Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. apríla 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Jeden svet má pre komunity nové filmy so schopnosťou otvoriť dôležité diskusie

Jeden svet má pre komunity na celom Slovensku nové filmy o emigrácii Rómov, sociálnej spravodlivosti a rodovej rovnosti. S podporou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku dostanú možnosť otvoriť dôležité témy v spoločnosti.

Jeden svet

Jeden svet v komunitách je projekt Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý už niekoľko rokov umožňuje širokej verejnosti organizovať si vlastné bezplatné premietania filmových dokumentov po celý rok. Vízia projektu je, aby dokumentárne filmy a diskusie po nich pripomínali, že kdekoľvek sa práve nachádzame, všetci žijeme v jednom svete, a rovnako ako my, sú prepojené aj globálne výzvy. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku túto formu otvárania diskusií o citlivých témach v spoločnosti podporuje, preto v spolupráci s Jedným svetom do ponuky filmov pre komunity pribudli tri nové snímky.

„Uvedomujeme si, že po celom Slovensku sú schopní organizátori a výrazné osobnosti, ktoré najlepšie poznajú svoje komunity, ich potreby, ale aj frustrácie a nedostatky. Preto sa veľmi tešíme, že im môžeme ponúknuť to najlepšie z minuloročnej festivalovej úrody, aby si mohli sami vyskúšať, aké je to zorganizovať projekciu myseľ otvárajúceho dokumentu, pozerať film v kruhu svojho publika, či viesť po filme niekoľko hodinové diskusie. A v konečnom dôsledku pocítiť na vlastnej koži instantnú zmenu svojho okolia,” hovorí riaditeľka festivalu Eva Križková o projekte Jeden svet v komunitách.

Citlivé témy lepšie pochopíme vďaka filmu

Jeden svet v komunitách chce vďaka filmom priblížiť ľuďom zložité vzťahy, prepojenia spoločností, krajín, kultúr, histórie, životného prostredia a ekonomík v globalizovanom svete. Chce, aby ľudia po dopozeraní filmu o niečo viac pootvorili svoju myseľ, získali nové perspektívy. Filmy obohacujú aj o umelecké zážitky.

„Film je skvelý nástroj na ilustráciu a porozumenie reality. Vďaka silným príbehom a osudom, ktoré naše zmysly vnímajú, sa stávame vnímaví a empatickí voči neznámemu. Myslím si, že práve to je pre našu budúcnosť kľúčové,“ odôvodňuje spoluprácu šéf Zastúpenia Európskej komisie v SR Vladimír Šucha.
 

Emigrácia Rómov, sociálna spravodlivosť, rodová rovnosť na Blízkom východe

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Jedným svetom sa po festivale v novembri zhodli na troch filmoch, ktoré by malo vidieť čo najviac ľudí. Film Odchádzania  režisérky Miry Erdevičky, ktorý natočil prvý rómsky štáb v Spojenom kráľovstve. Očami protagonistov, emigrovanej a vzdelanej generácie rómskych detí zo Slovenska a Česka, úplne zblízka sledujeme, ako im do života zasiahol brexit a celosvetová pandémia.

svet

Čo znamená byť ženou a matkou na Blízkom východe, ukazuje film Ako to chcem ja. Počas osláv druhého výročia revolúcie sa na káhirskom námestí Tahrír odohrá explózia sexuálnych útokov. V reakcii na tieto udalosti vyjdú do ulíc masy rozhnevaných žien. Režisérka Samaher Alqadi berie do rúk kameru ako formu ochrany a začína dokumentovať rastúcu vzburu žien, netušiac, kam ju príbeh zavedie.

róm

Sami proti všetkým, niekedy riskujú život a bezpečnosť, chránia, odsudzujú a starajú sa o iných. O zem. A všetko menia. Tínedžeri a mladí ľudia na celom svete bojujú za ľudské práva, klímu, slobodu prejavu, sociálnu spravodlivosť, prístup k vzdelaniu či potravinám. Za dôstojnosť.

protest

Otvorte diskusiu vo svojej komunite

Každý film so sebou nesie odborne vytvorené informačné listy. Ich úlohou je pomôcť otvoriť diskusiu po filme, alebo ju vecne doplniť. Obsahujú vysvetlenie tém, ktoré sa zobrazujú vo filme, faktické informácie k téme, otázky na zamyslenie sa do diskusie a odporúčania na ďalšie zdroje.

Komunitné premietania filmov a diskusie o dôležitých témach, ktoré publikum vo filme vníma, sú už úspešne etablované. Napríklad v Stanici Žilina-Záriečie, Kino Baník Prievidza. Do dramaturgie svojich podujatí dokumenty radí Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky, Barmuseum Martin, Kino Akropola Kremnica, Hidepark v Nitre či Galéria Vlkolínec. V marci sa konajú Ozveny Jedného sveta v kultúrnom centre Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši.

festival

Medzinárodný filmový festival Jeden svet je vlajková loď neziskovej organizácie Človek v ohrození a zároveň je najväčším a najstarším dokumentárnym podujatím na Slovensku.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. apríla 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku