Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. júla 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 5 min

Každá budova môže byť udržateľnejšia a schopná šetriť energiu. Viete, ako na to?

Staršie i nové budovy môžu byť udržateľnejšie. Ako premeniť svoj domov na ekologickejšiu budovu? A čo by mali spĺňať takéto budovy? Prečítajte si v našom článku. 

Udržateľné domy

Vedeli ste, že 40 % spotreby energie v Európe sa využije na vykurovanie, chladenie a fungovanie budov, v ktorých žijeme a pracujeme? A že naše budovy produkujú 36 % všetkých emisií skleníkových plynov v EÚ?

Znižovanie spotreby energie našich budov má preto veľký význam, či už z pohľadu boja proti drastickým klimatickým zmenám alebo zvyšovania energetickej efektívnosti a nezávislosti EÚ. Presadiť vyššiu a širšiu udržateľnosť budov pomáhajú ambiciózne politiky spolu s verejnými a súkromnými investíciami. K väčšej udržateľnosti našich domovov však môžeme prispieť aj my všetci.  

A vedeli ste tiež, že v Európe bolo viac ako 220 miliónov budov postavených pred rokom 2001? Staršie budovy sú v porovnaní s tými novšími pri udržiavaní tepla menej efektívne a v EÚ má tak až 75 % fondu budov problém s únikom energie.

Na riešenie tohto problému EÚ poskytne približne 35 miliónom budovám v Európe energetickú premenu pod záštitou Európskej zelenej dohody. EÚ na podporu „vlny obnovy“ poskytne početné stimuly a investície, a bude podnecovať verejnú správu členských štátov, ako aj súkromných investorov, architektov, dizajnérov a miestne komunity, aby sa do procesu obnovy aktívne zapájali. Udržateľnejšie budovy prispejú nielen k zníženiu emisií a zlepšeniu života v nich, ale vytvoria sa aj nové pracovné miesta v stavebníctve a úľavu by mali pocítiť aj peňaženky vďaka zníženým účtom za energiu.  

Ako sa teda môžete pripojiť k tomuto trendu? Prinášame niekoľko nápadov, ako zvýšiť energetickú účinnosť vášho domu, ako aj tipy na ekologické prvky, ktoré by mala mať „zelená” novostavba. 

Aj staršie môže byť udržateľné  

Jednou z možností, ako účinne zrenovovať váš domov a obmedziť stratu tepla, je pridanie strešnej izolácie alebo dvojitých okien. Hoci treba rátať s určitými počiatočnými nákladmi, odmenou z dlhodobého hľadiska budú nižšie účty za energie. Energeticky neefektívny dom vie ukrojiť veľkú časť z celkových príjmov domácnosti. Preto existujú aj mnohé granty a dotácie, ktoré majú ľuďom pomôcť s nákladmi na renováciu ich domovov. Určite tak nie je na škodu obrátiť sa na príslušné miestne orgány, ktoré by vám mali vedieť poradiť, aké grantové schémy sú k dispozícii a z ktorých by ste mohli získať podporu. Ak chcete znížiť celoročnú produkciu emisií, zvážiť môžete aj technológie vykurovania a chladenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, ako sú napríklad tepelné čerpadlá či solárne vykurovacie systémy. 

Renovácie sa netreba báť, jej rozsah závisí od vás a existujú aj rôzne menej nákladné riešenia, ako váš dom či byt energeticky zefektívniť.  

5 jednoduchých spôsobov, ako premeniť svoj domov na ekologickejšiu budovu 

  1. Nainštalujte si inteligentné merače, ktoré možno naprogramovať tak, aby sa zabezpečilo, že sa vykurovanie zapne iba vo vybraných miestnostiach a len v určitých časoch, keď je to skutočne potrebné. 

  1. Zvoľte hrubšie záclony a žalúzie, ktoré pomôžu zabrániť tepelnej strate v zime a v lete zase naopak zastavia slnečné lúče a pomôžu váš domov ochladiť. 

  1. Investujte do energeticky účinnejších žiaroviek. Počiatočná investícia vám po čase používania napokon pomôže ušetriť peniaze. 

  1. Začistite praskliny a škáry vo svojom dome, a k dverám, spod ktoré uniká teplo, umiestnite bariéru proti prievanu, aby teplo zostalo s vami doma a zbytočne neunikalo von. 

  1. Nezabudnite aspoň raz za rok odvzdušniť radiátory, aby dobre fungovali. Na stenu za nimi môžete navyše umiestniť aj radiátorovú fóliu, ktorá pomôže odrážať teplo od steny späť do miestnosti. 

Nová budova, nové udržateľné prvky  

Hoci mnohí z nás žijú v starších budovách, naprieč Európou rastie množstvo nových budov. Sú však ekologické? 

Nová stavba sa považuje za ekologickú... 

...keď dodržuje bioklimatický dizajn, čo znamená, že architekti by mali pri navrhovaní takýchto budov zohľadňovať miestne klimatické podmienky, aby sa zabránilo energetickým stratám. 

...keď využíva udržateľné materiály z miestnych zdrojov. Na minimalizáciu environmentálneho vplyvu budovy možno teda použiť drevo, kameň či prírodné vlákna. Na výstavbu a izoláciu možno navyše využiť aj recyklované materiály z už zbúraných budov. 

...keď využíva inteligentné materiály. Určité materiály, napríklad betón alebo nátery na kov, môžu byť navrhnuté tak, aby reagovali na prostredie a vedeli sa takzvane samoopraviť, čím si vedia predĺžiť svoju životnosť. 

...keď inteligentne využíva priestor. Dizajn stavby by mal umožňovať optimálne využívanie energie; napríklad miestnosti by nemali byť príliš veľké. 

...keď využíva energie z obnoviteľných zdrojov. Nové budovy by mali byť navrhnuté tak, aby využívali slnečnú, geotermálnu, veternú či vodnú energiu, aby sa ešte viac znížila ich uhlíková stopa. 

EÚ podporuje ekologickú výstavbu prostredníctvom mnohých iniciatív, významnou z nich je aj Nový európsky Bauhaus, z ktorého sa financujú projekty, ktoré v sebe spájajú udržateľnosť, inkluzívnosť a štýl. EÚ zároveň ponúka Európanom platformy, kde sa navzájom môžu deliť o nápady týkajúce sa architektúry šetrnej ku klíme a kde spolu môžu hľadať nové vzrušujúce inovácie v sfére  udržateľnosti. Cieľom tohto veľkého snaženia EÚ je zabezpečiť špičkovú úroveň udržateľných budov v celej Európe, v ktorých sa Európanom bude dobre žiť.  

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. júla 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku