Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok15. októbra 2015Odhadovaný čas čítania: 4 min

IT sektor: podarí sa zaradiť vyššiu rýchlosť?

shutterstock-107997179_0.jpg
© EU
Oblasť informačných a komunikačných technológií u nás zamestnáva 2,3 percenta ľudí, no vytvára až šesť percent slovenskej ekonomiky. Intenzita výučby IT zostáva napriek tomu na školách nižšia a krajine v tejto sfére chýbajú tisícky odborníkov. Komentár Dušana Chreneka

Viete, čo je to phishing a ako sa mu brániť, dokážete otvoriť súbor s príponou gpx a navigovať podľa neho turistov a nerobí vám problém v tabuľkovom procesore pomocou vzorca prepočítať položky v českých korunách na eurá? Ak dokážete na podobných 24 otázok odpovedať bezchybne, patríte k zlomku najzručnejších používateľov informačných technológií.

Ako však ukázal vlaňajší online test zručností v informačných technológiách, do ktorého sa zapojilo vyše 14-tisíc používateľov internetu, väčšina z nás dokáže správne vyplniť iba necelú polovicu úloh. Slováci dosiahli priemerné skóre v IT Fitness teste na úrovni necelých 48 percent.

Sektor informačných a komunikačných technológií (IKT) pritom zažíva veľký boom a až takmer 90 percent všetkých pracovných pozícií si vyžaduje aspoň základné zručnosti v tejto sfére. Záujem firiem o odborníkov v IKT oblasti prudko rastie, dopyt po nich už dnes štyrikrát prevyšuje ponuku a do roku 2020 ich bude na Slovensku podľa odhadov chýbať až 20-tisíc.  

Núdza o učiteľov

S nedostatkom špecialistov v IKT sektore sa boríme aj napriek tomu, že patria k najlepšie platením pracovníkom, ich priemerná mzda sa pohybuje okolo 1700 eur. Vzostup tejto oblasti je podľa odborníkov nepochybne dôležitý aj pre štát.

Hoci v sektore pracuje iba 2,3 percenta zamestnancov,  spoločnosti z IKT oblasti zaplatia na daniach a odvodoch výrazne viac. Fiškálna návratnosť dotácií v IKT sektore je výrazne rýchlejšia ako napríklad v automobilovom priemysle. 

Jeho rozvoj napriek tomu brzdia viaceré prekážky, medzi nimi napríklad aj slabšia úroveň výučby IKT na školách. Chýbajú aj učitelia, ktorí majú zodpovedajúce pedagogické vzdelanie v tomto smere.

Veľkým problémom zostáva aj meškajúci proces elektronizácie verejnej správy či obmedzený prístup spotrebiteľov k digitálnym službám. Slovensko je žiaľ na chvoste Únie aj v pokrytí územia širokopásmovým internetom.

V týchto oblastiach je nám pripravená podať pomocnú ruku aj Európska únia. Už v rokoch 2007 až 2013 vyčlenila z európskych prostriedkov na informatizáciu spoločnosti 845 miliónov eur, takmer rovnakú sumu môžeme na tento účel vyčerpať aj v novom období do roku 2020. Ďalšie prostriedky týkajúce sa digitálneho trhu je možné využívať aj z ďalších operačných programov Výskum a inovácie, Ľudské zdroje a Efektívna verejná správa.

Dobré predpoklady

Veľkou príležitosťou pre Slovensko je aj celoeurópsky projekt Jednotného digitálneho trhu, ktorý si Európska komisia stanovila ako jednu zo svojich priorít. Stratégia má do konca budúceho roka priniesť konkrétne opatrenia pre lepší prístup spotrebiteľov k online službám v celej Európe. Medzi inými napríklad zjednotenie noriem v EÚ, zlacnenie cezhraničných zásielok, obmedzenie geografického blokovania či zvýšenie bezpečnosti na internete a ochrany osobných údajov.

Slovensko má na rozvoj IKT sektora dobre predpoklady. Internet dnes u nás využíva už 76 percent obyvateľov, 59 percent má aspoň základné digitálne zručnosti. V tejto sfére dosahujeme výsledky porovnateľné s európskym priemerom. V oblasti on-line nákupov, v používaní bezkontaktných platobných kariet, ako aj pri platbách cez telefón sme dokonca v EÚ v popredí.

Záujem ľudí, peniaze, aj legislatívna a technická podpora Európy sú faktory, ktoré rozvoju IKT sektoru nahrávajú. Vyplatí sa to všetkým, tak občanom, ktorým moderné technológie uľahčujú prácu i bežný život, ako aj štátu, ktorému IKT sektor investície rýchlo vracia na daniach a odvodoch. Nevyhnutnou podmienkou je, urobiť z rozvoja sektora informačných a komunikačných technológií skutočnú prioritu. Začať by sme mohli už od základných škôl.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Komentár bol uverejnený na spravodajskom webe www.aktuality.sk 14.10.2015.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
15. októbra 2015