Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. februára 2020Odhadovaný čas čítania: 4 min

Komisia zaháji konzultácie na vytvorenie Plánu boja proti rakovine

23_01_2-facebook_public_consultation.png
© EU
Napriek tomu, že EÚ má v boji proti rakovine dlhú históriu, čelí mnohým výzvam. Približne 1,3 milióna ľudí zomrie ročne na rakovinu a v Európskej únii sa za rok diagnostikuje 3,5 milióna nových prípadov. Na Svetový deň rakoviny (4. februára 2020) preto Európska komisia zahájila verejnú konzultáciu o európskom Pláne boja proti rakovine. Prečítajte si komentár, ktorý pri tejto príležitosti napísala Stella Kyriakidesová, komisárka.zodpovedná za zdravie a bezpečnosť potravín

V Európe sa každodenne diagnostikujú nové prípady rakoviny. Pacienti, ich rodiny a priatelia každý deň zažívajú nával emócií, ktoré spôsobuje diagnóza tejto choroby: strach z budúcnosti, šok, smútok, hnev či dokonca beznádej.

Rakovina je vážny zdravotný problém, ktorý v určitom momente života priamo zasiahne až 40 % občanov EÚ. Na Slovensku rakovina každý rok pripraví o život takmer 14 000 ľudí. Očakáva sa, že ak nezakročíme, celkový počet prípadov rakoviny v EÚ sa do roku 2035 zdvojnásobí. Ak sa tento znepokojujúci trend nezmení, bremeno, ktoré rakovina predstavuje pre naše rodiny, systémy zdravotnej a sociálnej starostlivosti a hospodárstva, bude ďalej rásť.

Snaha o znižovanie utrpenia spojeného s rakovinou v Európe je pre mňa ako európsku komisárku pre zdravie a bezpečnosť potravín jednou z najdôležitejších priorít. Ide o prioritu v oblasti zdravia tak pre našich občanov, ako aj pre Komisiu predsedníčky von der Leyenovej. V tejto oblasti sa od nás očakáva väčšie úsilie a lepšie výsledky a my sme odhodlaní tento záväzok splniť.

Podľa mňa existuje len jeden spôsob, ako skutočne účinne bojovať proti rakovine: pristupovať k nej ako k spoločnej európskej priorite. Som presvedčená, že máme obrovský potenciál na zmenu, ale len vtedy, ak spojíme sily. Prispieť musia tvorcovia politík, zdravotnícki odborníci, zástupcovia pacientov či priemyslu a – čo je najdôležitejšie – naši občania. Dnes vieme, že až 40 % prípadov rakoviny sa dá predísť. Priestor na opatrenia a potenciál zachraňovať životy je teda obrovský.

Práve túto kolektívnu kapacitu a potenciál opatrení by som chcela zmobilizovať prostredníctvom budúceho európskeho plánu boja proti rakovine. Rakovina je komplexná choroba a musíme sa zamerať na všetky jej rozmery: potraviny, ktoré konzumujeme, prístupnosť liekov a vhodnú starostlivosť, primerané technológie a zapojenie odvetví a priemyslu aj mimo oblasti zdravotníctva, ale aj vzdelávanie, životné prostredie, poľnohospodárstvo či výskum. Ruku k dielu musia priložiť všetky zainteresované strany zo všetkých sektorov.

Prostredníctvom európskeho plánu boja proti rakovine, ktorý predložím do konca roka, budeme prijímať opatrenia zamerané na všetky fázy choroby od prevencie cez diagnostiku, starostlivosť a liečbu až po paliatívnu starostlivosť.
Musíme zlepšiť aj prevenciu a diagnostiku rakoviny. Vždy je lepšie rakovine predchádzať než ju liečiť a my sa musíme v prvom rade vyhýbať tomu, aby sa naši občania stali onkologickými pacientmi. Ak ich budeme podporovať v tom, aby žili zdravší život, teda aby sa lepšie stravovali, viac pohybovali a menej pili a fajčili, mohli by sme znížiť počet diagnostikovaných prípadov rakoviny. K zmene môžeme prispieť aj vtedy, ak budeme pracovať na rozšírení zaočkovanosti a opatreniach zameraných napríklad na zlepšenie kvality ovzdušia v našich mestách.

Ak našim občanom pomôžeme lepšie chápať význam skríningu rakoviny a včasnej diagnostiky, zachránime ešte viac životov. Na to musia vo všetkých členských štátoch fungovať certifikované vnútroštátne skríningové programy.
Hoci našou prioritou by malo byť robiť všetko pre to, aby sa v prvom rade zabránilo vzniku rakoviny, zároveň musíme tým, ktorí na ňu už ochoreli, ale aj ich rodinám poskytnúť potrebnú podporu a starostlivosť. To zahŕňa základné právo na rovnaký prístup k liekom a inovatívnym liečebným postupom.

Problémy pacienta s rakovinou sa však nekončia ani po absolvovaní liečby. Tí, ktorí sa uzdravili, prípadne s chorobou musia žiť, si zaslúžia, aby sa do ich života vrátili pevné základy a pocit bezpečia. Nemali by zápasiť s diskrimináciou, so stigmatizáciou ani s prekážkami návratu do práce.

Musíme zhromaždiť všetky časti tejto obrovskej skladačky a pospájať ich tak, aby sme získali celkový obraz. Na cestu v tomto spoločnom úsilí sme vykročili už dnes, v Svetový deň boja proti rakovine, otvorením celoeurópskej verejnej konzultácie o európskom pláne boja proti rakovine. Skôr, ako prijmem akékoľvek rozhodnutia, budem najprv pozorne počúvať. Teším sa na to, že si vypočujem názory a obavy občanov Slovenska, ako aj na spoluprácu so slovenskými orgánmi, aby sme im dokázali priniesť pozitívnu zmenu. Spoločne môžeme v boji proti rakovine dosiahnuť viac. Spoločne môžeme priniesť skutočnú zmenu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. februára 2020