedine, v každom meste, regióne a štáte na svete. Sila globálneho zdravotníctva v našom prepojenom svete sa meria podľa jeho najslabšej časti. Aby sme sa ochránili, musíme chrániť jeden druhého.

To predstavuje jedinečnú a skutočne celosvetovú výzvu. A je nevyhnutné, aby sme mali najlepšiu možnosť ju zvládnuť. Inými slovami, musíme spojiť tie najlepšie a najpripravenejšie osoby na svete s cieľom nájsť vakcíny, liečebné postupy a terapie, ktoré potrebujeme, aby sme boli opäť zdraví. Zároveň musíme posilniť systémy zdravotníctva, ktoré ich sprístupnia všetkým, pričom osobitný dôraz musíme klásť na Afriku. 

Nadväzujeme na záväzok vedúcich predstaviteľov krajín G20 vypracovať rozsiahlu a koordinovanú reakciu na vírus. Podporujeme výzvu na prijatie opatrení, ktorú spoločne zorganizovali Svetová zdravotnícka organizácia a ďalší globálni aktéri v oblasti zdravia. Preto sme nedávno spustili akcelerátor prístupu k nástrojom COVID-19, globálnu platformu spolupráce na urýchlenie a posilnenie výskumu a vývoja vakcín, liečebných a diagnostických postupov na záchranu života, prístupu k nim a ich spravodlivému rozdeleniu. Tým sme položili základy skutočnej medzinárodnej aliancie proti COVID-19. 

Sme odhodlaní spolupracovať so všetkými, ktorí zdieľajú náš záväzok k medzinárodnej spolupráci. Sme pripravení viesť a podporovať globálnu reakciu. 
Náš cieľ je jednoduchý: 4. mája chceme prostredníctvom online darcovskej konferencie vyzbierať počiatočnú sumu 7,5 miliardy eur (8 mld. dolárov), aby sme vykompenzovali nedostatok svetových finančných prostriedkov, ktorý odhaduje Rada pre monitorovanie globálnej pripravenosti a ďalší. 
Každý z nás položí svoj prísľub na stôl a sme radi, že sa k nám pridali partneri z celého sveta. Peniaze, ktoré vyzbierame, naštartujú bezprecedentnú celosvetovú spoluprácu medzi vedcami a regulačnými orgánmi, priemyslom a vládami, medzinárodnými organizáciami, nadáciami a odborníkmi v oblasti zdravotnej starostlivosti. Podporujeme Svetovú zdravotnícku organizáciu a máme veľkú radosť, že môžeme spolupracovať so skúsenými organizáciami, ako je nadácia Billa a Melindy Gatesových a nadácia Wellcome Trust.
Každé euro alebo každý dolár, ktoré spoločne vyzbierame, použijeme predovšetkým prostredníctvom uznávaných celosvetových zdravotníckych organizácií, ako je Koalícia pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie (CEPI), Globálna aliancia pre vakcíny a imunizáciu (GAVI), Globálny fond a Unitaid. Tieto prostriedky budú použité na vývoj a čo najrýchlejšie zavedenie diagnostiky, liečby a vakcín, ktoré svetu pomôžu prekonať pandémiu, pre čo najviac ľudí. Ak dokážeme vyvinúť vakcínu, ktorá bude vyrábaná celosvetovo pre potreby celého sveta, pôjde o jedinečný celosvetový verejný statok 21. storočia. Spolu s našimi partnermi sa zaväzujeme, že bude k dispozícii a cenovo dostupná pre všetkých. 
Je to povinnosť našej generácie a vieme, že to dokážeme. Kvalitné a nízkonákladové zdravotnícke technológie nie sú len vidinou. A za posledné dve desaťročia sme boli svedkami toho, ako sa vďaka verejno-súkromným partnerstvám dostali vakcíny na záchranu života k tým najchudobnejším obyvateľom tejto planéty.
Vieme, že nás čakajú ešte dlhé preteky. Od dnešného dňa budeme šprintovať k nášmu prvému cieľu, ale budeme pripravení aj na maratón. Súčasný cieľ pokryje len počiatočné potreby: výroba a distribúcia liekov v globálnom rozsahu si bude vyžadovať ďaleko viac finančných prostriedkov. 


Spoločne musíme zabezpečiť ďalšiu mobilizáciu zdrojov a pokrok, aby sme dosiahli všeobecný prístup k očkovaniu, liečbe a testovaniu.
Toto je určujúci moment pre svetové spoločenstvo. Sústredením sa na vedu a solidaritu dnes položíme základy pre väčšiu jednotu zajtrajška. Ak nám budú východiskom ciele trvalo udržateľného rozvoja, môžeme pretvoriť silu komunity, spoločnosti a celosvetovej spolupráce a zabezpečiť, že sa na nikoho nezabudne.

Komentár predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej bol zverejnený v denníku Pravda 4. mája 2020.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. mája 2020