Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok26. novembra 2018Odhadovaný čas čítania: 4 min

#MeToo aj na Slovensku

muz_a_zena_web.jpeg
© EU
Každý piaty slovenský muž verí, že pohlavný styk bez súhlasu možno ospravedlniť v prípade, ak žena nosí zvodné alebo odhaľujúce oblečenie.

Meno Harveyho Weinsteina poznala u nás ešte pred pár rokmi nanajvýš hŕstka filmových fajnšmekrov. Dnes na neho pravdepodobne narazil už každý, kto pravidelne číta alebo pozerá správy. Americký producent, voči ktorému vzniesli obvinenia z obťažovania a znásilnenia desiatky žien vrátane slávnych herečiek, sa stal negatívnym symbolom kampane proti sexuálnemu zneužívaniu #MeToo.

Zneužívanie žien sa však zďaleka netýka iba Hollywoodu a sexuálneho obťažovania. Milióny žien po celom svete sa každodenne stávajú obeťami domáceho násilia, psychického týrania, šikany na internete alebo obchodovania s ľuďmi. Prinajmenšom 200 miliónov žien a dievčat muselo podstúpiť aj krutú ženskú obriezku, ktorá je stále praktizovaná v zhruba troch desiatkach krajín. V mnohých častiach sveta zostávajú vypuklým problémom aj nedobrovoľné sobáše, ku ktorým sú často nútené neplnoleté dievčatá.

Aj tieto fakty si každoročne pripomíname počas Medzinárodného dňa proti násiliu páchanému na ženách, ktorý OSN vyhlásila symbolicky na 25. novembra. Práve v tento deň v roku 1960 dal dominikánsky diktátor Rafael Trujillo zavraždiť tri odporkyne jeho režimu sestry Mirabalové.

Ľahostajnosť k obetiam

Problém násilia páchaného na ženách sa žiaľ nevyhýba ani nám. Fyzické alebo sexuálne násilie zažila  podľa správy Agentúry EÚ pre základné práva z roku 2014 každá tretia žena v Európskej únii a až polovica všetkých žien má skúsenosť aj so sexuálnym obťažovaním. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa obeťou agresie stalo 34 percent žien starších ako 15 rokov. Necelá štvrtina všetkých žien má pritom takúto skúsenosť s ich súčasným alebo bývalým partnerom.

Alarmujúca je aj ľahostajnosť voči týmto témam, ktorá stále pretrváva v časti spoločnosti. Podľa európskeho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer z jesene 2016 si viac ako tretina obyvateľov Slovenska myslí, že násilie na ženách je často vyprovokované obeťou. Štvrtina Slovákov je zároveň presvedčená, že ženy si tvrdenia o zneužití alebo znásilnení často vymýšľajú, alebo ich zveličujú. A až každý piaty slovenský muž verí, že pohlavný styk bez súhlasu možno ospravedlniť v prípade, ak žena nosí zvodné alebo odhaľujúce oblečenie.

Aby sme podobné predsudky a najmä samotné násilie na ženách raz a navždy odstránili, musíme naďalej zlepšovať vzdelávanie i právne predpisy. EÚ preto v posledných rokoch venovala týmto témam veľkú pozornosť a vďaka európskej finančnej podpore absolvujú právnici, lekári, učitelia, policajti či mimovládne organizácie odbornú prípravu zameranú na podporu obetí a predchádzanie rodovo motivovaného násilia.

Svet v pohybe

Európska únia je aktívna aj za hranicami nášho kontinentu. Spolu s Organizáciou Spojených národov spustila napríklad iniciatívu Spotlight s počiatočnou investíciou 500 miliónov eur, ktorá pomáha riešiť príčiny násilia voči ženám a dievčatám v mnohých častiach sveta.

Je pozitívne, že úsilie medzinárodného spoločenstva prináša ovocie a situácia vo svete sa postupne začína meniť. Počet prípadov zmrzačenia ženských pohlavných orgánov v Afrike sa za posledných 30 rokov znížil o 50 percent. O polovicu klesol aj podiel dievčat V južnej Ázii, ktoré uzavrú manželstvo pred dovŕšením 15 rokov.

Nezanedbateľnú úlohu zohralo aj globálne hnutie #MeToo, ktoré pomohlo upozorniť na rozsah sexuálnych útokov a obťažovania v našej spoločnosti a podnietilo obete k tomu, aby prehovorili a bránili svoje práva.

Iniciatívny však musíme byť naďalej aj doma. Nemali by sme preto pripustiť, aby boli témy ľudských práv a ochrany obetí rodovo podmieneného násilia zneužívané na populistické hry časti politickej reprezentácie, ako sa to žiaľ stalo v prípade Istanbulského dohovoru.

Aj keď z hľadiska násilia páchaného na ženách Slovensko určite nepatrí k najproblémovejším krajinám sveta, státisíce slovenských žien so skúsenosťami so sexuálnym obťažovaním a veľká miere akceptácie takéhoto správania medzi mužmi nám jasne ukazuje, že Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách by sme zatiaľ zo svojho kalendára škrtať nemali.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. novembra 2018