Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok29. januára 2021Odhadovaný čas čítania: 3 min

Kto Pomôže Slovensku spúšťa informačnú kampaň na podporu očkovania

141423544_113185314055300_735465076211976771_n_s.jpg
© EU
Iniciatíva #KtoPomozeSlovensku (KPS), ktorá vznikla ako platforma pre finančnú a materiálnu pomoc počas prvej vlny pandémie, prináša ďalšiu informačnú kampaň: #ZaockujemSa. Online platforma má za cieľ poskytnúť verejnosti overené informácie k téme očkovania proti ochoreniu COVID-19 a zdieľať dôvody, ktoré k očkovaniu motivujú bežných aj známych Slovákov. Súčasťou sú aj voľne dostupné materiály pre zamestnávateľov, prostredníctvom ktorých môžu priniesť overené informácie priamo svojim zamestnancom. 

Keďže medicína zatiaľ nepozná účinný liek proti COVID-19, očkovanie je jediný spôsob, ako sa vrátiť k normálnemu životu. Bežní ľudia sa však vo vedeckých faktoch o vakcíne či v poradí indikovaných skupín ťažšie orientujú. Stránka ZaockujemSa.sk preto spája informácie z overených zdrojov na jednom mieste v zrozumiteľnej forme. Prináša tiež príbehy ľudí, ktorí nad očkovaním uvažujú a motivácie, ktoré ich k nemu vedú. ZaockujemSa.sk vzniklo ako spoločná iniciatíva #KtoPomozeSlovensku, vedeckej iniciatívy Veda pomáha – COVID-19, kreatívneho štúdia Barney a komunikačnej agentúry Seesame. Kampaň čerpá aj z odborného obsahu Ministerstva zdravotníctva SR, s ktorým sa organizátori ohľadom témy očkovania koordinujú.

Čo motivuje k očkovaniu bežných Slovákov? 
Kým sa niektorí nevedia dočkať cestovania, iných motivuje to, aby mohli tráviť čas so starými rodičmi alebo znova „randiť“. "Projekt #ZaockujemSa okrem odporúčaní vedcov dáva hlas aj bežným ľuďom. Každý môže prostredníctvom krátkeho dotazníka vyjadriť svoj názor a stať sa súčasťou databázy Slovákov, ktorí vyjadrujú svoje „áno“ očkovaniu. Chceli sme tak dať priestor zdieľať svoje motivácie aj bežným ľuďom, ktorých hlasy v médiách nezaznievajú. Svoj názor tak môžu jednoducho zdieľať na sociálnych sieťach a dať tak aj svojim priateľom a rodine vedieť, že im záleží na budúcnosti Slovenska bez COVID-19," vysvetľuje zámer kampane Dennis Fino z kreatívneho štúdia Barney.

Platforma ponúka prehľadné vyhľadávanie výpovedí, ktoré si návštevník stránky môže filtrovať podľa mesta alebo povolania a inšpirovať sa motiváciami, ktoré vedú k očkovaniu ďalších ľudí. Zároveň tiež prináša výpovede odborníkov a zdravotníkov, ktorí už očkovanie absolvovali. Vo videorozhovoroch prezrádzajú, prečo je podľa nich očkovanie užitočné, ako vakcinácia prebieha a aké mali pocity bezprostredne po jej podaní.

Príležitosť pomôcť majú aj zamestnávatelia 
Organizátori projektu si uvedomujú, že v období neistoty hrajú dôležitú úlohu aj zamestnávatelia, ktorí sú pre svojich zamestnancov dôležitým zdrojom informácií a vzorom správania. „Zamestnávatelia sú dnes podľa prieskumov jednou z najdôveryhodnejších skupín v spoločnosti. Dobrým zamestnávateľom záleží na zdraví svojich zamestnancov. Často však nemajú kapacitu alebo potrebné informácie na to, aby mohli adresne odpovedať na všetky ich otázky či obavy. Kampaň preto prináša voľne dostupné materiály s informáciami, ktoré zamestnávatelia môžu využiť v rámci internej komunikácie a zamestnancov tak nasmerovať k overeným informáciám o očkovaní,“ dopĺňa Michaela Benedigová z agentúry Seesame. 

Kampaň vďaka dobrovoľníkom
Iniciatíva #KtoPomozeSlovensku vznikla počas prvej vlny pandémie vďaka nasadeniu dobrovoľníkov, ktorí do projektu vložili veľké množstvo času a svojich skúseností. V novej vlne kampane doplnili zakladajúcich členov aj ďalší profesionáli z mnohých odvetví. S obsahom a prípravou projektu pomohli kreatívne agentúry Provocation Bureau a Jandl, právne konzultácie poskytli HKV Law Firm a Taylor Wessing a podporu kampani pre zamestnávateľov poskytli portál Profesia a združenie Open HR Forum. 

Množstvo užitočných informácií o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 v EÚ nájdete aj na stránkach Európskej komisie

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
29. januára 2021