Európska komisia navrhla nové ambiciózne ciele v oblasti emisií CO2 od roku 2030 pre nové ťažké úžitkové vozidlá. Uvedené ciele pomôžu znížiť emisie CO2 v odvetví dopravy – na nákladné automobily, mestské autobusy a diaľkové autobusy pripadá viac ako 6 % celkových emisií skleníkových plynov v EÚ a viac ako 25 % emisií skleníkových plynov z cestnej dopravy. Vďaka uvedeným prísnejším emisným normám by mohol tento segment odvetvia cestnej dopravy prispieť k prechodu na mobilitu s nulovými emisiami a k cieľom EÚ v oblasti klímy a nulového znečistenia.
Komisia navrhuje postupné zavádzanie prísnejších emisných noriem CO2 oproti roku 2019 pre takmer všetky nové ťažké úžitkové vozidlá s certifikovanými emisiami CO2, a to konkrétne:
- 45 % zníženie emisií od roku 2030;
- 65 % zníženie emisií od roku 2035;
- 90 % zníženie emisií od roku 2040.
Komisia s cieľom stimulovať rýchlejšie zavádzanie autobusov s nulovými emisiami v mestách takisto navrhuje, aby mali do roku 2030 všetky nové mestské autobusy nulové emisie.
"Ak chceme dosiahnuť naše ciele v oblasti klímy a nulového znečisťovania, musia aktívne prispieť všetky súčasti odvetvia dopravy. V roku 2050 musia mať takmer všetky vozidlá na našich cestách nulové emisie. Tak je to stanovené v našom právnom predpise v oblasti klímy, vyžadujú to aj naše mestá a naši výrobcovia sa na to pripravujú. Dnešným návrhom zabezpečujeme, aby sa nové nákladné vozidlá stali menej znečisťujúcimi a aby po našich mestách jazdilo viac autobusov s nulovými emisiami. Boj proti klimatickej kríze, zlepšovanie kvality života našich občanov a posilnenie konkurencieschopnosti priemyslu Európy sú neoddeliteľné spojené," dodáva Frans Timmermans, výkonný predseda pre Európsku zelenú dohodu.
V súlade s cieľmi Európskej zelenej dohody a plánu REPowerEU bude mať tento návrh pozitívny vplyv aj na energetickú transformáciu, a to vďaka zníženiu dopytu po dovážaných fosílnych palivách a zvýšeniu úspor energie a energetickej účinnosti v odvetví dopravy EÚ. Vďaka zníženiu nákladov na pohonné hmoty a celkových nákladov na obstaranie a prevádzku z toho budú mať úžitok aj európski prevádzkovatelia dopravy a jej používatelia a okrem toho sa návrhom zabezpečí, že sa budú vo väčšom rozsahu využívať energeticky účinnejšie vozidlá. Návrh okrem toho prispeje k zlepšeniu kvality ovzdušia najmä v mestách, ako aj zdravia Európanov.
Okrem toho ide o kľúčový sektor, pokiaľ ide o podporu európskeho odvetvia čistých technológií a posilnenie medzinárodnej konkurencieschopnosti. EÚ má vedúce postavenie na trhu v oblasti výroby nákladných automobilov a autobusov a spoločný právny rámec pomáha túto pozíciu zabezpečiť do budúcnosti. Revidované normy predovšetkým poskytujú jasný a dlhodobý signál na nasmerovanie investícií priemyslu EÚ do inovačných technológií s nulovými emisiami a zavádzania infraštruktúry nabíjacích a čerpacích staníc.
Súvislosti
Emisie v odvetví ťažkých úžitkových vozidiel sa od roku 2014 (s výnimkou roku 2020 z dôvodu pandémie COVID-19) medziročne zvyšujú. Emisie sa rýchlo zvyšujú najmä v odvetví nákladnej dopravy. Je to najmä v dôsledku rastúceho dopytu po cestnej doprave, ktorý by sa mal podľa očakávaní v budúcnosti ďalej zvyšovať. V roku 2019 boli emisie z nákladnej dopravy o 44 % vyššie ako emisie z odvetvia leteckej dopravy a o 37 % vyššie ako emisie z námornej dopravy.
Prevažná väčšina ťažkých úžitkových vozidiel vo vozovom parku EÚ (99 %) v súčasnosti používa spaľovacie motory, ktoré sú prevažne poháňané dovážanými fosílnymi palivami, ako je napríklad nafta. To zvyšuje energetickú závislosť EÚ a súčasnú volatilitu trhu s energiou.
Súčasné emisné normy pre ťažké úžitkové vozidlá pochádzajú z roku 2019, ale už nie sú v súlade s cieľmi EÚ v oblasti klímy. Existujúce právne predpisy neposkytujú dostatočne jasný a dlhodobý signál pre investorov ani nezodpovedajú novej realite energetického sektora a rýchlemu vývoju v odvetví ťažkých úžitkových vozidiel na globálnej úrovni. Navrhované nové normy CO2 sú v súlade s vyššími ambíciami EÚ v oblasti klímy, balíkom návrhov Fit for 55 a Parížskou dohodou.
V záujme podpory tohto návrhu treba nasmerovať investície do vozidiel s nulovými emisiami a nabíjacej a čerpacej infraštruktúry; Komisia už navrhla nariadenie o infraštruktúre pre alternatívne palivá, aby sa vybudovala potrebná nabíjacia infraštruktúra, a tak sa podporila ekologická transformácia v odvetví ťažkých úžitkových vozidiel. Komisia predovšetkým navrhla, aby sa na hlavných diaľniciach v pravidelných rozstupoch nainštalovali nabíjacie body a čerpacie miesta, a síce každých 60 km na nabíjanie elektrických vozidiel a každých 150 km na čerpanie vodíka. Komisia intenzívne spolupracuje so spoluzákonodarcami s cieľom dokončiť rokovania o týchto návrhoch.
Ďalšie informácie
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 14. februára 2023
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku