Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. januára 2017Odhadovaný čas čítania: 1 min

Koľko rýb a morských plodov zjedia Slováci

ryby_web.jpeg
© EU
Spotreba rýb v Európe rastie, 42 % Európanov konzumuje ryby doma aspoň raz za týždeň. Na Slovensku je toto číslo výrazne menšie, len 18 % si najmenej raz za týždeň dopraje rybu. 

Väčšina ľudí v Európe, ktorí jedia ryby, hovorí, že sú zdravé. Podľa najnovšieho celoeurópskeho prieskumu - Eurobarometra jedia Európania ryby pravidelne, hoci ich konzumáciu ovplyvňuje aj to, ako ďaleko žijú od mora. 

Slováci (58 %) podobne ako priemer Európskej únie (60 %) radi skúšajú nové produkty a druhy rýb.  Až 61 % Slovákov na novinky nalákajú akcie napríklad v supermarketoch. Takmer všetci (92 %) si navyše kupujú ryby v predajni potravín, supermarkete alebo hypermarkete. Viac ako ostatné európske štáty si Slováci kupujú ryby napríklad na rybej farme alebo od rybára. Pri ich kúpe je pre obyvateľov EÚ najdôležitejší vzhľad produktu, na Slovensku v tomto viac zaváži najskôr cena.

Viac Slovákov uprednostňuje sladkovodné ryby pred morskými. Na druhej strane až 15 % ľudí nevie, či produkty, ktoré kupuje, pochádzajú z mora alebo sladkovodných zdrojov. Európsky priemer je v tomto lepší, iba 7 % ľudí nevie rozlíšiť morské a sladkovodné ryby pri ich kúpe. 39 % Európanov uprednostní morské živočíchy pred sladkovodnými (11 %). 

Až 80 % Európanov si kupuje ryby zo svojho regiónu, štátu, alebo EÚ. 66 % ľudí si zároveň myslí, že informácie na týchto produktoch sú jasné a jednoduché na porozumenie, čo potvrdzuje funkčnosť EÚ pravidiel na označovanie výrobkov. 

Viac informácií o prieskume za Slovensko, ako aj porovnanie s EÚ nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. januára 2017