Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo5. júna 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

História EÚ inak: 4. diel

V spolupráci so Sandrou Svitekovou z instagramového profilu Dejepis Inak prinášame štvrtý diel z histórie EÚ inak. Priblížime si v ňom vývoj európskej integrácie v 70. rokoch 20. storočia. 

História EÚ inak so Sandrou Svitekovou

Presúvame sa do 70. rokov minulého storočia. Európsky integračný proces prechádza dynamickými zmenami, veľa sa toho deje aj na svetovej scéne – od vojny vo Vietname a na Blízkom východe až po následnú energetickú krízu. Z pohľadu zjednocujúcej sa Európy naberá integračný proces na novej kvalite. Konajú sa prvé voľby do Európskeho parlamentu a prichádza prvé rozširovanie. Do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu dnešnej EÚ, vstupujú Dánsko, Írsko a Spojené kráľovstvo, čím sa počet členských štátov zvyšuje na deväť.

Sedemdielny seriál so Sandrou Svitekovou (Dejepis Inak) približuje dejiny európskej integrácie, a to od prvotných myšlienok spolupráce európskych národov až po to, čím je Európska únia dnes.

Táto vzdelávaco-popularizačná séria poslúži študentom, učiteľom, ale aj všetkým záujemcom, ktorí túžia pochopiť zmysel, význam a prínosy európskej integrácie, ako aj to, čo znamená byť občanom EÚ. Aj nedávne 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie je dôkazom, že Únia je už dve dekády naším spoločným domovom.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. júna 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku