Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. marca 2021Odhadovaný čas čítania: 3 min

Koronavírus: Európska komisia navrhuje digitálne zelené "COVID pasy"

p050305-231389.jpg
© EU
Európska komisia 17. marca 2021 predložila návrh na vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia s cieľom uľahčiť bezpečný voľný pohyb občanov v rámci EÚ počas pandémie COVID-19. 

Digitálne zelené osvedčenie (zaužívané aj ako COVID pas) bude dôkazom o tom, že osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, má negatívny výsledok testu, alebo ochorenie COVID-19 prekonala. Bude k dispozícii bezplatne v digitálnom alebo papierovom formáte. Bude obsahovať kód QR na zaistenie bezpečnosti a pravosti certifikátu. Komisia vybuduje digitálnu bránu, aby bolo možné overiť všetky osvedčenia v celej EÚ, a bude podporovať členské štáty pri technickej realizácii osvedčení. Členské štáty budú naďalej zodpovedné za rozhodnutie o tom, od ktorých obmedzení v oblasti verejného zdravia vzťahujúcich sa na cestujúcich upustia, ale takéto výnimky budú musieť uplatňovať rovnakým spôsobom aj na cestujúcich, ktorí sú držiteľmi digitálneho zeleného certifikátu.

Podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v tejto súvislosti uviedla: „Digitálne zelené osvedčenie ponúka celoeurópske riešenie na zabezpečenie toho, aby občania EÚ mohli využívať harmonizovaný digitálny nástroj na podporu voľného pohybu v EÚ. Toto je na podporu obnovy pozitívny signál. Naším kľúčovým cieľom je ponúknuť ľahko použiteľný, nediskriminačný a bezpečný nástroj, ktorý plne rešpektuje ochranu údajov. A naďalej vyvíjame úsilie, aby sme dosiahli medzinárodnú konvergenciu s ďalšími partnermi.“

Digitálne zelené osvedčenie bude platné vo všetkých členských štátoch EÚ a k jeho používaniu môže pristúpiť aj Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Digitálne zelené osvedčenie by sa malo vydávať občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Malo by sa vydávať aj štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí majú pobyt v EÚ, a návštevníkom, ktorí majú právo cestovať do iných členských štátov.

Systém digitálnych zelených osvedčení je dočasným opatrením. Pozastaví sa, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási koniec medzinárodnej núdzovej situácie v oblasti zdravia v súvislosti s ochorením COVID-19.

Aby bol tento návrh do leta pripravený, musí ho urýchlene prijať Európsky parlament a Rada.

#DigitalGreenCertificate Komisia predložila návrh na vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia.

Bude dôkazom o tom, že osoba bola buď:
zaočkovaná proti #COVID19
má negatívny výsledok testu, alebo
ochorenie prekonala

Osvedčenie bude bezplatné.
https://t.co/63xlf3Dt8V pic.twitter.com/BfTLMuX0NZ

Európska komisia v SR (@ZEKvSR) March 17, 2021

Digitálne zelené osvedčenie bude k dispozícii v digitálnom i papierovom formáte.
Bude obsahovať kód QR na zaistenie bezpečnosti a pravosti.
Komisia vytvorí digitálnu bránu, aby bolo možné overiť všetky osvedčenia v celej EÚ.#DigitalGreenCertificate
https://t.co/63xlf3Dt8V pic.twitter.com/p3Rk8RfaS0

Európska komisia v SR (@ZEKvSR) March 17, 2021

#DigitalGreenCertificate bude obsahovať iba obmedzené nevyhnutné :

meno a priezvisko
dátum narodenia
dátum vydania
príslušné informácie o očkovacej látke/teste/prekonaní #COVID19
jedinečný identifikátor

Navštevované krajiny nesmú tieto údaje uchovávať. pic.twitter.com/TcTT3lnjAL

Európska komisia v SR (@ZEKvSR) March 17, 2021

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. marca 2021