Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. októbra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

#Horeca pomáha: Pomoc pri hľadaní práce pre ľudí zo zahraničia

HORECA sektor pomáha cudzincom nájsť si na Slovensku prácu. Cieľom projektu je poskytnúť komplexné informácie pre zamestnávateľov v tomto sektore a uľahčiť zamestnávanie ľudí z tretích krajín.

HorecaPomáha

Slovenské podniky v sektore hotelierstva, gastro a služieb cestovného ruchu dlhodobo pociťujú akútny nedostatok pracovnej sily. Na túto nepriaznivú situáciu reaguje nová iniciatíva zástupcov a podnikateľov v HORECA sektore a zástupcov mimovládnych organizácií – #horeca pomáha. Cieľom projektu je pomôcť ľuďom zo zahraničia nájsť si prácu v tomto sektore.

Hotelierstvo, gastro segment a služby súvisiace s cestovným ruchom patria medzi najviac zasiahnuté odvetvia pandémiou, inflačnou a energetickou krízou. V období pred pandémiou tu pracovalo viac ako 110 000 zamestnancov. Cestovný ruch zamestnával zhruba 160 000 osôb, čo predstavuje 4 % z celkového počtu zamestnancov Slovenska. Tesne pred začiatkom tohtoročnej letnej dovolenkovej sezóny slovenským hotelierom a majiteľom gastro prevádzok chýbalo viac ako 10 000 zamestnancov. 

HorecaPomáha

„Služby cestovného ruchu patria k oblastiam, ktoré boli počas pandémie zasiahnuté najviac. Hotelierstvo, spolu so sektorom gastro a cestovného ruchu utrpeli v celej Európskej únii obrovský odliv pracovnej sily, ktorý sa ani po viac ako dvoch rokoch od nástupu pandémie, nepodarilo v plnej miere kompenzovať. Situácia s nedostatkom ľudí je dlhodobo kritická, a preto veľmi vítam projekt #horeca pomaha a verím, že táto spoločná iniciatíva zamestnávateľov v tomto sektore a mimovládnych neziskových organizácií, pomôže nájsť uplatnenie či už  vojnovým utečencom z Ukrajiny alebo cudzincom z tretích krajín žijúcim na Slovensku a uľahčí  im integráciu do našej spoločnosti,“ hovorí Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Iniciatíva #horeca pomáha chce zamestnávateľom pomôcť nájsť pracovníkov zo zahraničia. Uľahčí tiež zamestnanie sa v tomto sektore ľuďom z Ukrajiny, ale aj z iných krajín. Na webovej stránke www.horecapomaha.sk nájdu na jednom mieste záujemcovia podrobné informácie o tom, ako sa zamestnať v slovenskom HORECA sektore, zákonných nárokoch a benefitoch pre zamestnancov. Rovnako však aj prehľadné informácie pre zamestnávateľov, ktorí chcú ponúknuť prácu ľuďom z Ukrajiny alebo z cudzej krajiny v sektore HORECA.

HorecaPomáha

V rámci projektu #horeca pomáha budú postupne realizované aj ďalšie aktivity, ktorých cieľom informovať zamestnávateľov v HORECA sektore. Jednou z nich budú workshopy, aj online formou, ktoré pomôžu zamestnávateľom zoznámiť sa s efektívnymi postupmi pri zamestnávaní odídencov i pracovníkov z iných krajín. To by mohlo v budúcnosti zlepšiť situáciu v tomto segmente slovenského pracovného trhu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. októbra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku