Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 24. apríla 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 8 min

Komisia víta predbežnú dohodu o modernizovaných pravidlách týkajúcich sa vodičských preukazov

Cieľom novej smernice o vodičských preukazoch je znížiť počet nehôd na cestách EÚ a zredukovať nadmerné administratívne zaťaženie občanov a príslušných orgánov. 

Car traffic in Belgium

Smernica obsahuje niekoľko kľúčových prvkov na dosiahnutie týchto cieľov vrátane zavedenia digitálnych vodičských preukazov používaných v celej EÚ, ktoré sú dostupné na mobilných telefónoch alebo iných digitálnych zariadeniach. Okrem toho sa pre 17-ročných vodičov zavedie celoeurópsky systém jazdy so sprievodom – opatrenie, ktoré preukázateľne zlepšuje bezpečnosť cestnej premávky. Tento systém možno za určitých podmienok rozšíriť aj na 17-ročných vodičov nákladných vozidiel.

Nová smernica zahŕňa aj skúšobnú lehotu pre vodičov-začiatočníkov v celej EÚ. Ide o opatrenie zamerané na zníženie rizika nehôd s účasťou začínajúcich vodičov a je mimoriadne dôležité vzhľadom na to, že dve z piatich smrteľných zrážok sa týkajú vodičov mladších ako 30 rokov. Okrem toho sa smernicou zavedú nové požiadavky na telesnú a duševnú spôsobilosť viesť motorové vozidlo.

Prioritou novej smernice je aj bezpečnosť chodcov, cyklistov, kolobežkárov a iných používateľov mikromobility. Vodiči budú musieť pri teoretických a praktických skúškach preukázať, že si uvedomujú riziko spojené s týmito zraniteľnými účastníkmi cestnej premávky. Nové pravidlá umožnia aj uznávanie vodičských preukazov vydaných v konkrétnych tretích krajinách, ktoré majú podobný rámec bezpečnosti cestnej premávky ako EÚ.

Komisár pre dopravu Apostolos Tzitzikostas dohodu privítal: „Tieto aktualizované pravidlá týkajúce sa vodičských preukazov predstavujú významný krok vpred v modernizácii nášho licenčného systému, ale aj pre bezpečnejšiu cestnú premávku v celej EÚ. Táto dohoda vďaka širokej škále opatrení, akými je zavedenie digitálnych vodičských preukazov či opatrení na podporu mladých vodičov, pripravuje pôdu pre prístupnejšiu, efektívnejšiu a bezpečnejšiu mobilitu. Najdôležitejšie je, že pomôže znížiť počet smrteľných nehôd na cestách EÚ a priblížiť nás k nášmu cieľu vízie nulovej úmrtnosti.“

Digitálne vodičské preukazy

Novými pravidlami sa zavedie digitálny vodičský preukaz dostupný na mobilnom telefóne alebo inom digitálnom zariadení. Bude patriť do európskej peňaženky digitálnej identity. Touto inováciou sa zjednodušia administratívne postupy pre občanov aj vnútroštátne orgány, pričom pri pohybe medzi členskými štátmi výrazne uľahčí náhradu, obnovu a výmenu vodičských preukazov.

Po krátkom prechodnom období sa digitálne vodičské preukazy budú štandardne vydávať vo všetkých členských štátoch. Fyzické vodičské preukazy zostávajú k dispozícii na požiadanie, najmä pre tých, ktorí nemajú smartfón prípadne uprednostňujú alebo potrebujú fyzický doklad (napr. pri cestovaní do tretích krajín, ktoré digitálne vodičské preukazy neuznávajú).

Systémy vedenia vozidla so sprievodom pre 17-ročných vodičov

Novou smernicou sa zavádza celoeurópsky systém jazdy so sprievodom pre 17-ročných vodičov motorových vozidiel (skupiny B). Ukázalo sa, že systémy jazdy so sprievodom výrazne zlepšujú bezpečnosť cestnej premávky. Členské štáty budú mať možnosť zaviesť takýto systém za určitých podmienok aj pre 17-ročných vodičov nákladných vozidiel (skupiny C1, C1E a C) so vzájomným uznávaním takýchto systémov medzi členskými štátmi, ktoré ho uplatňujú. Týmto opatrením sa zmenšuje rozdiel medzi podmienkami v autoškole a v praxi, čo pomáha prilákať viac mladých ľudí k povolaniu vodiča nákladného vozidla.

Prísnejšie pravidlá pre začínajúcich vodičov

Novou smernicou sa pre začínajúcich vodičov zavádza skúšobná lehota v trvaní najmenej dvoch rokov, počas ktorej budú podliehať prísnejším pravidlám a sankciám v celej EÚ. Tieto podmienky sú dôležité preto, lebo zatiaľ čo mladí vodiči tvoria len 8 % celkového počtu, na 2 z 5 smrteľných zrážok sa podieľajú vodiči alebo jazdci vo veku do 30 rokov.

Systematickejšie kontroly spôsobilosti viesť motorové vozidlo

Spôsobilosť držiteľov vodičských preukazov viesť motorové vozidlo sa bude v budúcnosti dôkladnejšie kontrolovať. Nová smernica obsahuje niekoľko ustanovení, ktorých cieľom je zistiť, či je vodič stále (fyzicky a duševne) spôsobilý viesť vozidlo. Vodiči budú minimálne požiadaní, aby pred vydaním vodičského preukazu a pri každom jeho obnovení vyplnili sebahodnotenie alebo aby dodržiavali iné systémy posudzovania navrhnuté na vnútroštátnej úrovni.

Lepšia ochrana zraniteľných účastníkov cestnej premávky

S cieľom lepšie chrániť zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako sú chodci, cyklisti a používatelia elektrických kolobežiek a iných zariadení mikromobility, sa novými pravidlami upravujú požiadavky na odbornú prípravu a testovanie s väčším dôrazom na ich bezpečnosť.

Zosúladenie pravidiel udeľovania vodičských preukazov s technickým pokrokom

S cieľom zosúladiť pravidlá udeľovania vodičských preukazov s technickým pokrokom a prechodom na vozidlá s nulovými emisiami sa v rámci nových požiadaviek na skúšky posúdia znalosti a zručnosti spojené s pokročilými asistenčnými systémami riadenia vozidla a inými automatizovanými technológiami.

Podpora používania vozidiel s alternatívnym pohonom a iných špeciálnych vozidiel

Nová smernica o vodičských preukazoch tiež umožňuje, aby bolo možné s vodičským preukazom skupiny B šoférovať aj vozidlá na alternatívne palivá (vrátane zásahových vozidiel) s maximálnou hmotnosťou až 4,25 tony – namiesto doterajších 3,5 tony.

Zohľadňuje sa tým skutočnosť, že vozidlá s pohonom na alternatívne palivá sú často ťažšie ako vozidlá s konvenčným pohonom, napr. z dôvodu hmotnosti batérie. Tým, že na ich vedenie nebude potrebný vodičský preukaz vyššej skupiny sa podporí aj ich uvedenie na trh. 

Zavedú sa aj nové pravidlá, ktoré držiteľom vodičských preukazov skupiny B umožnia po cielenom výcviku alebo skúške, o ktorej rozhodne členský štát, získať dodatočné oprávnenia na vedenie ťažkých motorových karavanov.

Uznávanie vodičských preukazov EÚ vydaných výmenou za vodičské preukazy z konkrétnych tretích krajín v celej EÚ

V súčasnosti platí, že ak si niekto vymení vodičský preukaz z tretej krajiny (mimo EÚ) za vodičský preukaz vydaný v členskom štáte EÚ, tento nový preukaz obsahuje kód „70“, ktorý označuje, že ide o výmenu. Nová smernica umožní, aby sa takéto vodičské preukazy uznávali v celej EÚ, ale len v prípadoch, keď bol pôvodný preukaz vydaný v tretej krajine, ktorá má porovnateľné pravidlá bezpečnosti cestnej premávky ako EÚ. Európska komisia a členské štáty budú spoločne posudzovať jednotlivé tretie krajiny a rozhodnú, ktoré z nich spĺňajú podmienky na uznanie preukazov v celej EÚ.

Umožnenie občanom získať vodičský preukaz v ich domácom členskom štáte 

Získanie vodičského preukazu by nemalo byť jazykovou skúškou. Nové pravidlá preto umožnia občanom získať vodičský preukaz v členskom štáte, ktorého sú štátnymi príslušníkmi, v prípade, že krajina ich pobytu neposkytuje preklady alebo tlmočenie do ich rodného (úradného) jazyka EÚ pri skúške na skupinu B (osobné vozidlá).

Ďalšie kroky

Európsky parlament a Rada EÚ teraz musia novú smernicu formálne schváliť. Smernica nadobudne účinnosť 20 dní po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať následne štyri roky na to, aby ju zapracovali do svojich vnútroštátnych zákonov.

Súvislosti

Bezpečnosť na cestách je vážny spoločenský problém. V Európskej únii v roku 2024 zahynulo v dôsledku dopravných nehôd takmer 20,000 ľudí. EÚ si stanovila ambiciózny cieľ dosiahnuť nulovú úmrtnosť na cestách do roku 2050 s priebežným cieľom znížiť počet smrteľných nehôd o 50 % do roku 2030.

Bezpečnosť cestnej premávky je spoločnou zodpovednosťou EÚ a členských štátov. Zatiaľ čo vnútroštátne a miestne orgány vykonávajú väčšinu každodenných opatrení, EÚ prispieva bezpečnostnými pravidlami pre infraštruktúru a vozidlá či stanovovaním podmienok na vydávanie vodičských preukazov. Okrem toho koordinuje cezhraničnú spoluprácu medzi orgánmi, usiluje sa o výmenu najlepších postupov a financuje projekty v oblasti bezpečnosti cestnej premávky. 

Smernica je súčasťou balíka opatrení v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, súboru troch legislatívnych návrhov, ktoré Komisia predložila 1. marca 2023.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. apríla 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku