
Hospodárstvo EÚ vstúpilo do roku 2025 z o niečo silnejšej pozície, než sa očakávalo. Predpokladá sa, že v tomto roku bude naďalej mierne rásť, pričom v roku 2026 by sa mal jeho rast zrýchliť, a to aj napriek zvýšenej politickej neistote vo svete a obchodnému napätiu.
V hospodárskej prognóze Komisie z jari 2025 sa predpokladá, že reálny HDP bude v roku 2025 rásť na úrovni 1,1 % v EÚ a 0,9 % v eurozóne, teda vo všeobecnosti rovnakým tempom ako v roku 2024. Očakáva sa, že v roku 2026 sa rast v EÚ zrýchli na 1,5 % a v eurozóne na 1,4 %. Očakáva sa, že celková inflácia v eurozóne sa spomalí z 2,4 % v roku 2024 na priemernú úroveň 2,1 % v roku 2025 a 1,7 % v roku 2026. Inflácia v EÚ by mala mať podobnú dynamiku – z mierne vyššej úrovne v roku 2024 by mala v roku 2026 klesnúť tesne pod 2 %.
Zhoršený výhľad, ale odolné hospodárstvo
V poslednom štvrťroku 2024 zaznamenalo hospodárstvo EÚ najmä vďaka vysokému domácemu dopytu výraznejší rast, než sa očakávalo, a to na úrovni 0,4 %. Táto pozitívna dynamika pokračovala aj v prvom štvrťroku 2025, pričom predbežné údaje naznačujú rast reálneho HDP na úrovni 0,3 %.
V prognóze sa výhľad rastu výrazne upravil smerom nadol. To je do veľkej miery spôsobené oslabením výhľadu svetového obchodu a vyššou neistotou obchodnej politiky.
Jarná prognóza vychádza z určitých predpokladov týkajúcich sa obchodných ciel. V modeli sa predpokladalo, že clá na dovoz tovaru do USA z EÚ a prakticky od všetkých ostatných obchodných partnerov zostanú na úrovni 10 %, úroveň uplatňovaná 9. apríla, s výnimkou vyšších ciel na oceľ, hliník a automobily (na úrovni 25 %) a oslobodenia od cla na určité výrobky (farmaceutické výrobky a mikroprocesory). Predpokladalo sa, že dvojstranné clá medzi USA a Čínou budú nižšie ako clá uplatňované 9. apríla, ale dostatočne vysoké na to, aby viedli k výraznému zníženiu dvojstranného obchodu s tovarom medzi USA a Čínou. Colné sadzby, na ktorých sa Čína a USA nakoniec dohodli 12. mája, sa ukázali byť nižšie ako tie, s ktorými sa pracovalo v modeli, ale stále dostatočne vysoké na to, aby nevyvrátili predpoklad zásahu do obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.
V súčasnosti sa predpokladá, že globálny rast mimo EÚ dosiahne 3,2 % na roky 2025 aj 2026, čo je pokles v porovnaní 3,6 % z jesennej prognózy 2024. Táto revízia smerom nadol do veľkej miery odráža oslabené vyhliadky pre USA aj Čínu. Spomalenie svetového obchodu je omnoho výraznejšie.
V dôsledku toho sa očakáva, že vývoz z EÚ v tomto roku vzrastie len o 0,7 %, pričom návrat k poklesu vývozu tovaru čiastočne kompenzuje odolnosť vývozu služieb, keďže je menej ovplyvnený obchodným napätím. V roku 2026 sa má rast vývozu zrýchliť na 2,1 %.
Na domáci dopyt negatívne vplýva neistota viac, než clá. Po poklese tvorby hrubého fixného kapitálu o 1,8 % v roku 2024 sa očakáva mierne oživenie investícií. Oživenie bude miernejšie, než sa očakávalo na jeseň, keďže nižšia celková aktivita znižuje kapitálové potreby. Nepredvídateľná reakcia trhu na obchodné napätie má medzitým sprísňujúci vplyv na podmienky financovania. V súčasnosti sa predpokladá, že investície sa v roku 2025 zvýšia o 1,5 % a v roku 2026 sa zrýchlia rast na 2,4 %. Toto zrýchlenie potiahnu investície do infraštruktúry a výskumu a vývoja, a to aj vďaka podpore z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a Kohézneho fondu, ako aj vďaka obratu v rezidenčnej výstavbe. Očakáva sa, že v roku 2026 sa takisto zvýšia investície do zariadení.
Pokiaľ ide o súkromnú spotrebu, očakáva sa, že rast bude o niečo silnejší, než sa predpokladalo na jeseň, a dosiahne 1,5 % v roku 2025 a 1,6 % v roku 2026. Stojí za tým silnejšia dynamika rastu v roku 2024 a stále odolný trh práce v kontexte rýchlo sa znižujúcich inflačných tlakov. Zvyšovanie úspor však naďalej obmedzuje dynamiku spotreby.
Trh práce je naďalej stabilný a reálne mzdy sa zlepšujú
V roku 2024 viedol rast zamestnanosti k vytvoreniu 1,7 milióna nových pracovných miest v hospodárstve EÚ, čím sa dosiahol nový rekord, pokiaľ ide o počet pracovných miest v Únii. Napriek miernemu hospodárskemu rastu sa predpokladá, že zamestnanosť sa do konca prognózovaného obdobia zvýši o ďalšie 2 milióny pracovných miest. Očakáva sa, že miera nezamestnanosti klesne v roku 2026 na nové historické minimum 5,7 %.
Po zvýšení o 5,3 % v roku 2024 sa rast nominálnych miezd v rokoch 2025 a 2026 spomalí. Pracovníci budú naďalej profitovať zo zvyšovania reálnych miezd a takisto sa očakáva, že sa v plnej miere zotavia zo straty kúpnej sily v posledných rokoch, ktorá bola spôsobená prudkým nárastom inflácie.
Inflácia naďalej klesá
Očakáva sa, že prebiehajúci proces znižovania inflácie, ktorý sa začal koncom roka 2022, bude ďalej napredovať. Po poklese na 2,4 % v roku 2024 sa predpokladá, že inflácia v harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien (HICP) v eurozóne dosiahne cieľ ECB na úrovni 2 % už v roku 2025 a v roku 2026 ďalej klesne.
Ceny energetických komodít od jesene 2024 výrazne klesli a ich klesajúca trajektória má pokračovať. K dezinflačným tlakom by takisto malo prispieť aj silnejúce euro.
Schodky, ktoré sa majú mierne zvýšiť
Po poklese na 3,2 % v roku 2024 sa predpokladá, že deficit verejných financií EÚ sa v roku 2025 zvýši na 3,3 % a na tejto úrovni zostane aj v roku 2026.
Očakáva sa, že pomer dlhu k HDP na úrovni EÚ sa po štyroch rokoch relatívne rýchleho znižovania zvýši na úroveň 83,2 % HDP v roku 2025 a 84,5 % v roku 2026.
Zvýšená neistota v kontexte napätia v celosvetovom obchode
Riziká formujúce výhľad sú prevažne negatívne. Ďalšia fragmentácia svetového obchodu by mohla spomaliť rast HDP a obnoviť inflačné tlaky. Katastrofy súvisiace s klímou sú takisto častejšie a naďalej predstavujú pretrvávajúci zdroj rizika poklesu rastu.
Na druhej strane by ďalšie zmiernenie napätia v obchode medzi EÚ a USA alebo rýchlejšie rozširovanie obchodu EÚ s inými krajinami, a to aj vďaka novým dohodám o voľnom obchode, mohlo udržať rast EÚ. Pozitívny dosah by mohli mať aj zvýšené výdavky na obranu. Odolnosť hospodárstva EÚ možno ďalej posilniť pokrokom v zavádzaní reforiem na zvýšenie konkurencieschopnosti, ako je prehĺbenie jednotného trhu či úspechy únie úspor a investícií, ako aj vykonávaním ambiciózneho programu zjednodušenia.
Slovensko
Pokiaľ ide o Slovensko, prognóza očakáva, že HDP v roku 2025 vzrastie o 1,5 %, keďže oživenie vývozu spomaľujú priame aj nepriame dôsledky rastúceho globálneho protekcionizmu, zatiaľ čo fiškálna konsolidácia vlády tlmí domáci dopyt. V roku 2026 sa má rast HDP mierne spomaliť na 1,4 %, a to najmä v dôsledku poklesu čistého vývozu. Inflácia by sa mala v roku 2025 zvýši na 4,0 %, čo bude spôsobené rastom daní a miezd. Následne sa v roku 2026 zníži na 2,9 %. Napätý trh práce udrží rast reálnych miezd, aj napriek predpokladanému miernemu spomaleniu hospodárstva. Deficit verejných financií by sa mal v roku 2025 znížiť na 4,9 % HDP a v roku 2026 opäť vzrásť na 5,1 %.
Súvislosti
Táto prognóza vychádza zo súboru technických predpokladov týkajúcich sa výmenných kurzov, úrokových sadzieb a cien komodít s koncovým dátumom 25. apríla. Pri všetkých ďalších vstupných údajoch vrátane predpokladov týkajúcich sa vládnych politík sa v tejto prognóze zohľadňujú informácie, ktoré boli dostupné k 30. aprílu. V odhadoch sa predpokladá, že nedôjde k žiadnym zmenám politiky okrem tých, ktoré boli riadne oznámené a dostatočne konkretizované.
Európska komisia uverejňuje každý rok dve hospodárske prognózy (jarnú a jeseň), ktoré zahŕňajú širokú škálu hospodárskych ukazovateľov pre všetky členské štáty EÚ, kandidátske krajiny, krajiny EZVO a ďalšie významné vyspelé a rozvíjajúce sa trhové hospodárstva.
Aktualizované projekcie uvedené v tomto vydaní uverejní Európska komisia v jesennej hospodárskej prognóze 2025, ktorá by mala byť predložená v novembri 2025.
Ďalšie informácie
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 27. mája 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku