Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Prejav27. januára 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu - vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej

27. januára si pripomíname 77. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Osvienčim – Brezinka.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Spomíname na všetkých preživších, na milióny židovských žien, mužov a detí, ako aj na všetkých ďalších, ktorí sa stali obeťou vražedného nacistického režimu. Ich životy si pripomenieme na mnohých zhromaždeniach po celej Európe a vo svete, kde sa budú čítať ich mená.

Tento rok zároveň uplynie 80 rokov od konferencie vo Wannsee, ktorá spečatila osud európskych židov. Na tomto stretnutí si nacisti naplánovali, že v celej Európe začnú systematicky vyhľadávať židov s cieľom ich úplného vyhladenia.

Holokaust bol európskou katastrofou. Spôsobil ju antisemitizmus. Antisemitizmus dehumanizuje ľudí židovského vyznania. Práve takáto dehumanizácia v nacistickom Nemecku vydláždila cestu pre šoa. Nesmieme nikdy zabudnúť.

V tento deň hľadíme aj do budúcnosti. Povojnová Európa bola vybudovaná na prísľube mieru. Napriek tomu antisemitizmus je tu na vzostupe. Ohrozuje židovské komunity v Európe. 

Už od začiatku pandémie sa online aj offline rozmohli antisemitské konšpiračné mýty a dezinformácie. Po európskych uliciach pochodujú ľudia označení židovskou hviezdou, pandemické opatrenia prirovnávajú ku genocíde za nacistického režimu a bagatelizujú skúsenosti obetí holokaustu. Skresľovanie holokaustu živí rétoriku nenávisti. Každý Európan musí vedieť o holokauste a poznať fakty. 

Európska komisia preto predstavila historicky prvú stratégiu EÚ pre boj proti antisemitizmu a podporu židovského života. Navrhuje v nej viac ako 70 konkrétnych opatrení na potlačenie antisemitizmu na internete, na zaistenie bezpečnosti židovských komunít, vytvorenie siete miest, „kde došlo k holokaustu“, a na podnietenie úvah o kultúre pripomínania si minulosti v Európe.

Jadrom týchto opatrení je zabezpečiť, aby židia v celej Európe mohli žiť v súlade so svojimi náboženskými a kultúrnymi tradíciami. Pretože Európa môže prosperovať len vtedy, keď prosperujú aj jej židovské komunity. Pretože židovský život je neoddeliteľnou súčasťou európskej histórie a budúcnosti Európy.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie na Slovensku 

 

Boj proti antisemitizmu 

Komisia predložila 5. októbra 2021 stratégiu pre boj proti antisemitizmu a podporu židovského života. Krajinám EÚ a občianskej spoločnosti má pomôcť pri potláčaní antisemitizmu. Pamiatka obetí holokaustu je základným pilierom snahy o to, aby sme nikdy nezabudli na to, ako prebiehali naše dejiny. Európska komisia po prvýkrát 27. januára 2022 vysvieti na svojom hlavnom sídle – budove Berlaymont – slogan #WeRemember (Pamätáme) a pripojí sa ku kampani, ktorú spoločne organizujú Svetový židovský kongres a UNESCO na pamiatku obetí holokaustu. Spolu s Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu (IHRA), UNESCO a Organizáciou Spojených národov Komisia spustila a naďalej vedie kampaň #ProtectTheFacts, ktorá má zvyšovať informovanosť a bojovať proti skresľovaniu holokaustu.

V roku 2005 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijalo rezolúciu o pamiatke holokaustu (60/7), ktorou vyhlásilo 27. január za medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Presne 27. januára 1945 spojenecké vojská oslobodili koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim – Brezinka.

V rezolúcii sa vyzýva každý členský štát OSN, aby ctil pamiatku obetí holokaustu a podporoval rozvoj vzdelávacích programov o histórii holokaustu, aby už nikdy nedošlo ku genocíde. Vyzýva sa na aktívne zachovávanie miest spojených s holokaustom, ktoré slúžili ako nacistické tábory smrti, koncentračné tábory, tábory nútených prác a väznice. OSN prijala 21. januára rezolúciu o boji proti popieraniu holokaustu a nalieha na členské štáty a spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá, aby pomohli bojovať proti antisemitizmu.

Viac informácií k tomu, aké činnosti EÚ vyvíja v oblasti boja proti antisemitizmu nájdete na tomto odkaze

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
27. januára 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku