Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok12. októbra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

Humanitárna pomoc pre Čiernu Horu a Severné Macedónsko

ekhptkyxsaawvzi_s.jpg
© EU
EÚ naďalej pomáha svojim partnerom lepšie zvládať aktuálnu pandémiu ochorenia COVID-19. Tentokrát aj spolu so Slovenskom bola poskytnutá pomoc Čiernej Hore a Severnému Macedónsku.

Európska únia zaslala dodatočné zásoby ochranných masiek a plášťov pre obyvateľov Čiernej Hory a Severného Macedónska. Tie majú krajinám pomôcť v boji proti šíriacej sa nákaze nového koronavírusu. EÚ poskytla humanitárnu pomoc zo spoločnej európskej rezervy lekárskeho vybavenia rescEU, vďaka ktorej krajiny v núdzi dostali už viac ako 520 000 ochranných masiek.

K európskej iniciatíve sa pripojilo aj Slovensko, ktoré v piatok 9. októbra, poslalo prostredníctvom európskeho mechanizmu civilnej ochrany do Severného Macedónska zásoby v hodnote 204 000 eur. O materiálnu podporu požiadala vláda Severného Macedónska oficiálne prostredníctvom Koordinačného centra pre reakciu na núdzové situácie EÚ. Poskytnutý materiál zahŕňal 20 000 chirurgických masiek, 15 veľkokapacitných stanov, 5 elektrocentrál, 180 prikrývok, 100 hygienických balíčkov, 10 300 respirátorov typu FFP3 a 6 210 respirátorov typu FFP2. Materiál poskytli zo svojich zásob Správa štátnych hmotných rezerv SR, Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo obrany SR.

Veľká časť nákladov na prepravu humanitárnej zásielky bola financovaná prostredníctvom Koordinačného centra pre reakciu na núdzové situácie EÚ. Pomoc neohrozí potreby Slovenskej republiky v súvislosti s pandémiou. Slovensko sa týmito aktivitami pripája k širokej iniciatíve EÚ zameranej na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu, Team Europe.


 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
12. októbra 2020