Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. apríla 2017

Investície EÚ, ktoré menia k lepšiemu životy Európanov

1.jpg
© EU
Európska únia je aj o investičných príležitostiach. Tie sa týkajú rôznych oblastí každodenného života nás všetkých – vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, zelenej energie, dopravnej infraštruktúry, moderných technológií, či mnohých ďalších. Príležitosti, ktoré poskytuje EÚ, prinášajú konkrétne výhody, podporujú vytváranie pracovných miest a majú význam na lokálnej úrovni.

Za každou takou investíciou sú príbehy ľudí. Príbehy novoprijatých zamestnancov, pracovníkov, farmárov, podnikateľov, školákov, učňov, včelárov, výskumníkov, obchodníkov, študentov, účastníkov dopravy, remeselníkov, či mnohých iných. Oni najlepšie vedia porozprávať o svojich skúsenostiach. 

Za investíciami stoja konkrétne príbehy

Napríklad Zsóka Fekete chová na svojej farme v Maďarsku takmer 350 mangalíc, z ktorých vyrába rôzne mäsové výrobky. Za ne už dostala nejedno medzinárodné ocenenie. Uznávaná medzi odborníkmi, najmä architektmi a dizajnérmi, je aj rodinná firma Dominó v Portugalsku, ktorá už tri generácie vyrába keramickú dlažbu a kachličky. Skupinu niekoľkých mladých ľudí v Španielsku zas znepokojovali nie práve najlepšie výsledky španielskych študentov v medzinárodnom testovaní PISA, preto sa rozhodli vytvárať digitálne knižnice použitím materiálov verejných inštitúcií, ktoré zároveň ponúkajú miestnym kamenným knižniciam. Firma Odilo má dnes viac ako milión zdigitalizovaných dokumentov. Na Slovensku bude z takzvaného Investičného plánu pre Európu financovaný obchvat Bratislavy.

Bez ohľadu na vek

Forma investícií je rôzna, či už ide o podporu rozbehnutia projektov, na mieru šité granty a programy dostupné pre všetkých, inteligentné výdavky na spustenie ďalších investícií, cielené financovanie na modernizovanie, rozvoj a vzájomné prepojenie.

Viac informácií o investíciách EÚ nájdete na webovej stránke: http://europa.eu/investeu/home_sk.

Investície pre Európu, investície pre Slovensko

 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. apríla 2017