Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. júna 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Kvalita vôd na kúpanie v Európe je naďalej vysoká

Európske vody spĺňajú najprísnejšie normy kvality. Kúpanie v nich je bezpečné. 

lake

Výsledky, ktoré začiatkom júna uverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA) a Európska komisia za rok 2022, poskytujú prehľad o tom, kde v Európe môžu toto leto plavci nájsť najkvalitnejšiu vodu na kúpanie. 

„Plavci, ktorí sa toto leto pôjdu schladiť na pláže, k jazerám či riekam, si môžu byť istí, že tieto miesta spĺňajú tie najprísnejšie normy kvality všade v Európe. Udržanie prísnych noriem kvality rekreačných vôd, a to aj v mestských oblastiach, zlepšuje zdravie a zvyšuje spokojnosť našich občanov,” hovorí komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius. 

Prečo je kvalita vody na kúpanie taká dôležitá?  

Ľudské zdravie ohrozuje znečistenie vôd fekálnymi baktériami. Plávanie vo vode na znečistených plážach alebo v jazerách môže spôsobovať závažné ochorenia. Hlavným zdrojom znečistenia je kanalizácia a odtok vody z poľnohospodárskych podnikov a ornej pôdy. Miera znečistenia sa zvyšuje pri silných dažďoch a záplavách, keď dochádza k pretekaniu kanalizácie a znečistená odtoková voda sa dostáva do riek a morí.  

Podľa uverejneného výročného hodnotenia je kvalita vôd v Európe i naďalej vysoká. Takmer 86 % lokalít určených na kúpanie monitorovaných v roku 2022 spĺňa tie najvyššie a najprísnejšie normy výbornej kvality vody.  

Minimálne ukazovatele kvality dosiahlo takmer 96 % zo všetkých skúmaných lokalít. Zo správy takisto vyplýva, že kvalita pobrežných lokalít na kúpanie je vo všeobecnosti lepšia ako kvalita vnútrozemských riek a jazier. V roku 2022 bolo 88,9 % pobrežných lokalít na kúpanie v EÚ klasifikovaných ako spĺňajúcich normy „výbornej“ kvality vody v porovnaní so 79,3 % vnútrozemských lokalít. 

Menej ako 2 % zo všetkých vodných lokalít sledovaných v uplynulom roku získalo hodnotenie „nevyhovujúce“. Potešujúce je, že od roku 2015 sa počet nevyhovujúcich vodných lokalít nezvyšuje, čo je dôkazom dlhodobého zlepšovania európskej kvality vody na kúpanie. 

Kúpanie na Slovensku 

Na Slovensku bolo hodnotených 32 lokalít na kúpanie. Až 90,6 % slovenských monitorovaných lokalít je v súlade s normami minimálnej kvality vôd na kúpanie stanovených v smernici o vode určenej na kúpanie, a preto sú klasifikované ako „dostatočné“ alebo lepšie. Dobrou správou je, že označením nevyhovujúca kvalita („poor quality") nebola označená žiadna lokalita na Slovensku. 

Výbornú kvalitu získalo 19 slovenských lokalít (59,4 %) –  Vajnorské jazero, Šulianske jazero, Veľká Domaša – Poľany (všetky mali minulý rok hodnotenie dobrá kvalita a tento rok si polepšili), Ivanka pri Dunaji, Zlaté Piesky, Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richnavské jazero, Liptovská Mara, Ružín, Drieňok (v rámci  vodnej nádrže Teplý Vrch), Pod Bukovcom, Zemplínska šírava – Biela Hora, Zemplínska šírava – Hôrka, Zemplínska šírava –Kamenec, Zemplínska šírava – Medvedia Hora, Zemplínska šírava – Paľkov, Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov. 

Dobrú kvalitu získalo 9 lokalít (28,1 %) –  Vinianske jazero, Veľká Domaša – Dobrá pláž, Veľká Domaša – Nová Kelča, Veľká Domaša – Nová Kelča – polostrov Krym, Veľká Domaša –  Holčíkovce, Pláž Ormet (v rámci  vodnej nádrže Teplý Vrch), Vindšachtské jazero, Slnečné jazerá, Kunovská priehrada. 

Dostačujúcu kvalitu získala jedna z hodnotených lokalít (3,1 %) –  Zelená voda. Tri lokality na kúpanie neboli klasifikované (9,4 %) – Dolno Hodrušské jazero, Ružiná – pri obci Divín a Ružiná pri obci Ružiná. 

Ďalšie informácie  

Hodnotenie kvality vody na kúpanie za rok 2022  

Správy o jednotlivých krajinách  

Interaktívna mapa  

Pravidlá EÚ týkajúce sa kvality vody na kúpanie  

Revízia smernice o vode určenej na kúpanie 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. júna 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku